A világ legnagyobb napelemes energiatárolóját szállítja a Huawei Szaúd-Arábiába
A világ eddigi legnagyobb, 1300 megawattórás, szigetüzemű akkumulátoros energiatárolójának szállításáról írt alá megállapodást a Huawei Technologies a kínai SEPCOIII naperőmű üzemeltető és kivitelező vállalattal a Dubaiban megrendezett Global Digital Power Summit 2021 rendezvényen. A tervezett beruházás a Vörös-tenger partján a szaúd-arábiai ACWA Power fejlesztésében valósul meg, és egy 400 megawattos naperőmű is társul hozzá. A projekt az egyik kulcseleme a Saudi Vision 2030 elnevezésű kezdeményezésnek, melynek célja, hogy csökkentse Szaúd-Arábia olajfüggőségét, diverzifikálja az ország gazdaságát, és fejlessze az olyan közszolgáltatásokat, mint az egészségügy, az oktatás vagy a közcélú infrastruktúra.
A Vörös-tenger partján található projekt a Saudi Vision 2030 kezdeményezés egyik kulcsfontosságú eleme. A projekt magában foglalja egy új, teljesen megújuló energiára támaszkodó okosváros, Neom felépítését a Vörös-tenger partján, Szaúd-Arábia északnyugati részén.
A Vörös-tenger projekt fenntartható közüzemi infrastruktúrájának tervezésére, kiépítésére és működtetésére a szaúdi ACWA Power által vezetett konzorcium nyert szerződést, melynek fővállalkozója a kínai SEPCOIII vállalat. A most létrejött megállapodás szerint SEPCOIII és a Huawei Technologies közösen dolgoznak azon, hogy segítsék Szaúd-Arábiát a tiszta energia és zöldgazdasági központjának létrehozásában. A Huawei biztosítja zászlóshajó FusionSolar Smart PV+ megoldását a Vörös-tenger projekt számára, beleértve az 1300 MWh-s akkumulátoros energiatároló rendszert (BESS), az energiaátalakító rendszert (PCS), valamint a kommunikációs és irányítási rendszert, a megoldástervezés, az elektromos hálózat szimulációja és a kapcsolódó tervezési tanácsadás mellett. Ez a legnagyobb energiatárolási (BESS) vállalkozás azóta, hogy a Huawei 2021 júniusában elindította Smart String Energy Storage megoldását a közüzemi méretű naperőművek számára.
Szélsőséges körülmények között is jól teljesít a rendszer
A Vörös-tenger projekt a világ legambíziózusabb regeneratív turisztikai projektje, mely a várakozások szerint egymillió látogatót fogad majd évente. A Vörös-tengertől nyugatra fekvő Tabuk tartomány délnyugati partvidékére épített projekt tervezett mérete 28 000 km². A nap- és szélenergia időszakos és ingadozó jellege elengedhetetlenné teszi az energiatárolást a megújuló energiás projektek biztonságos és stabil működéséhez. A projekt áttörést jelent Szaúd-Arábia új gazdasági növekedési lehetőségeinek keresésében is, mivel az ország sokat foglalkozik egyre jobban kimerülő olajkészleteivel, és egy új életstílus kezdetét is jelenti Szaúd-Arábia környezetvédelmi kötelezettségvállalásai alapján.
„Ez a világ legnagyobb energiatárolási projektje, és egyben a világ legnagyobb szigetüzemben működő energiatárolási projektje, amely úttörő szerepet tölt be a napelemes és BESS-alapú energiarendszerek biztonságos és stabil működésében” – mondta Chen Guoguan. A Huawei Digital Power vezérigazgatója és a Huawei Smart PV elnöke szerint a projekt emellett bevezeti a hálózati áregyenlőség korszakát, ahol az energiatermelés sokkal alacsonyabb költséggel jár, mint a hagyományos energiatermelő rendszerek esetében. Szerinte az energiatárolás segít megoldani a távoli területeket érintő áramellátási problémákat, és áthidalja a világ minden táján fennálló energiahiányt. A megoldás ellenáll a szélsőséges környezeti hatásoknak, például magas hőmérsékletnek, magas páratartalomnak és magas sótartalomnak, melyek mind előfordulnak a Vörös-tenger partja mentén, és más távoli területeken is alkalmazható, ahol az elektromos hálózatokhoz való hozzáférés gyenge vagy egyáltalán nincs.
Az egész világ azon dolgozik, hogy a tiszta energia legyen az elsődleges, vagy akár az egyetlen elérhető energiaforrás. Kínában például 2020 végén Csinghaj tartományban épült meg a világ első teljesen tiszta energiájú ultranagyfeszültségű (UHV) erőátviteli projektje, amely az akár 1563 km-re lévő területekre is tiszta energiát tud szállítani.
A Huawei több mint tíz évnyi tapasztalattal rendelkezik az energiatárolási rendszerek fejlesztése és kutatása területén, összességében több mint 8 gigawattóra kapacitású energiatároló rendszert telepített világszerte. Az ügyfél a biztonság, a költséghatékonyság, a szolgáltatás válaszideje és megbízhatósága miatt választotta a Huawei FusionSolar Smart PV + Storage megoldását. A szerződés szerint a Huawei 2022 júniusától szállítja le a megoldást, a teljes projekt várhatóan 2023 márciusában fejeződik be.
Kapcsolódó cikkek
- Megindult a roham az ingyen napelemekért
- Termeljen áramot otthona tetőszerkezetén!
- A Huawei megoldásával percek alatt észlelhetők a napelemek meghibásodásai
- Újabb lendületet kaphat a robbanásszerűen növekvő napelemes piac
- Marad a szaldó: ezt kell tennie, ha napelemet szereltet be
- Az ABB robotjai növelik az automatizálás részarányát a napenergia-iparban
- Sietnie kell a napelemekkel, aki nulla forintos villanyszámlát szeretne
- Napelemes rendszerek: így spórolhat villanyszámláján velük
- Nagyon sokan csökkentenék napelemmel az energiaköltségeiket
- Létrejött az európai napenergia összefogás
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.