A biztos béremelkedést leginkább az IT-szektor garantálja
A KSH friss beszámolója szerint 15 százalékkal nőttek a magánszektorban a fizetések. Az informatikai szektorban azonban ennél is magasabb a reálbér-növekedés, hiszen a folyamatos utánpótlásképzés ellenére sem csökken az informatikai szektorban a munkaerőhiány.
Ezen a pályán nem csak a többéves tapasztalattal rendelkezők, hanem a frissen elhelyezkedők körében is átlagon felüli a béremelkedés. Ráadásul az IT-szektorban elsők között ütötte fel a fejét az új tendencia: euróban megállapított és kifizetett bérekkel védik az alkalmazottakat a forint árfolyam romlása, és a rég nem látott infláció hatásai ellen. A Codecool Programozóiskolában végzetteket foglalkoztató cégek közül jónéhánynál ez már bevett gyakorlat.
A magánszektorban dolgozók bruttó havi bére 2022 júniusára elérte az 514 ezer forintot. Ez több mint 15 százalékos növekedés tavalyhoz képest, ami meghaladja a hivatalos inflációt. A Bluebird korábban közzétett elemzése pedig azt mutatja, hogy az informatikai jellegű pozíciókban évről évre legalább 20 százalékkal nőnek a fizetések. Az ebben a szektorban tevékenykedőknek azonban nem csak ilyen módon teljesülnek a folyamatos reálbér növekedési reményei. Friss jelenség, hogy a leginkább keresett szoftverfejlesztők euróban kapják a fizetésüket – természetesen a magyar törvényekkel konform módon.
Többek közt a brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) részére fejleszt komplex elektronikus egészségügyi rendszert a Patients Know Best Ltd. A brit székhelyű cégnél hamarosan a negyedik magyar, a Codecool Programozóiskola képzését végzett fejlesztő lép alkalmazotti státuszba. Magyarországról dolgoznak, távmunkában, alkalmanként repülőre szállnak, hogy csapatépítésen vegyenek részt – legutóbb Barcelonában jártak. Fizetésüket euróban állapítják meg, és abban is kapják. A szektorban persze nem ők az egyetlenek, akik eurót kapnak kézhez: közvetített a Codecool junior programozót például a horvát Amodonak is, és még más, magyarok által alapított cégnek is.
Noha a Magyarországon bejegyzett vállalkozások a törvény szerint csak magyar fizetőeszközben állapíthatják meg és fizethetik ki a béreket, ez természetesen nem vonatkozik a külföldi cégekre, még ha azok adott esetben valamilyen magyarországi kötődéssel bírnak is. A Codecool Programozóiskola pedig már jó ideje átlépte az ország határait, hiszen oktatóközpontja van Ausztriában, Romániában és Lengyelországban is, de online kurzusai az egész világról elérhetők, még ha természetszerűleg elsősorban a régióból regisztrálnak is az ilyen képzésekre. A végzősök a Codecool több mint háromszáz vállalati partnerénél helyezkedhetnek el, ahol általában a legmodernebb foglalkoztatási elvek szerint dolgozhatnak. Magas körükben a hibrid munkavégzés és a távmunka elfogadottsága, a digitális kommunikációs és munkavégzési csatornák kihasználtsága.
„A Codecool jó ideje a nemzetközi munkaerőpiaci trendekhez igazodik, ezen belül az informatikai szektor egyébként is innovatív, extrém rugalmas. A cégek ugyanakkor az óriási munkaerőhiány miatt a képzett szakemberektől a kezdőkig mindenkinek keresik a kegyeit, hogy kölcsönösen kedvező modellt alakítsanak ki az együttműködésre” – magyarázza Boda József, a Codecool társalapítója.
A piaci körülmények ismeretében a Codecool Programozóiskola folyamatosan azon dolgozik, hogy úgy alakítsa tanfolyami portfólióját és saját működését, hogy minél jobban ki tudja elégíteni a tanulók és a munkáltatók igényeit.
