Szárnyra kaptak a technológiai felvásárlások Magyarországon
A technológiai szektor jelenleg a legvonzóbb célpont a befektetők számára idehaza – mutat rá az EY vállalati összeolvadásokat és felvásárlásokat (M&A) elemző tanulmánya. Magyarországon 58 lezárt tranzakciót hoztak nyilvánosságra 2021 első félévében. Látványosan növekedett azoknak a hazai cégeknek a száma is, akik felvásárlóként jelentek meg külföldön.
Az év első hat hónapjában megtriplázódott a magyarországi információtechnológiai (IT) tranzakciók száma 2020 hasonló időszakához képest. A technológiai mellett a gyártóipari (8 ügylet) és az egészségügyi szektor (6 ügylet) volt a legnépszerűbb befektetői célpont.
„A magyarországi akvizíciókat a piaci részesedés növelése mellett a technológiai képességek megerősítése határozta meg. Szinte minden szektorban megnövekedett a digitális szolgáltatások és megoldások iránti igény. A szektorban tapasztalt aktivitás is bizonyítja, hogy ezeket a készségeket felvásárlásokkal is megszerezhetik a vállalatok. Várakozásaink szerint a piaci szereplők 2021 második felében még aktívabbá váltak, ami további növekedést hoz” – hangsúlyozta Paulovits Márton, az EY vállalati felvásárlásokkal és akvizíciókkal foglalkozó területének igazgatója.
A magyar piacot 2021 első félévében a belföldi tranzakciók határozták meg (47%), de a tavalyi 18-ról látványosan 24 százalékra nőtt a hazai cégek külföldi beruházásainak aránya. A nyilvánosan közzétett kifelé irányuló tranzakciók elsődleges célpontja Németország és Szlovénia volt, de magyarországi vállalatok aktívak voltak például Csehországban és Franciaországban is.
A legaktívabb külföldi befektetők az osztrák, holland, lengyel, svéd és brit cégek közül kerültek ki. A korábbi évekkel összhangban továbbra is a stratégiai befektetők uralták a hazai piacot, az 58-ból idén 50 tranzakció kötődik hozzájuk.
Kapcsolódó cikkek
- Csúcson a családi vállalkozások
- Magyarország felkerült a megújuló energia befektetések toplistájára
- Óriásakvizíció a mikromobilitási piacon: A TIER felvásárolta a nextbike-ot
- Vezető konténerbiztonsági vállalatot vásárol fel a SUSE
- Könnyebb és biztonságosabb lesz a vállalati korrupció bejelentése
- Védtelenül állnak a következő online betöréssel szemben a cégek
- Magyarországon terjeszkedik a piacvezető, finn multinacionális IT-cég
- Már a klímakockázatok elkerülésére készülnek a cégek
- Hagyományos ügyfélszolgálatot és átláthatóbb ajánlatokat igényelnek a vásárlók
- Az ABB felvásárolja az ASTI Mobile Robotics Group-ot
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.