Zöldségtermesztés bárhol, bármikor
Csúcstechnológiás vízkultúrás megoldást fejlesztett ki a prágai GreenTech startup, amellyel a városi kertészetek az időjárási viszonyoktól függetlenül, egész évben zöldséget termeszthetnek. A növények ugyanis olyan konténerekben – függőlegesen elrendezett, termőtalaj helyett tápoldatot tartalmazó tálcákban – fejlődnek, amelyekben a környezeti körülmények teljeskörűen szabályozhatók.
A cseh startup cég ötlete a Siemens megoldásainak segítségével kelt életre. A konténerek vezérlőrendszerét például SIMATIC S7-1200 sorozatú vezérlőkből és Unified vizualizációs megoldásból, valamint PSU6200-as tápegységekből alakították ki. A Siemens megoldása folyamatosan monitorozza a hőmérsékletet, a levegő nedvességtartalmát, valamint szabályozza a tápfolyadék mennyiségét és beállítja a napfényt helyettesítő okos, digitálisan vezérelhető LED lámpák színspektrumát. A kívánt értékek ezzel a technológiával minden állványra külön, pontosan beállíthatók a konténerekben.
Minthogy a belső klíma a növekedés minden szakaszában ideális körülményeket teremt a növények fejlődéséhez, a városi kertészetek vegyszerek használata nélkül, egész évben vitamindús zöldséggel láthatják el a helyi fogyasztókat. A GreenTech megoldása ráadásul rendkívül fenntartható alternatívát kínál, mivel a mezőgazdaság hagyományos módszereihez képest akár 95 százalékkal csökkenti a vízfogyasztást.
A világ folyamatosan növekvő népessége az élelmezés szempontjából is mind nagyobb kihívást jelent. Századunk közepén várhatóan tízmilliárd ember él majd a Földön, miközben nemcsak a termőföldek fogynak, hanem a vízkészlet is egyre szűkösebb. Az ENSZ előrejelzése szerint 2050-re a jelenlegi mennyiségénél 70 százalékkal több élelmiszert kell termelnünk ahhoz, hogy mindenkinek jusson, miközben a fejlett országokban a fogyasztók a termékek eredetére és összetételére, előállításuk fenntarthatóságára nézve mind nagyobb átláthatóságot várnak. A mezőgazdaság és az élelmiszeripar elkerülhetetlen átalakítását a dolgok internetére kapcsolt, konténeres kertészetek ezért helyben hozzáférhető, hatékony megoldással segíthetik, akár olyan extrém időjárási környezetben is, mint a sarkvidéki klíma.
Kapcsolódó cikkek
- Innovatív szimulációs szoftverrel tökéletesíti a Daimler a jövő kamionjait
- Éjjel-nappal tiszta áramot biztosít a világ legnagyobb úszó naperőműve
- Jól halad a Siemens okosváros-kísérlete
- Épületautomatizálás egyszerűen
- Digitális vonatvezérlő rendszer a frankfurti metrónak
- A Siemens új alkalmazása gördülékennyé teszi az üzemek helyszíni karbantartását
- Felnőttképzésekkel és szakirányú továbbképzésekkel erősödött a MATE Kárpát-medencei hálózata
- Új korszak a drónos mezőgazdaságban
- Mekkora a karácsonyi ajándékok szénlábnyoma?
- A MATE és a KITE Zrt. közösen dolgozik a magyar agrárium modernizálásán
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.