Vivendi és Sony: a Napster konkurenciája
A Napster, és partnere, a Bertelsmann egymilliárd dollárt ajánlott fel a lemezcégeknek ötéves együttműködés és a jogi ellentétek elsimításának esetére. Az öt vezető lemezkiadó az ajánlat szerint egyenként 150 millió dollárt kapna, a független lemezcégeknek pedig 50 millió dollárt kínál a Napster.
A san francisco-i "Duet" nyárra már a két cég tulajdonát képező több tízezer zeneszám eladását tervezi. Messier hangsúlyozta, hogy az előadók szerzői jogait semmi esetre sem sértik meg. A Napsterrel való együttműködést sem zárják ki, ha a cég megszünteti a zene ingyenes letölthetőségét. "Nem értem, miért kellene előnyben részesíteni a zene kalózait".
A Vivendi Universal és a Sony a felhasználók tagsági díjából fedezné a megfelelő szerzői jogi költségeket. A Duet szolgáltatását igénybe vevőknek havi díjat kell majd fizetniük a zene letöltéséért. A Napster is a lemezcégek elé tárta új üzleti modelljét, amelynek lényege, hogy havi 3-10 dollárt kell majd fizetni a letöltésért.
Egy amerikai bíróság az elmúlt hetekben felszólította a Napstert, hogy ne bocsássa ingyenes letöltésre a szerzői jogok által védett dalokat. A zeneipar képviselői kételkednek a bemutatott modellben: "minden iránt nyitottak vagyunk, amely növeli előadóink és részvényeseink forgalmát" - mondta Jay Samit, az EMI Recorded Music főnöke. "Mindeddig nem tapasztaltunk ilyesmit."
A francia-kanadai Vivendi Universal és a japán elektronikai konszern, a Sony 1999-ben 40,8 százalékban részesedett a világ zenei piacából.
Kapcsolódó cikkek
- A Sony is a CMOS iparba fektet
- Szlovákia - 1700 új munkahelyet teremtenek a monitorgyárak
- MSN: online nézettségi rekord a Live Earth koncerttel
- A Nintendo piaci tőkeértékben megelőzte a Sonyt
- A Nintendo piaci értéke megközelíti a Sony-ét
- Elindult a T-Mobile Kapcsolat koncert honlapja
- Elindult az online jegyértékesítés a Hegyalja fesztiválra
- Amazon: jogvédelem nélküli zeneletöltő szolgáltatás
- Sony: vártnál nagyobb veszteség, pozitív kilátások
- Videó-megosztó szolgáltatást indít a Sony