Az ABB és a Texas Children’s gyermekkórház áttörést jelentő automatizálási megoldást fejlesztett ki

forrás: Prím Online, 2024. augusztus 19. 10:18

Az ABB Robotics és az Egyesült Államok egyik legnagyobb gyermekkórháza, a Texas Children's Hospital égisze alatt működő Jan and Dan Duncan Neurológiai Kutatóintézet (Duncan NRI) az innovatív, automatizált Drosophila melanogastert (ecetmuslica) áthelyező munkaállomás kifejlesztésével áttörést ért el az orvosi kutatásban. Az ABB YuMi nevű együttműködő robotjára (azaz kobotjára) épülő automatizálási megoldás hatékonyan segíti a betegségek, köztük az Alzheimer-, a Huntington- és a Parkinson-kór tanulmányozását.

 

• A világ első megoldása az ecetmuslicák aneszteziológia nélküli áthelyezésének automatizálására, az ABB YuMi kobotjának használatával. 

• A 20%-os időmegtakarítás lehetővé teszi, hogy a kutatók a kritikus feladatokra összpontosíthassanak a neurológiai betegségek, például az Alzheimer-kór tanulmányozása és kezelése terén. 

 

Ez az első olyan automatizálási megoldás, amely nem igényli, hogy a muslicákat a kémcsőbe történő áttelepítésük előtt anesztézissel, például szén-dioxiddal mozgásképtelenné tegyék. Ez a korábbi automatizálási megoldásoknál hosszadalmas, munkaigényes folyamat volt, ami negatívan befolyásolhatja a muslicák viselkedését és potenciálisan a vizsgálati eredmények pontosságát is.

 

Az ABB YuMi kobotja ugyanazokat a mozdulatokat végzi, mint a kutatók, finoman megkocogtatja a kémcsövet, és a muslicákat áttelepíti az egyik kémcsőből a másikba, így lehetővé teszi a tudósok számára, hogy a kulcsfontosságú feladatokra, például az új útvonalak felfedezésére és az új gyógyszerek hatékonyságának tesztelésére koncentráljanak a neurológiai rendellenességek gyógymódjainak kutatása során. A megoldásnak köszönhetően nem kell a muslicákat áttelepítés előtt elaltatni, ami javítja a kutatási eredmények pontosságát, és felgyorsítja az áthelyezési folyamatot. 

 

 

„Az évek során jelentős fejlődést tapasztaltunk a laboratóriumi automatizálás terén, azonban néhány kulcsfontosságú feladatot még mindig kézzel végeznek, ami hatással lehet a kutatási eredményekre” – mondta Jose-Manuel Collados, az ABB Service Robotics Product Line vezetője. „Az ABB YuMi kobotjának karjai önállóan, de összehangoltan dolgoznak, ami lehetővé teszi az élő muslicák kémcsövek közötti áttelepítéséhez kapcsolódó összetett munkafolyamat automatizálását.”   

 

A Drosophila melanogaster, közismert nevén az ecetmuslica, széles körben használatos a biológia különböző területeinek kutatásában, beleértve a genetikát, a fejlődést és a viselkedést. Az ecetmuslica és az ember számos hasonló genetikai és fejlődési markerrel rendelkezik, ezért világszerte használják az emberi neurológiai betegségek vizsgálatában. 

 

 

A muslicák rutinszerű tenyésztési folyamata során a kutatók úgy táplálják a rovarokat, hogy azokat 30 naponként friss élelmet tartalmazó fiolákba telepítik át. Egy átlagos laboratóriumban körülbelül 20 000 fiolában tenyésztenek muslicákat, és a kutatók a munkanap körülbelül 20 százalékát azzal töltik, hogy a muslicákat "áthelyezik", azaz a muslicákat tartalmazó kémcsövet egy friss élelmet tartalmazó másik fölé helyezik, megkocogtatják, hogy a muslicák átessenek. A folyamat automatizálására tett eddigi kísérletek úgy zajlottak, hogy áthelyezéskor a muslicák kikerültek a fiolákból, ami miatt a rovarokat nyugtatóval tették mozgásképtelenné. 

 

Az ABB Robotics mérnökei a Duncan NRI kutatóival együttműködve megterveztek és megépítettek egy muslicaáttelepítő munkaállomást, amelynek főbb elemeit a YuMi kobot, az áttelepítéshez szükséges fiolákat tartó asztal, egy vonalkód- és címkéző egység, valamint egy hulladékcsúszda alkotják.

 

 

„Ez az orvosbiológiai kutatást felgyorsító innovatív megoldás az ABB Robotics-szal folytatott több mint két éve tartó szoros együttműködésünk eredménye” – mondta Dr. Juan Botas, a Baylor College of Medicine Molekuláris és Humángenetikai Tanszékének, valamint a Molekuláris és Sejtbiológiai Tanszékének professzora, aki a Duncan NRI vezető kutatója. „Az általam és Dr. Ismael-Al Ramahi által, aki a Baylor College of Medicine adjunktusa, s egyben a Duncan NRI kutatója, vezetett DNRI kutatóinak az ecetmuslica-élettani kutatások, valamint az automatizált, nagy volumenű kísérletek terén szerzett szakmai tapasztalatainak ötvözése az ABB mérnökeinek automatizálási szakértelmével lehetővé tette számunkra egy kobot-alapú megoldás megtervezését, amely csökkenti az időigényt, kiküszöböli a muslicatörzzsekkel kapcsolatos veszteséget, és lehetővé teszi több kísérlet párhuzamos elvégzését.”

