A gondolkodás architektúrái – előadások Neumann János életművéről az ELTE IK szervezésében
Idén lenne százhúsz éves a számítógépek működésének alapelvét megalkotó matematikus, Neumann János. A neumanni örökség ápolása érdekében megrendezett esemény a Neumann Emlékév országos rendezvénysorozatába illeszkedik.
Az előadások Neumann János életművének fontosabb pontjait járják körbe a tudós doktori disszertációjától kezdve az általa kialakított számítógépes architektúrákon, a mesterséges intelligencián, a kvantummechanikán és játékelméleten át egészen a közgazdaságtan területére tett rövid kirándulásáig.
Az eseményen az ELTE Informatikai Kar oktatói (Kaposi Ambrus, Istenes Zoltán, Botzheim János) mellett a Bölcsészettudományi Karról Ropolyi László, a Pedagógiai és Pszichológiai Karról Mérő László tart előadást, de érkeznek felszólalók az egyesült államokbeli Kalamazoo College-ből, a Budapesti Corvinus Egyetemről és a Wigner Fizikai Kutatóközpontból is.
Időpont: 2023. szeptember 06. 09:00
Helyszín: ELTE Informatikai Kar (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.100.C.)
A program ingyenes, de regisztrációhoz kötött!
A részletes program itt!
Kapcsolódó cikkek
- Emlékfaültetés, minikonferencia és meetup Neumann János tiszteletére
- Magyar robotkaticák rajzanak tovább a nemzetközi versenyre
- Öt alkalommal lehet megnézni a Neumann-család relikviáit
- Neumann János hiánypótló életrajzi kötetét adja ki a Neumann Társaság
- A 120 éves Marslakó – Neumann 2023 programév
- Elindult a Neumann 120 év!
- Már lehet regisztrálni Magyarország legnagyobb informatikai versenyére
- Ma van a magyar informatika születésnapja
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből
A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.
A Huawei vezeti a globális okosórapiacot az IDC adatai szerint
A Huawei szállította a legtöbb okosórát világszerte az idei első három negyedévben az IDC friss jelentése szerint. A Huawei az egy évvel korábbi eladásaihoz képest 44,3 százalékkal több okosórát adott el, és 16,9 százalékos részesedéssel tartja piacvezető pozícióját az okosórák piacán. A gyártó idén több újdonsággal is megragadta a vásárlók figyelmét, köztük a HUAWEI WATCH FIT 3, a HUAWEI WATCH GT 5 és a HUAWEI WATCH D2 modellekkel.
Sokan féltik otthonukat az elektromos tüzektől
Sokan tartanak az otthonukban keletkező elektromos tüzektől, az ezek elleni védelem kialakításához a többség szakember segítségét kéri – derül ki a Schneider Electric online felméréséből. A kutatás alapján a legtöbben 10 ezer és 100 ezer forint közötti összeget fordítanának arra, hogy lakásuk védett legyen az elektromos tüzektől.
Gyorsítósávban az AutoWallis
Sikeresen lezárta eddigi történetének legnagyobb felvásárlását az AutoWallis Csoport, ezzel tovább erősítve cseh autókiskereskedelmi pozícióját és meghatározó régiós szerepét. A magyar tőzsde autós vállalata egy lépésben szerezte meg a cseh piacon működő, tavaly közel 50 milliárd forintnak megfelelő árbevételt elérő MILAN KRÁL GROUP 100 százalékát, melynek köszönhetően újabb márkákat (Mercedes-Benz, Ford) és új tevékenységet (Mercedes-Benz Truck nagyhaszongépjárművek értékesítése, szervizelése) is bevont portfóliójába.