Rogán Antal szerint az informatika pártok fölött álló ügy
Az elnök szerint a politika csak az utóbbi két évben foglalkozik szervezetten az informatikával. Elvi szinten már a pártprogramokban is megjelent a téma, gyakorlati szinten pedig konkrét intézkedések is történtek, mint például az informatikai kormánybiztosság, illetve a bizottság felállítása. Nem vagyunk késésben, a fáziseltolódás csak minimális a fejlett országokhoz képest jegyezte meg az előadó. Erre jó példa az elektronikus aláírás rövidesen parlament elé kerülő törvényjavaslata.
A törvényhozás előtt álló problémák között a legsúlyosabbnak azt tartja a kormánypolitikus, hogy az IT-szektor üzleti és társadalmi kihívásaira nincsenek felkészülve a rendelkezésre álló döntéshozói szervezetek, hiányoznak az érvényes politikai válaszok. Az is gond, hogy nem épült ki még az a szakértői bázis, amely a politikai szervetek felé közvetítené a szakma fontos kérdéseit.
A konkrét feladatokról szólva az előadó kifejtette, hogy az egységes hírközlési törvény parlamenti vitájára még a tavaszi ülésszakban sor kerül. A frakciók és a bizottsági tagok tisztában vannak azzal, hogy rendkívül lobbiérzékeny szabályozásról van szó, ezért a politika szempontja csak az lehet, hogy piacbarát, de alapvetően a fogyasztók érdekeire épülő törvényt terjesszenek be és fogadjanak el.
A képviselő az informatikai bizottság munkatervéről szólva elmondta, hogy rendhagyó programot állítottak össze. Céljuk ugyanis az, hogy ez a parlamenti grémium, az ügyrendben előírt feladatokon túl, egyben fórumként is működjön. Az internet mint társadalmi jelenség lehetne a téma, s bár az nem kormányfeladat, hogy vitaklubot működtessenek, mégis úgy gondolják, hogy az internet öntörvényűsége miatt a politikusok számára ez a forma tűnik alkalmasnak a hálózati világ felől érkező jelzések kezelésére.
Néhány szóban utalt Rogán Antal arra is, hogy nem keresik a szabályozási metódusokat, sőt a túlszabályozásnak még a látszatát is el akarják kerülni. Vitathatatlan azonban, hogy egyre több problémát érintően - ilyen például a szerzői jog, az adatvédelem, a személyiségi jogok - mégis szükség lesz rövidesen jogi eszközök bevetésére.
Befejezésül a bizottsági elnök segítséget kért a résztvevőktől. Abban igényelt tartalmi és elkötelezett támogatást, hogy ne változzon a jelenlegi megközelítés: őrizzük meg a konszenzust, hogy az információs társadalom kérdésköre továbbra is pártok fölött álló téma maradhasson. A politika esélyt kell kapjon arra - mondta -, hogy ne az érdekek, hanem az eszmék alapján dönthessen!
Kapcsolódó cikkek
- Somodi Zoltán a román Távközlési és Informatikai Minisztérium új államtitkára
- Megkezdődhet a "100 dolláros" OLPC XO laptop gyártása
- Információs sztráda épül Izsákon
- Ingyenes wifi-hálózat Párizsban
- Microsoft program a digitális írástudásért
- Hello Kitty és a nagy internetes társkeresés
- Fej fej mellett az Internet Explorer és a Firefox
- Mégis támogatja az Intel a százdolláros laptop projektet
- Indul a VMR Kids
- Szélessávú internetes hálózat épül Biharkeresztesen és Ártándon