 

Az ABB YuMi kobotja kezeli a muslicák áthelyezésének teljes folyamatát, amely 10 előre beprogramozott lépés gyors egymásutánban történő végrehajtásából áll. Az emberekhez hasonlóan a YuMi felemeli az élő muslicákat tartalmazó fiolát, kinyitja a védő cellulóz-acetát dugót, egy másik, friss élelemmel teli fölé helyezi, megkocogtatja a muslicák átültetéséhez, lezárja, felcímkézi az új kémcsövet, beszkenneli az adatait, majd végül kartonállványba rakja. A robot ezután kidobja a régi táplálékot tartalmazó fiolákat, hogy megelőzze a keresztszennyeződést.

 

 

A megoldásba integrált jelentős műszaki funkciónak tekinthető a vonalkódok olvasásának és a címkék nyomtatásának képessége, amelyeket az átültetés során a törzs és a genotípus információival ellátva helyeznek fel a fiolákra. Ez a funkció biztosítja a Drosophila törzsek pontos nyomon követését és kezelését. A robot fejlett érzékelési technológiái lehetővé teszik a fiolák pontos elhelyezését a szabványos kartonállványokban, aminek köszönhetően a kutatók a meglévő fiolaállványokat újból felhasználhatják, ezáltal csökkentve a működési költségeket. 

 

Ennél is fontosabb, hogy a robotot úgy tervezték, hogy együttműködő és biztonságos legyen az emberi interakció szempontjából. Mozgásérzékelő karjai érzékelik a közelben lévő embereket vagy tárgyakat, és vészhelyzet esetén – a balesetek elkerülése érdekében – azonnal megállítják a folyamatban lévő műveletet, így garantálva a biztonságos, együttműködő munkateret.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Bemutatták a legújabb Iveco modelleket Miskolcon

Az Iveco Miskolcon mutatta be először teljesen megújult haszongépjármű-palettáját, amely járművek a személyautók kényelmével és tudásával veszik fel a versenyt. Az esemény azonban nem csak a járművek újdonságaira hívta fel a figyelmet, hanem hivatalosan megnyitották a régió egyik legkomplexebb létesítményét is, amely a járművek és sofőrjeik számára egyaránt biztosít feltöltődést és professzionális kiszolgálást.

2024. szeptember 17. 20:14

Az LG és a Mo-Sys közösen fejleszti megoldásait a virtuális produkciós stúdiók számára

Az LG Electronics (LG) bejelentette, hogy részesedést szerzett a virtuális gyártási megoldások és a kamerarobotika piacvezető fejlesztőjeként ismert Mo-Sys Engineeringben (Mo-Sys). A stratégiai korai fázisú befektetés és partnerség bővíti az LG képességeit a virtuális gyártási és műsorszórási technológiai szegmensekben, és lehetővé teszi, hogy a vállalat kifinomult hardver- és szoftveralapú megoldások átfogóbb kínálatát nyújtsa.

2024. szeptember 17. 18:26

Hogyan alakítják át az AI PC-k a vállalati IT-rendszereket?

A beépített mesterséges intelligencia funkciókat tartalmazó személyi számítógépek piaca elképesztően gyors ütemben nő, amivel a vállalatoknak is lépést kell tartaniuk a hatékony és sikeres működés érdekében. 

2024. szeptember 17. 16:42

Árvízkezelés: közös válságtérképet használ Csehországban a lakosság és a katasztrófavédelem

Csehországban ezekben a napokban nagyon hasonló az árvízhelyzet, mint hazánkban: van, ahol már intenzíven védekezni kell, máshol még csak készülnek a közelgő árhullámra. A helyzetre reagálva a Munipolis, a cseh önkormányzatok és lakosság közötti kommunikáció vezető, Magyarországon is jelen lévő platformja bevezetett egy új, katasztrófatérkép nevű funkciót. Ezt a lakosok és az önkormányzatok mellett a válságkezelő csapatok és a különböző vonuló szolgálatok (mentők, tűzoltók, rendőrség, katasztrófavédelem, önkéntesek, de akár a hadsereg) is folyamatosan látják és nyomon tudják követni. Az alkalmazást Magyarországon is több, az árvíz által veszélyeztetett település használja, így hazánkban is gyorsíthatja a lakosság és az önkormányzatok közötti információcserét a következő napokban.

2024. szeptember 17. 13:10

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ezek a MI legnagyobb veszélyei az oktatásban

2024. szeptember 17. 11:37

Techóriások özönlöttek a Városligetbe

2024. szeptember 13. 17:00

Belföldön az elmúlt 2 évben megduplázódott a nyári adatforgalom

2024. szeptember 9. 13:10

Megújult fizetési felülettel erősíti tovább pozícióját az online fizetési piacon a Barion

2024. augusztus 25. 15:34