Ezen a téren a legfontosabb változás a képzés hosszát érinti. A kurzus tananyagának átdolgozásával a képzést 12 hónap helyett már 10 hónap alatt is teljesíthetik a diákok, ezzel lerövidítve az új, jövőálló szakmához jutásuk idejét. A munkaerőpiaci igények szerinti átalakítással nem a teljesíthetőség határára tolták ki a képzést, hiszen a Codecoolnál tanulók változatlanul kihasználhatják a képzési módszer azon előnyét, mely szerint lehetőségük van a saját tempójukban haladni. Ez azt jelenti, hogy az átlagosan 10 hónapos képzést pár héttel hamarabb, vagy akár később is befejezhetik. A nyáron kezdők már a 10 hónapos rendszerben tanulnak, és a képzést követő 6 hónapos gyakorlati időszak után 2023 második felében már junior fejlesztőként helyezkedhetnek el a Codecool állásgaranciájának segítségével. A Codecool full stack programozó képzésének egyik, a piacon egyedülálló előnye, hogy a képzés első 10 hete egyfajta próbaidő. A jelentkezők ez idő alatt kipróbálhatják, hogy valóban menne-e nekik a programozás, hogy ezt szeretnék-e, és ha bármikor meggondolnák magukat, akkor a már befizetett 40 000 Ft-on felül további tandíjfizetési kötelezettség nélkül visszaléphetnek a képzés folytatásától.
A Codecool vállalati ügyfeleitől érkezett visszajelzések szerint sok olyan, szaktudással rendelkező van a pályán, aki nem feltétlenül mer váltani, akár kockázatkerülés okán, akár pedig azért, mert saját képességeivel nincs feltétlenül tisztában. Az ő esélyeiket tudja ugrásszerűen növelni a szeptemberben induló IT karrier felkészítő kurzus. Az egy hónapos, intenzív képzés célja, hogy a már előzetes tech tudással rendelkező résztvevőknek segítsen IT-karrierükben szintet lépni, sikeresen szerepeljenek az állásinterjúkon, és felvételt nyerjenek az addig még csak álompozíciók egyikébe. Az érdeklődők először teljesen díjmentesen letölthetik a leggyakoribb tech interjú-kérdések és válaszok listáját, így felmérhetik, hogy mennyire állnak készen egy ilyen megmérettetésre. Ha azt érzik, hogy akár szakmailag, akár az interjú-helyzetben való önérvényesítés terén érdemes frissíteni képességeiket, jelentkezhetnek egy rövid, egyhónapos kurzusra. Ezt akár állásgaranciával is kérhetik, így a Codecool segít nekik, hogy új álláshoz jussanak, olyan feltételekkel, amik miatt valóban érdemes váltaniuk. A kurzusnak fontos aktualitást ad, hogy azok, akik eddig magánvállalkozóként cégeknek dolgoztak katás vállalkozóként, azok a kurzus elvégzése után olyan álláshoz juthatnak, ami bejelentett dolgozóként a korábbi életszínvonalukkal azonos, vagy akár annál jobb feltételeket biztosít. Az előszűrésen részint az éppen legnépszerűbb programnyelvek (JavaScript, C#, Java) ismeretét, valamint a személyes képességeket tesztelik, így felmérve, hogy melyik területen jön jól a jelentkezőnek egy kis „boost” vagy „upgrade”.
“Bár a válság tünetei az informatikai iparágban is jelentkeznek, az elmondható, hogy a legkevésbé erre a szektorra lesz hatással. A legjobb túlélési taktika, ha még időben döntenek és orientálódnak a programozás felé azok, akik kicsit is érdeklődnek eziránt, és szeretnék biztonságban tudni jövőjüket, egzisztenciájukat” – véli Boda József.
Kapcsolódó cikkek
- Green Fox felmérés: a szoftverfejlesztők előtt kiemelkedő karrierlehetőségek állnak
- Magyar bootcamp tanítja programozni a régiót
- A Codecool programozóiskola ügyfélszolgálata is a Talk-a-Bot rendszerét használja
- A Codecool végzősei mostantól eldönthetik, hogy hol szeretnének dolgozni
- Ingyenes informatikai képzéseket és álláslehetőséget kínál a PROGmasters
- Újra elindul a Hello IT! for Women ingyenes informatikai kurzus
- Gyorsan és jó fizetéssel tudnak elhelyezkedni a bootcamp hallgatók
- Márciustól ingyenes IT-képzés indul álláslehetőséggel
- Európa top 100 oktatástechnológiai cégei közé válogatták be a Codecool programozóiskolát
- Karrierváltás: még lehet jelentkezni a PROGmasters 2 hónapos, ingyenes IT-képzésére
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.