Robotflottával növelte produktivitását az autóipari óriás

forrás: Prím Online, 2023. január 5. 09:56

A FORVIA, az autóipar egyik globális vezető beszállítója MiR robotflotta segítségével növelte logisztikai produktivitását, erősítette gyártási folyamatainak stabilitását, és csökkentette a biztonsági kockázatokat. A Faurecia Clean Mobility csehországi, píseki üzemében telepített 14 robotot érintő befektetés kevesebb, mint két év alatt meg is térült.

Jelenleg a píseki telephelyen 14 MiR robotot működtetnek. Ezekből hét nagy teherbírású, főként MiR600 MiR-robot a késztermékek területén dolgozik, ahol üres raklapokat szállítanak a szerelősorokhoz, a teli raklapokat pedig a logisztikai területre mozgatják. A másik terület, ahol pedig MiR250 robotokat alkalmaznak, alkatrészek raktárból a gyártósorra történő szállítására. A robotok napi 24 órát dolgoznak az üzemben, a hét minden napján, mindhárom műszakban.

 

A projekt indulása előtt a gyári logisztika többnyire manuális folyamatokra, targoncákra és emelőkre támaszkodott, bármiféle automatizálás nélkül. Ami azt illeti, a munkahelyi balesetek vagy foglalkozási megbetegedések kockázata meglehetősen magas volt, így a vállalat a legnehezebb és legveszélyesebb folyamatok automatizálása mellett döntött. Az elsőszámú cél az volt, hogy egy olyan technológiát telepítsenek, amely növeli a biztonság és a termelékenység szintjét egyaránt.

 

 

„A projekt egyik fő kihívása az volt, hogy olyan rugalmas logisztikai környezetet teremtsünk meg, amely képes lekövetni a gyártási terület folyamatosan változó követelményeit” – mondta Martin Horáček, a Faurecia Clean Mobility Europe ellátási láncainak műveleti igazgatója. „A gyártóterületi környezet rendkívül mozgalmas és intenzív, különféle logisztikai berendezések, raklapozók, kocsik, villástargoncák, stb. találkoznak a gyártósorokat kiszolgáló alkalmazottakkal. A Mobile Industrial Robots (MiR) autonóm mobil robotjai bizonyultak a legjobb megoldásnak ebben az üzemben.” 

 

A MiR Fleet szoftver küldetések szervezésére szolgál, és a belső szkript segítségével optimalizálható a sorokra érkező, illetve a sorok közti logisztikai áramlás. Az ajtókkal, kapukkal, pántológépekkel stb. történő mindennemű kommunikáció teljesen automatikusan megy végbe, az üzemeltető kolléga közbeavatkozása nélkül. A cél a következő évre vonatkozóan az, hogy a MiR Fleet integrálása kerüljön a vállalat ERP-rendszerével.

 

 

A MiR mobil robotok teljes autonómiát biztosítanak az ügyfélnek, lehetővé téve az új útvonalak könnyedén történő beállítását további mágnesszalagok vagy egyéb külső irányítóinfrastruktúra nélkül, amelyek más intralogisztikai technológiák használatához szükségesek. A MiR robotok és az alkalmazottak jól tudnak együtt dolgozni, mivel a robotok okosak, felismerik az embereket a gyártótérben, és megállnak vagy megkerülik a közelben tartózkodó kollégákat anélkül, hogy ezzel csökkenne a hatékonyságuk, mivel a robotok elkerülik a torlódásokat.

 

A MiR mobil robotok telepítésének általános előnyei három fő területre terjednek ki. Az első a megnövekedett biztonság azáltal, hogy kiiktatják a targoncákat a gyár területén. A második a termelékenység növelése a műveletek minden területén. És végül, de nem utolsósorban, a MiR robotok megtérülése: a Faurecia písek-i üzemében a befektetés kevesebb, mint két év alatt behozta az árát.

 

 

„A mobil robotok segítenek abban, hogy nagyobb fegyelmet létesítsünk a gyárterületen, és stabilabbá és megbízhatóbbá tegyük gyártási folyamatainkat. Különösen fontos a mindhárom műszak műveleteit érintő következetesség. Amit leginkább értékelünk a robotokban, az az önállóságuk, vagyis, hogy szabadon mozognak a műhelyben, bármiféle speciális felszerelés nélkül” – tette hozzá Martin Horáček.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban

A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.

2024. december 21. 16:47

A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne

Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.  

2024. december 21. 13:49

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32