Hogyan hozhat változást az energiatárolás egy decentralizált energiarendszerben?

forrás: Prím Online, 2022. május 19. 11:20

Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésével egyre fontosabbá válik az energiatárolás szerepe az egyes országok hálózati villamosenergia-ellátásában, valamint a kereslet és a kínálat ideális arányának megteremtésében. Európa-szerte már számos város vizsgálja, hogy miként válhatnak a középületek – például iskolák és kórházak – hatékony termelő-fogyasztókká, ezzel is segítve a hálózat egyensúlyának fenntartását.

Egy decentralizált energiarendszer működtetésének feltétele a szakaszos és változó energiaáramlás kiegyensúlyozása, ezért kulcsfontosságú szerepet játszanak azok az épületek, amelyek saját megújuló energiát termelnek és kezelnek, például napelemekből. Az Eaton Buildings as a Grid (épület, mint hálózat) koncepciója éppen ezt valósítja meg. Tvedestrandban, egy hangulatos dél-norvégiai kisváros egyik iskolájában az Eaton xStorage Buildings rendszere az energiatárolás hatékonyságát bizonyítja.

 

 

A 2020-ban megnyitott, fenntartható anyagokból épült Tvedestrand középiskola számos energiahatékonysági megoldással rendelkezik: erre példa a 4400 négyzetméter felületű napelemes rendszere, amely szinte teljesen lefedi az épület tetejét. Az intézmény energiastratégiájának alapvető építőeleme az Eaton intelligens, digitalizált xStorage Buildings energiatároló rendszere, amely a napelemes rendszer évi 680 ezer kilowattórás energiatermelését kezeli, úgy, hogy a napelemek energiájával kiegészíti a csúcsfogyasztáskor fellépő igényhez szükséges hálózati áramot.

 

Amikor a napelemek nem termelnek elegendő energiát, a rendszer csúcsidőn kívül a hálózatból pótolja a kieső mennyiséget – gyakran éjszaka –, és tárolja azt, hogy szükség esetén csúcsidőben felhasználhassa. Így az iskola pénzt takarít meg, mivel a csúcsidőn kívüli energia olcsóbb. Amennyiben a napelemek több áramot termelnek, mint amennyit az iskola fogyaszt, az xStorage eltárolja a felesleges energiát, hogy azt eladhassa a hálózatnak.

 

 

Az ilyen jellegű rendszerek szerepe a hálózat kiegyensúlyozásában vitathatatlan. Az energiatermelők többletenergia esetén az eladásra törekednek, és ez alól az iskola sem jelent kivételt. A hálózatüzemeltetők egyre nyitottabbak arra, hogy megvásárolják a prosumerek által termelt energiát – különösen csúcsidőben – hiszen a villamosítás hatására egyre nagyobb a hálózati villamosenergia iránti kereslet. Jó példa erre az elektromos járművek rohamosan növekvő száma az európai utakon: a villamosítás és a dekarbonizáció ütemének Európa-szerte tapasztalt felgyorsulásával egyidőben a legtöbb ország azt kutatja, hogyan lehet a lehető leghatékonyabban kezelni az olyan decentralizált energiaforrásokat, mint például a napelemeket.

 

 

„Azért az Eatont választottuk rendszerszolgáltatónak, mert a nagy múltú vállalat megoldása felújított energiatárolókat használ. A döntésünkben mind technikai, mind környezetvédelmi szempontok vezéreltek minket. A Tvedestrand-projektet tesztkörnyezetként használjuk a jövőbeni akkumulátor-használatunkhoz és alkalmazásainkhoz” – mondta Jarl B Pedersen, agder megyei önkormányzati képviselő.

 

„Ez a projekt nem csak azt mutatja be, hogyan járulhat hozzá egy középület – például egy iskola – az energiapiac rugalmassági kapacitásának növeléséhez. Azt is remekül példázza, hogyan takaríthat meg pénzt az energiaszámláin, illetve hogyan lehet fenntartható a helyben történő megújuló energiatermelés és az energiatárolási technológia összekapcsolása segítségével” – tette hozzá Jon Helsingeng, az Eaton skandináv országokért felelős villamossági üzletágvezetője.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban

A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.

2024. december 21. 16:47

A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne

Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.  

2024. december 21. 13:49

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32