Siemens megoldások, toronymagasan

forrás: Prím Online, 2023. március 15. 14:56

2022 december elején adták át a MOL Campust Budapest új városnegyedében, a BudaParton. Az irodaház a magyar főváros első igazi magasháza: a 143 méter magas épületbe a MOL mintegy 2500 alkalmazottján kívül a nagyközönség is beléphet majd, hogy a 120 méter magasan elhelyezkedő kilátóteraszról csodálhassák a budapesti panorámát.

A londoni Foster + Partners és a magyar FintaStudio által tervezett és a Market Építő Zrt. által kivitelezett felhőkarcoló bővelkedik innovatív technológiai és építészeti megoldásokban. Budapest legmagasabb épületében 21 lift szállítja a dolgozókat, ezek közül több is 5 métert tesz meg másodpercenként, így a földszintről kevesebb, mint fél perc alatt érnek fel a legfelső emeletre. Az épületben található irodák kialakítása az ABW (Activity-Based Workplace) modellt követik, ami azt jelenti, hogy minden dolgozó a feladatától függően maga választhatja ki a munkakörnyezetét, és azt bármikor rugalmasan változtathatja.

 

Az energiahatékonyság és a környezettudatosság is fontos szempont volt a székház tervezésekor. A MOL Campusban a szürke- és az esővizet 100%-ban felhasználják és a több mint 300db, 100 és 120 méter mélyen telepített talajszondának köszönhetően geotermikus hőenergiával fűtik az épületet. A tetőszerkezeten elhelyezett 900 négyzetméternyi napelem pedig az épület energiafelhasználásának mintegy 5%-át fedezi. A MOL az új székházzal kettős zöldminősítés (LEED Platinum és BREEAM Excellent) megszerzését tűzte ki célul.

 

 

Siemens-technológia a mindennapok szolgálatában

 

A Siemens számos megoldása megtalálható a MOL Campus épületében. A komplexum teljes közép és kisfeszültségű energiaelosztási rendszerét Siemens eszközök biztosítják SIMOSEC középfeszültségű kapcsolóberendezéssel, SIVACON S8 főelosztó és S4 elosztóberendezésekkel, valamint tokozottsín rendszerrel.

 

Az épület tűzjelző rendszeréhez a Siemens legnagyobb tűzjelző központját, a Sinteso FC2080-at választották. A központhoz több mint 4000 periféria kapcsolódik (kézi jelzésadók, automata és speciális érzékelők), ezeket a Siemens DESIGO CC felügyeleti rendszer fogja össze. A riasztórendszerek közül pedig a Siemens moduláris felépítésű, SPC típusú vagyonvédelmi megoldására esett a választás.

 

Az energiahatékonysághoz és a dolgozók kényelméhez is hozzájáruló helyiségautomatizálásról a Siemens KNX kommunikációképes berendezései, érzékelői és kezelőfelületei gondoskodnak. Az eszközök közül kiemelkedik a TC5 érintőképernyős interfész, melyből több mint 400 található az épületben.

 

A MOL Campus hő és füstfelvezető rendszer automatizált működését redundáns gyűrűkbe összefogva közel 50 db ipari számítógép (S7 1500 és S7 1200 PLC) biztosítja. A komplexum hűtés- és fűtéstechnikai igényeit szintén S7 1500-as PLC-kel oldották meg a szakemberek, a komplett épülettechnológia megjelenítését pedig redundáns WinCC OA rendszer végzi. A megjelenítőn kb. 300 ezer adatpont látható az épületről, beleértve a hűtési, fűtési, világítási rendszereket és az energiamenedzsmentet is. A rendszer a legkorszerűbb web technológiának köszönhetően egy időben nyolc munkaállomásról, akár mobiltelefonról vagy tabletről is kezelhető. A Siemens rendszere által szolgáltatott adatok elemzésével pedig tovább optimalizálható az épület működtetése és energiafelhasználása.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01