Fantáziadús vezetőket keresünk: Új lehetőségek a mesterséges intelligenciától
Az egyik legtöbbet feltett kérdés manapság az, hogyan lehet üzleti áttörést elérni generatív mesterséges intelligenciával anélkül, hogy a technológia előnyeit háttérbe szorítanák a vele járó kockázatok? A Deloitte Tech Trends 2024-es tanulmánya erre keresi a választ és megállapítja: helyesen alkalmazva a generatív mesterséges intelligencia nem váltja ki az emberi kreativitást, hanem még jobban felértékeli azt.
Napjaink egyik legizgalmasabb technológiai trendje a generatív mesterséges intelligencia, amely képes újszerű, valósághű tartalmakat létrehozni. A háttérben dolgozó nagy nyelvi modellek hasonlítanak az előző évtizedben fejlesztett mélytanuló algoritmusokhoz, és míg technológiai szempontból nem jelentenek hatalmas áttörést, az üzleti életben valódi forradalmat indított a generatív AI megjelenése. A vállalatvezetők 80%-a gondolja úgy, hogy ezek a megoldások hatékonyabbá teszik az üzleti folyamataikat és 55% már jelenleg is teszteli őket. A sikeres bevezetéshez azonban stratégiai, technológiai és etikai kihívásokat is le kell győzni, állapítja meg a Deloitte Tech Trends 2024 kiadványa.
Tanuljunk meg járni, mielőtt repülnénk
A vezetőkre egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy felgyorsítsák a generatív mesterséges intelligencia bevezetését, és versenytársaik előtt maradjanak. Nem kifizetődő azonban a technológiát bármelyik folyamatba csak azért beépíteni, mert jelenleg ez a legdivatosabb. Érdemes egy evolúciós megközelítést alkalmazni ahelyett, hogy egyből szárnyakat növesztenénk.
„Fontos, hogy az első projekteket megfontoltan válasszuk ki és kis lépésekben haladjunk. A kezdeti fázis jelentős időráfordítást és kísérletezést igényel, ezért célszerű a legnagyobb hasznot ígérő ötletekkel kezdeni, amelyek megtérülése még így is biztosított marad. Miután bizonyítottuk a megoldás értékét, a skálázáshoz már elengedhetetlen lesz egy átgondolt AI irányítási keretrendszer megléte, amely rögzíti a vállalat mesterséges intelligencia felhasználáshoz kapcsolódó vízióját, valamint azonosítja a kockázatokat és az elérendő célokat” – mondta Rusznyák András, a Deloitte Magyarország Technológiai Tanácsadás üzletágának menedzsere.
Vegyünk példaként egy webshopot, amin generatív MI segítségével hozhatjuk létre a termék leírásokat. Első lépésben egy, a termékmenedzserek számára elérhető eszközt vezetünk be, aminek a kimenetét ők ellenőrzik. Ha már kialakult a bizalom, akkor akár a termékek leírásait automatikusan frissíthetjük a vásárlói értékelésekből vett előnyökkel vagy bevezethetünk egy termék ajánló chatbotot.
Szilárd technológiai alapokra van szükség
A generatív MI a korábbi modellek fejlettebb és nagyobb változata, ez pedig azzal jár, hogy több adatot igényel. Az adatok üzemanyagként hajtják az MI motorját, és ezek minőségén múlik, hogy meddig jutunk el az úton. Ezért egyetlen bevezetési projekt sem lehet sikeres szilárd technológiai alapok nélkül.
Pontos és a cég számára versenyelőnyt biztosító megoldáshoz nagy mennyiségű, tiszta és megbízható, saját adat hozzáadására van szükség, ebből képes a generatív MI üzleti értéket teremteni. Az adatok biztosítása mellett figyelni kell a bevezetendő megoldások fenntarthatóságára, az új információbiztonsági követelményekre, illetve arra is, hogy az előállított eredmények könnyen elérhetőek legyenek a felhasználók számára. Az üzenet egyértelmű: ne vakítson el minket a generatív MI annyira, hogy elhanyagoljuk a technológiai alapok megszilárdítását.
A webshop példájánál maradva ez azt jelenti, hogy a termékek adatai egy helyen, könnyen elérhetően álljanak rendelkezésre és ne legyenek bennük hibák. Ha automatikus frissítést vagy termékajánló asszisztenst is szeretnénk, akkor a weboldalt működtető keretrendszerrel biztosítanunk kell az integrációt és adott esetben a valós idejű adatáramlást is.
Generatív emberi intelligencia
Új üzleti modellek hiányában jelenleg sok cégvezetőnek egy cél jut eszébe a generatív MI említésére: költségcsökkentés. Ez nem új gondolat, a vállalatok évek óta kísérleteznek a mesterséges intelligenciát automatizálásra és ezáltal a munkaerő igény csökkentésére használni.
„Érthető a félelem, hogy ez a technológia rövid időn belül csökkenti a szellemi munkaerő iránti keresletet. A generatív MI valódi ereje azonban abban rejlik, hogy megsokszorozza a kreativitásunkat, ehhez pedig szüksége van arra a szikrára, ami a kreatív folyamatot elindítja. A középszerű ötletekből csak középszerű megoldásokat hoz létre. A siker kulcsa tehát nem a hatékonyság vagy az alacsony költség, hanem az, hogy ki teszi fel a legjobb kérdést. Ehhez pedig szükség lesz a vállalatok lelkét adó emberekre és még inkább a jövőképet adó vezetőkre.” – mondta Rusznyák András.
Kapcsolódó cikkek
- Mesterséges intelligencia tökéletes magyarsággal?
- Magyarországon is megérkezik a boltokba a Samsung Galaxy S24 széria
- Kyndryl: Itt az ideje az átfogó digitalizációnak az egészségügyben
- Elkészült az MI-készségek fejlesztésére fókuszáló európai stratégia
- Ha megismerjük az AI-t, kevésbé tartunk tőle
- Már szinte minden bevásárlásnál használjuk az AI-t – de lehet, nem is tudunk róla
- Egészségügyi siker: A világ legjobbjai közé került a magyar MI műhely
- A Kingston Technology és iparági partner szakértőinek előrejelzései az idei évre
- Lépj be az AI mobilok korszakába a Samsung Galaxy S24 szériával!
- Ki jegyzetel a megbeszélésen? Az MI, ami már magyarul is tud
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.