Kapcsoló egy fenntarthatóbb jövőhöz

forrás: Prím Online, 2021. november 6. 11:30

A környezetszennyezés megfékezéséhez elengedhetetlen, hogy a technológia minden területén folyamatosan fenntarthatóbb megoldásokat vezessünk be, amikor erre lehetőség nyílik.  Különösen igaz ez a magas felmelegedési potenciállal bíró fluoridtartalmú gázokra, melyek legalább olyan mértékű láthatatlan veszélyt jelentenek az emberiségre nézve, mint az ókorban az ólomedények, amelyek virágzó kultúra vesztét okozták. Ilyen a környezetre súlyosan káros, üvegházhatású gáz, a kén-hexafluorid (mindennapi néven SF6) is, amit önkéntelenül a mindennapokban észrevétlenül juttatunk a légkörbe. Az Eaton nemzetközi energetikai műszaki vállalatcsoport élen jár a környezetbarát, globális felmelegedést lassító technológiák innovációjában, most olyan technológiát dolgoztak ki, amely képes kiszorítani a piacról az SF6 használatát.

A szén-dioxidnál 23500-szor magasabb globális felmelegedési potenciállal rendelkező SF6 gáz használatát számos termék gyártása során használták korábban, azonban az elmúlt években a legtöbb termék esetében betiltották annak alkalmazását. A tilalom alól azonban kivételt képeznek a kapcsolóberendezések (a villamos berendezések hálózathoz való csatlakoztatására és leválasztására használt kapcsolók), melyek esetében a mai napig használják az SF6-ot elektromos szigetelőanyagként. A kapcsolóberendezések piaca együtt növekszik az ingatlanszektor növekedésével: az épületekbe, a különböző energiatermelő erőművekbe és a közműhálózatokba beépített középfeszültségű kapcsolóberendezések túlnyomó többsége továbbra is SF6 gázt tartalmaz. Ez a környezetszennyező gáz azonban 3200 év, azaz a szén-dioxidnál százszor hosszabb idő alatt képes csak lebomlani. „Az Eaton-nél abban hiszünk, hogy meghatározó piaci szereplőként hatalmas felelőségünk van abban, hogy működésünk minden területén a fenntarthatóságra törekedjünk” - nyilatkozta Szontág Balázs, az Eaton marketing menedzsere. A vállalat által kifejlesztett kapcsolóberendezések éppen ezért SF6 gáz helyett szilárd szigetelésűek, valamint vákuumkapcsolást alkalmaznak, így a megszakítók teljesen karbantartás-mentesek, és használatuk során - ellentétben az SF6 szigetelésű megszakítókkal - nem képződnek mérgező melléktermékek sem.

 

 

„Úgy gondolom, hogy csak idő kérdése, hogy az SF6 gáz alkalmazását a középfeszültségű kapcsolóberendezésekben teljes mértékben betiltsák. Természetesen minden hasonló korlátozásnak célszerűen valamilyen fokozatosságot kell követnie, hiszen fel kell készíteni az ipart a megfelelő alternatívák kidolgozására. Gondoljunk csak az egyszer használatos műanyag szívószálakra és evőeszközökre. A szívószálak esetében van gazdaságilag is elfogadható alternatíva. A jó hír az, hogy az SF6 szigetelésű középfeszültségű kapcsolóberendezések esetében is létezik évek óta alternatíva. Mi az Eaton-nél a szabályozás előtt járunk, tudjuk, hogy ezzel és az ehhez hasonló innovációkkal védjük a környezetet.” – tette hozzá Szontág Balázs.

 

Az éghajlatváltozás elleni hatékony fellépés azt jelenti, minden lehetőséget meg kell ragadni az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére. Az Eaton 2020-ra több mint 60 országban összesen egymillió SF6-mentes kapcsolóberendezést telepített annak érdekében, hogy közelebb legyen céljához, a teljes mértékig kibocsátásmentes energiaellátáshoz.

Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Indul a Hello Cleantech 3.0: a magyar startupok számára is kitörést biztosít a program

A rendkívül sikeres, eddig közel 300 úttörő megoldást és 50 iparági vezetőt összehozó, Hello Cleantech program harmadik alkalommal is elindult idén novemberben. Már fogadják az európai tiszta energetikai megoldásokat bemutató pályázatokat szerte Európából, ezen belül Magyarországról is. A 2024-es EIT InnoEnergy által indított program egyedülálló hidat képez az innovatív startupok és iparági vezetők között. A résztvevők amellett, hogy szakmai támogatásban részesülhetnek üzlet- és technológiafejlesztési területen, finanszírozáshoz juthatnak és hozzáférhetnek a vezető kockázati tőkealapokhoz. 

2024. november 17. 15:29

Az adózás területén is új korszakot hoz a mesterséges intelligencia

Jelentősen átalakíthatja az adó- és pénzügyi osztályok működését a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) — derül ki az EY 1600 pénzügyi igazgató és adószakértő megkérdezésével készült nemzetközi kutatásából. Az új technológia fokozza a hatékonyságot a válaszadók többsége szerint, de nem számítanak arra, hogy elveszi az állásokat a szakemberektől. 

2024. november 17. 13:44

A magyar vásárlók egyre tudatosabbak az online térben: a Pepita.hu kutatása

A Pepita.hu legfrissebb felmérése szerint a magyar online vásárlók egyre tudatosabban óvják személyes adataikat, és törekednek a biztonságos fizetési megoldások alkalmazására. Az ünnepi időszak küszöbén végzett felmérés eredményei rámutattak, hogy a vásárlók fele rendszeresen használ utánvétet, és sokan részesítik előnyben az olyan biztonsági megoldásokat, mint a kétlépcsős azonosítás vagy a megbízható piacterek. Az eredmények azt mutatják, hogy a magyarok bizalma nő az online vásárlás iránt, és az adatvédelem fontossága egyre szélesebb körben ismert.

2024. november 17. 11:58

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01

Törj be a digitális élvonalba: Nevezd ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 5. 11:59

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06