Az ABB befejezte a Siemens kisfeszültségű NEMA motorokat gyártó vállalatának felvásárlását
Az ABB bejelentette, hogy befejezte a Siemens kisfeszültségű NEMA motorokat gyártó vállalatának felvásárlását. A tranzakciót eredetileg 2022. augusztus 11-én jelentették be. A felek a tranzakció pénzügyi feltételeit nem hozták nyilvánosságra. A mintegy 600 embert foglalkoztató vállalat 2021-ben 63 millió dollár árbevételt termelt.
A vállalat felvásárlása része a Hajtások üzletág nyereséges növekedési stratégiájának. Az akvizíció tovább erősíti az ABB vezető szerepét az ipari NEMA motorok gyártása terén, és további szilárd alapot teremt ahhoz, hogy az ABB még jobban ki tudja szolgálni globális ügyfeleit.
A vízszintes és függőleges telepítésű, nagy teljesítményű, indukciós és univerzális motorok termékcsaládját ABB márkanévre keresztelik át, és 2023 második negyedévében vezetik be újra a piacra.
A globális NEMA-motorgyártási piac – amely elsősorban az Észak-Amerikában használt ipari villanymotorok gyártását és forgalmazását foglalja magába – mérete közel 2,7 milliárd dollár. A NEMA motorok nélkülözhetetlen szerepet játszanak az élelmiszer- és italgyártás, az olaj- és gázipar, a bányászat és az aggregátum-termelés, valamint a víz- és szennyvízágazat berendezéseinek üzemeltetésében, továbbá kiemelt szerepük van a levegő- és folyadékszállítás, illetve a különféle gépek hajtása terén is.
Kapcsolódó cikkek
- Az ABB 2023. I. negyedévi eredményei
- Az ABB közzétette első integrált jelentését
- Az ABB új vezetővel erősíti kommunikációs csapatát Magyarországon
- Az ABB 2022. IV. negyedévi eredményei
- A Bosch Rexroth az Elmo Motion Control felvásárlását tervezi
- Az ABB megvásárolja a Siemens kisfeszültségű NEMA motorvállalatát
- Gyorsjelentett a Siemens
- ABB: Erős kereslet és jó működési teljesítmény
- Ipari analitikai céget vett a Siemens
- Eszközadatok: A „csináld magad” a múlté
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.