Cseles szoftver Napster-rajongóknak
Hogy a világhálón valamely számítógép által letöltés végett lekért fájlok közül mely művek állhatnak szerzői jogvédelem hatálya alatt, ezt a Napster-szerverek forgalmának folyamatos ellenőrzése lenne hivatott kideríteni. Az automatikus keresés leginkább kézenfekvő módja, hogy a népszerű együttesek nevét adják meg keresőszóként, és eszerint pásztázzák, nem akar-e valaki olyan fájlt letölteni, amelynek a címe ezen együttes nevét tartalmazza.
A PulseNewMedia nevű cég, amely kapcsolatban áll a torontói egyetemmel, most kidolgozott egy olyan programot, amely kívülállók felé rejtjelezi az ilyen, lebukásveszélyt jelentő kulcsszavakat. Igaz, a rejtjelezés meglehetősen kezdetleges: a szó első betűjét átteszi a szó végére. Így ha például valaki a Metallica együttes valamelyik számát kéri le, akkor a "metallica" kulcsszóval operáló ellenőr nem fog felfigyelni az "etallicam" szóra, amit kereső programja "láthat" a weben. A "szókutyuló" szoftvert a PulseNewMedia website-járól eddig mintegy húszezren töltötték le.
A szerzői jog által védett zeneszámok kiszűrését most már maga a Napster szeretné a lehető leggondosabban végezni, mert ebben látja az egyetlen lehetőséget az életben maradásra, a lemeztársaságok haragjának enyhítésére. A Napster hirtelen támadt jogkövetési buzgalma azonban beleütközik a PulseNewMedia titkosító programjába.
Műszakilag persze pofonegyszerű lenne a PulseNewMedia által alkalmazott rejtjelezési kulcs "visszafejtése", az úgynevezett "reverse engineering", és akkor a lemeztársaságoktól remegő Napster-ellenőrök lecsaphatnának a cseles szoftvert alkalmazó letöltőkre is. Csakhogy az Egyesült Államok "Digitális Millenniumi Szerzői Jogi Törvénye" tiltja a titkosító programok "visszafejtését", mert a titkosító programokban a magántitokhoz való szent jog műszaki érvényesítési eszközét látja, és ezért nem engedi, hogy az ilyen titkosító programot egy másik szoftverrel hatástalanítsák, mintegy "megkerüljék".
Kapcsolódó cikkek
- Adásszünettel a zenéért
- 79. Oscar-díj átadás – Taroltak az Avid ügyfelei
- Steve Jobs víziója a másolásvédelem nélküli zenékről
- Rendezte jogvitáját az Apple és a "Beatles"
- A Napster az AOL exkluzív előfizetéses zenei szolgáltatása lesz
- Társadalmilag elfogadott a fájlcserélés
- Digitális zenei szolgáltatást indít Japánban a Napster
- A Zune alattomos kis titka
- Európai szintű szabályozást sürget Lévai Katalin az e-zenei kereskedelemre
- Rekord: 2000 illegális fájlmegosztót perelnek be Németországban