Februárban érkezik a megújult IT biztonsági szabvány
Az automatizálást még inkább támogató, üzleti-informatikai szoftverek fejlesztése és az eddigi elavult rendszerek korszerűsítése időről időre biztonsági kihívások elé állítják a technikai szakembereket, vezetőket és felhasználókat. Ezen technológiai megoldások alkalmazásából eredő újszerű biztonsági kockázatok csökkentése modern eszközöket igényel, melyek időszerűvé teszik az ISO 27000-es szabványcsalád korszerűsítését is.
Minden bizonnyal az ISO 27000-es sorozat nevezhető ma a legismertebb IT biztonsági szabványcsaládnak, mely lehetőséget biztosít szervezeti akkreditációra, ugyanakkor vállalatok ezrei alkalmazzák szerte a világon IT biztonsági keretrendszerük alapköveiként. A 27001-es és 27002-es szabvány utolsó, 2013-as verzióinak publikálása óta, számos új technológiai trend látott napvilágot. Az automatizálást még inkább támogató, üzleti-informatikai szoftverek fejlesztése és az eddigi elavult rendszerek korszerűsítése időről időre biztonsági kihívások elé állítják a technikai szakembereket, vezetőket és felhasználókat és időszerűvé teszik a szabványcsalád korszerűsítését is.
A 27001-es szabvány alapvetően két részből áll: az első alkotórész az Információbiztonsági Irányítási Rendszer, mint a biztonsági szervezet és vezetői folyamatok összességének kerete és hozzá kapcsolódó elvárások együttese. A második rész, a konkrét IT biztonsági követelmények – azaz kontrollok - listája kategóriánként. Az ISO 27002, melynek frissített változatát jövő hónapban publikálják, részleteiben ismerteti és javaslatot tesz ezen biztonsági kontrollok alkalmazására. Az ISO 27002 2013-as változata összesen 114 kontrollt tartalmaz 14 biztonsági témában.
Megújult változat
A 2022-es megújult változatban a 114 kontroll számottevően, tartalmilag, továbbra is a szabvány részét képezi, azonban az egymáshoz szorosan kapcsolódó követelményeket összevonták, így a kontrollok száma 93-ra csökken. A kontrollokat a technológiai térben bekövetkezett trendeknek köszönhetően kiegészítik további témakörökkel, mint például a „Threat Intelligence”, felhőbiztonság, távmunka biztonsága, adatszivárgás megelőzése, adatmaszkolás stb. Ezek a kiegészítések tükrözik az előző években megjelent szabályozói elvárásokat és a pandémia alatt tapasztalt biztonsági kihívásokat. Mindemellett néhány kontroll kikerült a szabványból, mint például a „Vagyonelemek eltávolítása” (Removal of assets), illetve számos követelmény átdolgozásra, kiegészítésre kerül például a jogosultságkezelési területen.
14 helyett négy kontroll kategória
A 2022 februárban megjelenő új csoportosítás a kontrollokat 4 kategóriába sorolja az eddigi 14 helyett:
• Szervezeti Kontrollok (Oraganisational Controls)
• Személyi Kontrollok (People Controls)
• Fizikai Kontrollok (Physical Controls)
• Technológiai Kontrollok (Technological Controls)
Minden kontroll külön az adott kontroll sajátosságait leíró attribútumokkal is rendelkezni fog. Ilyen attribútumok a kontroll típusa, a CIA (bizalmasság – sértetlenség – rendelkezésre állás) biztonsági követelmények hármasára történő hatása, és a kontroll biztonsági doménje (pl. irányítás és ökoszisztéma, védelem, ellenálló képesség stb.). Ez alapul szolgálhat a különböző IT biztonsági keretrendszerek közötti átjárhatóságnak, valamint segít az IT területen kevésbé jártas munkatársaknak is az egyes követelmények üzleti hatásainak megértésében.
„Az új ISO szabvány implementálásához szükségessé válhat a teljes IT biztonsági irányítási rendszer újragondolása, és a szabályzatok és kapcsolódó dokumentumok aktualizálása. Feltételezhetően a 2022-es kiadás módosításai hatással lesznek a szabványcsalád további tagjaira is, ezért pl. az ISO 27001 megújult verziója is valószínűsíthető a közeljövőben. Azonban várhatóan lesz egy rövid átmeneti időszak, amikor az akkreditáló szervezetek még elfogadják a 2013-as változat által előírt követelményeket a tanúsításhoz” – mondta el Dr. Barta Gergő, a Deloitte technológiai tanácsadás üzletágának menedzsere.
Kapcsolódó cikkek
- Kiberbűnözés: Megjelent a fegyvertárban a mesterséges intelligencia is
- Vertikális felhő: új evolúciós lépés a felhőtechnológiában
- Jelentősen átalakul a pénzügyi digitalizáció 2025-ben
- Mesterséges intelligencia teszi veszélyessé a kibertámadásokat 2022-ben
- Mi vár az esportra a járvány okozta nézettségrobbanás után?
- 2021. november legveszélyesebb kártékony programjai
- Minden negyedik alkalmazott egy kattintással képes lenne súlyos helyzetbe hozni munkaadóját
- Az ESET kutatói azonosították a Log4j sebezhetőségek által leginkább veszélyeztetett országokat
- A széf, ahol a mobilod a bizalmas információkat tárolja
- A Dell Technologies és az Amazon közösen gondoskodik az adatok védelméről
Biztonság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.