Mesterséges intelligencia segíti az uszoda szellőztetését
Az uszodák a leginkább energiaigényes középületek közé tartoznak. Míg egy átlagos négyfős háztartás évente körülbelül 15 000 kilowattóra gázt használ, addig egy uszoda 80-szor annyit. Az emelkedő energiaárak hatására egyértelmű volt, hogy gyors és hatékony megoldásra van szükség a költségek csökkentésére. Esettanulmány a németországi Saterland községből.
Egy szászországi uszodánál egy viszonylag egyszerű és olcsó megoldásnak köszönhetően, mely során a szellőztető rendszereket mesterséges intelligencia-alapú prediktív vezérléssel szerelték fel, gyors megtakarítási lehetőségeket értek el. Az energia 20%-át spórolták így meg – ez az eredmény a Siemens Digital Industries ipari eszközök és alkalmazások felhasználásával valósulhatott meg. Az energiahatékonysági projektben részt vett még a saterlandi székhelyű HANSA Klimasysteme és az Emdeni Főiskola. A kihívás abban rejlett, hogy biztosítani kellett a helyiségekben lévő levegő hőmérsékletének kellemes szintjét, miközben a páratartalmat alacsonyan kellett tartani. Ez nem könnyű feladat, mivel 30 °C körüli vízhőmérséklet mellett óránként körülbelül 0,4 liter víz párolog el négyzetméterenként az uszoda vizéből.
A saterlandi uszoda új szellőzőrendszerének kialakításakor a HANSA Klimasysteme érzékelőket szerelt fel, melyek adatait egy éven keresztül gyűjtötték a hőmérsékletről, a páratartalomról, az energiafelhasználásáról és a látogatók számáról. Ezzel párhuzamosan mesterséges intelligencia alapú modelleket futtattak, mellyel meg lehetett határozni a vezérlési paramétereket, és optimalizálni is tudták azokat.
Ennek köszönhetően a rendszer önállóan felismeri, hogy mit kell tenni a kívánt kényelmi feltételek eléréséhez a lehető legmagasabb energiahatékonyság mellett. A megoldás alapjául a Siemens ipari PC-je, az Industrial Edge SIMATIC IPC227E eszköz szolgált, mely a nagy mennyiségű adatot közvetlenül a helyszínen fel tudja dolgozni. A projekt során az Edge LiveTwin alkalmazást is használták, mellyel a szimulációs modellek integrálhatók a prediktív vezérléshez is. Az energiahatékonysági megoldás sikere után három másik szászországi és egy berlini uszoda tervezi bevezetni ugyanezt a rendszert.
A Siemens-alapú megoldás a jövőben iparágtól függetlenül bevethető, így többek közt mozikban, növényházakban, laboratóriumokban is alkalmazható, akár bonyolultabb és szerteágazóbb igényeknek megfelelően is.
Kapcsolódó cikkek
- Az energiaválság a számítástechnikai piacot sem kíméli
- Gyorsjelentett a Siemens
- Így nézhet ki a tenger melletti légiközlekedés jövője
- A Siemens Mobility bemutatja a vasút jövőjét
- A Siemens támogatásával épül a világ legnagyobb szuperkondenzátor gyára
- Az LG és a SoundHound megoldásával akár beszélgethetünk is majd az autónkkal
- A Continental digitális megoldást fejlesztett a raktér kiszámításához
- Ne égessük két végén az energiát!
- A Siemens termosztátja szén-dioxid szenzorral őrzi a levegő minőségét
- Így fog minket segíteni a mesterséges intelligencia a következő 10 évben
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.