Konferenciát rendez a Magyar Informatika Napja alkalmából a Neumann Társaság
Az első Neumann-elvek alapján működő magyar elektronikus számítógép, a szobányi méretű M-3 egykori sajtópremierjének évfordulója alkalmából a szuperszámítógépektől a gépi látásig változatos informatikai vonatkozású témákat feldolgozó konferenciát szervez a Neumann Társaság. A január 18-án délután zajló Magyar Informatika Napja konferencián előzetes regisztrációt követően ingyenesen részt vehetnek az érdeklődők.
A Magyar Informatika Napját a Neumann Társaság kezdeményezésére ünneplik meg, arra emlékezve, hogy hatvanöt évvel ezelőtt, 1959. január 21-én jelentették be a sajtóban az első magyar elektronikus számítógépet, a szobányi méretű M-3-at: így ez a dátum tekinthető a magyar számítástudomány megszületésének. A Neumann Társaság 2022-ben teremtett hagyományt e jeles évforduló megünneplésére.
Mivel 2024-ben az évforduló hétvégére esik, a Magyar Informatika Napja konferenciát a társaság támogatója, a 4iG székházában 2024. január 18-án 14 óra és 18 óra között rendezi meg a Neumann Társaság. Az eseményen a szuperszámítógépektől a gépi látásig és a tehetséggondozásig egy sor friss, mai témáról követhetnek előadásokat a résztvevők az Neumann Társaság 2023-as díjazottjaitól és szakosztályainak képviselőitől. A rendezvény nyitott minden előzetesen regisztráló érdeklődő előtt.
A MIN2024 konferencia tervezett programja:
● 14.00-14.15 – Beck György, a Neumann Társaság elnökének nyitóelőadása
● 14.15-14.20 – Prof. Dr. Báger Gusztáv (NKE-EJKK) Az első magyar számítógép (M-3) 50. születésnapjára (vers, felvételről)
● 14.20-14.45 – Ropolyi László (ELTE) előadása: Neumann válogatott írásai – miért aktuális ma is?
● 14.45-15.10 – Nikházy László (Neumann Társaság, ELTE) előadása: Milyen feladatokat és hogyan oldanak meg az informatikai olimpiákon, hogyan történik az ellenőrzés?
● 15.10-16.00 – Dr. Gál Zoltán (DE) előadása: Szuperszámítógépeket igénylő egyetemi projektek
● 16.00-16.20 – kávészünet
● 16.20-16.45 – Kató Zoltán (SZTE) előadása: Gépi látás és képfeldolgozás
● 16.45-17.10 – Bari Ferenc (Neumann Társaság OBSZ, SzTE, PE) előadása: A mesterséges intelligencia az élettudományi képzésben: lehetőségek és kockázatok
● 17.10-17.35 – Pacskó Vivien (Lechner Tudásközpont, Neumann Társaság Térinformatikai Szakosztály) előadása: Űrfotók felhasználása
● 17.35-17.40 – Beck György, zárszó
A MIN2024 időpontja: 2024. január 18. 14-től 18 óráig
A konferencia helyszíne: 4iG Nyrt, 1013 Budapest, Krisztina krt. 39. (térkép)
A Neumann Társaság a programváltoztatás jogát fenntartja.
Kapcsolódó cikkek
- Százhúsz éve született Neumann János
- Újjáalakult és kreatív, új 8bites játékokat vár a HCC szakosztály
- Ingyenesen letölthető a Neumann Társaság frissített IT biztonsági tankönyve
- Jó példák és megőrzendő hagyományok: digitális kultúra a közoktatásban
- Minden eddiginél több diák vett részt az idei e-Hód informatikai versenyen
- Bukaresttől New Yorkig Neumann János százhuszadik évfordulóját ünneplik
- Kitüntette az év informatikai újságíróját a Neumann Társaság
- Jövőfókuszú konferenciával ünneplik a #neumann120 évet
- Tízéves az informatika egyedülálló hazai múzeuma
- Negyvenéves magyar mikroszámítógépre fejlesztenek új játékokat
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből
A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.
A Huawei vezeti a globális okosórapiacot az IDC adatai szerint
A Huawei szállította a legtöbb okosórát világszerte az idei első három negyedévben az IDC friss jelentése szerint. A Huawei az egy évvel korábbi eladásaihoz képest 44,3 százalékkal több okosórát adott el, és 16,9 százalékos részesedéssel tartja piacvezető pozícióját az okosórák piacán. A gyártó idén több újdonsággal is megragadta a vásárlók figyelmét, köztük a HUAWEI WATCH FIT 3, a HUAWEI WATCH GT 5 és a HUAWEI WATCH D2 modellekkel.
Sokan féltik otthonukat az elektromos tüzektől
Sokan tartanak az otthonukban keletkező elektromos tüzektől, az ezek elleni védelem kialakításához a többség szakember segítségét kéri – derül ki a Schneider Electric online felméréséből. A kutatás alapján a legtöbben 10 ezer és 100 ezer forint közötti összeget fordítanának arra, hogy lakásuk védett legyen az elektromos tüzektől.
Gyorsítósávban az AutoWallis
Sikeresen lezárta eddigi történetének legnagyobb felvásárlását az AutoWallis Csoport, ezzel tovább erősítve cseh autókiskereskedelmi pozícióját és meghatározó régiós szerepét. A magyar tőzsde autós vállalata egy lépésben szerezte meg a cseh piacon működő, tavaly közel 50 milliárd forintnak megfelelő árbevételt elérő MILAN KRÁL GROUP 100 százalékát, melynek köszönhetően újabb márkákat (Mercedes-Benz, Ford) és új tevékenységet (Mercedes-Benz Truck nagyhaszongépjárművek értékesítése, szervizelése) is bevont portfóliójába.