Mindenidők legsikeresebb állásbörzéjét tartották ősszel
Az idei, őszi Műegyetemi Állásbörzén magyar és külföldi diákok több mint 150 kitelepülő ajánlatát böngészhették át. Az eseményhez kapcsolódó hasznos podcast-felvételek, a Keress jól! blog és az álláshirdetések is elérhetőek azoknak, akik lemaradtak volna az eseményről.
A Műegyetemi Állásbörze nem csak az egyetemi állásbörzék tekintetében kiemelkedő, hiszen ez Budapest legnagyobb és legrangosabb börzéje, ahol rengeteg lehetőség rejlik, mindkét fél számára. A kiállító vállalatoknak ez a rendezvény remek lehetőség, hogy megszólítsák a hallgatókat, ráadásul idén a szervezők igen nagy figyelmet fordítottak az angol nyelvű tájékoztatásra is, hogy a külföldi diákok is minden lehetőséget megkapjanak az álomállás megtalálására. A két nap alatt 142 kiállító cég, 8 szakollégium és versenycsapat települt ki, így összesen 150 kiállító várta az érdeklődőket. A börze olyannyira sikeres volt, hogy 10%-kal több látogatója volt, mint a korábbi hasonló Műegyetemi rendezvényeknek.
A sikeres a börzével mindenki nyer
Az állásbörze szervezői megújították a Kalauzt az előzetesen felmért igények alapján, vagyis kényelmesebbé tették a hallgatók számára az eligazodást a kiállítók között. A végzettség szerinti táblázatban például külön jelölést kaptak a karok és a cégek, amelyek az adott végzettségű hallgatót, pályakezdőt vagy tapasztalt munkavállalót keresték. A jelölések a helyszínen is a bejárati kapukon is megtalálhatóak voltak, a jelzések egy QR-kód segítségével a teljes listához vezettek.
„A cégek előtt adott a lehetőség, hogy célirányosan kiket szólít meg, hogy azt milyen eszközökkel teszi meg. A Műegyetemi Állásbörzének rengeteg csatornája van, amelyet a céges partnereink is közvetetten ki tudnak használni. A látogatók olyan cégekkel és cégképviselőkkel ismerkedhetnek meg, akik álommunkát biztosíthatnak a megfelelő jelölt számára. Közvetlen hangvételben, kötetlenül beszélgethetnek és olyan oldalait ismerhetik meg a szakmának, amelyre lehet, hogy még nem volt lehetőségük. Olyan programokon vehetnek részt, amelyek előre lendíthetik vagy akár beindíthatják a karrierjüket, értem itt ezalatt a különböző tanácsadásokat, amelyeken részt vehetnek. Annyi segítséget és útmutatást nyújt az Állásbörze a különböző szakmai csatornáin, mint a Podcast vagy a Keress jól! blog, hogy igazából, aki nyitott rá, az megtalálja a számításait a rendezvény előtt, alatt és után is. Érdekes tény, hogy az egyetlen Állásbörze vagyunk, ami az év minden szakában kommunikál az érdeklődőkkel. A rendezvény sikerességét azt is bizonyítja, hogy a partneri elégedettségi visszajelzések alapján 4,5 pontot ért el összeségében a Műegyetemi Állásbörze megítélése a maximális 5 pontból “ – mondta el Orbán Balázs, a Műegyetemi Állásbörze főszervezője.
Mitől más ez az állásbörze?
A sok kiállító mellett a siker kulcsa az is, hogy a szervezők minden börzén újítanak, felhasználják az elmúlt évek tapasztalatait, de előállnak folyamatosan valami plusszal, ami vonzza a hallgatókat. Az őszi börzén az egészséges életmód volt az extra tartalom: „Idén egészségszigettel készültünk a látogatóknak, ahol cukormérést, EKG-t és hasonló, egészségmegőrző és -felmérő vizsgálatokat végeztek a Szent János Kórház dolgozói. Mint minden első alkalmas programelemnek, ennek is idő kell, hogy mindenkihez eljusson a híre, így bár volt jópár érdeklődő, azt reméljük, hogy a következő rendezvényre megduplázódik a számuk majd.“ – számolt be Orbán Balázs.
A fent temlített, következő rendezvény a tavaszi Műegyetemi Állásbörze, amelyet 2024.03.26-27. tartanak.
Akik a következő börzéig szeretnének a témában tájékozódni, vagy újra meghallgatni az esemény előadóit, szakmai beszélgetéseket, azok a podcast-csatornán (Apple, Google, Spotify) és a Keress jól! blogon egész évben elérhetik a tartalmakat. Az aktualizált álláshirdetések még 3 hétig elérhetőek.
Kapcsolódó cikkek
- Így szerezheted meg álmaid állását!
- A fiatalok 40%-a szerint segítené a munkáját a mesterséges intelligencia
- Minden ötödik hazai cég tervezi a mesterséges intelligencia használatát
- Közel húszezer érdeklődő vett részt a Műegyetemi Állásbörzén
- Ezek a magyarországi diplomák érik most a legtöbbet
- Címvédés: továbbra is ez a legkeresettebb szakma
- Elérhetővé tette a Profession.hu a cégekről szóló munkavállalói értékeléseket
- A dolgozók 32 százalékát ösztönzi munkahelyváltásra a home office lehetősége
- Ezrek látogattak el a hibrid Műegyetemi Állásbörzére
- 51. alkalommal, hibrid változatban rendezik meg a Műegyetemi Állásbörzét
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.