Mitől lesz egy gyár okos és fenntartható?
A davosi csúcstalálkozóról ismert Világgazdasági Fórum a negyedik ipari forradalom úttörőjeként ismerte el az Ericsson tavaly átadott texasi gyárát. De mitől is lesz valójában egy gyár okos? Az Ericsson USA 5G Smart Factory példáján bemutatjuk, milyen eszközökkel lehet növelni a haté-konyságot és egyben csökkenteni a termelés ökológiai lábnyomát.
A Világgazdasági Fórum azokat az üzemeket ismeri el a „Globális Világítótorony” minősítéssel, ame-lyek nagy léptékben alkalmazzák a negyedik ipari forradalom vívmányait (automatizáció, hálózatba kapcsolt eszközök, adatalapú megközelítés stb.) A szervezet világszerte immár 55 ilyen gyárat tart számon, a lista legújabb tagja az Ericsson 2020-ban átadott texasi üzeme.
A hálózati eszközöket gyártó Ericsson USA 5G Smart Factory dolgozói 25 úttörő technológia alkalma-zásával 120 százalékkal nagyobb kibocsátásra képesek, mintha egy hagyományos üzemben dolgoz-nának – és mindemellett a gyártás ökológiai lábnyoma is sokkal kisebb. Az Ericsson nemcsak saját gyárában alkalmazza ezeket a megoldásokat, hanem ipari ügyfelei számára is értékesíti.
Amellett, hogy az okos megoldások növelik a produktivitást, a gazdaság klímabarát újraindításában is főszerepet játszhatnak. Mivel az ipar az üvegházhatású gázok kibocsátásának 32 százalékát adja, globális szinten kézzelfogható megtakarítás érhető el okos megoldásokkal ebben az ágazatban. Az Ericsson számításai szerint a teljes infokommunikációs szektor alig 1,4 százalékáért felelős a globális karbonemissziónak, de a más szektorokra – elsősorban a gyártásra, a mezőgazdaságra és a mobili-tásra – gyakorolt hatása révén 15 százalékos kibocsátáscsökkentéshez járulhat hozzá 2030-ig.
A mellékelt infografika részletesen is igyekszik bemutatni a legfontosabb „okosgyár” faktorokat.
Kapcsolódó cikkek
- Független szakértők rangsorolták a vezető 5G beszállítókat
- Az 5G kulcsszerepet játszhat a gazdaság klímabarát újraindításában
- Új fejezetet nyit a hálózatbiztonságban az Ericsson 5G RAN slicing technológiája
- Online ünnepségen díjazták a kiemelkedő tanáregyéniségeket
- 2026-ra négyszereződik az adatforgalom, és a fele 5G-n zajlik majd
- Az 5G-t kutatja közösen a Telekom, a BME és az Ericsson
- Több mint 800 milliárd forinttal fűtheti a magyar GDP-t az 5G
- Vírusjárvánnyal kapcsolatos feladatot kellett megoldani a programozó bajnokságon
- Újabb jelentős 5G-hálózat kiépítésében vesz részt az Ericsson a régióban
- Thaiföld Ipar 4.0-val kapcsolatos céljait segíti az ABB és az Ericsson
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.