Jelentős szakmai sikerrel zárult az ELTE pályaorientációs és tehetséggondozó programja

forrás: Prím Online, 2024. szeptember 20. 14:55

A Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő, „STEMpont” komplex pályaorientációs és tehetséggondozó program (NTP-STEM-23) megvalósítására kiírt pályázatán az ELTE Informatikai Kar 20 millió forint, a Természettudományi Kar pedig csaknem 18 millió forint támogatási összeget nyert el.

 

Informatikai Kar

 

STEMStation@ELTE STEMPont pályázatának célja a 7-12. évfolyamon alap- és középfokú oktatásban vagy szakképzés keretében tanulmányokat folytató, kiemelten lányok körében megvalósuló komplex pályaorientációs és tehetséggondozó program megvalósítása volt, amelynek célkitűzése, hogy növekedjen a műszaki, természettudományi, matematikai és informatikai területeken felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatók aránya.

 

Fontos volt a diákok érdeklődésének felkeltése, a kreatív, konstrukciós, innovatív, algoritmikus gondolkodás, a problémák formalizálása, modellezése, tervszerű projektalapú gondolkodás, együttműködési készségek, a hatékony és tudatos információszerzés fejlesztése.

 

Célzott programmal külön figyelmet fordítottak a női életpályák bemutatására, népszerűsítésére, speciális tematikákkal, női szerepmodellekkel. A program országos lefedettséget elérve támogatta a hátrányos helyzetből induló gyerekek felzárkózását. Bevezetést adott a munkaerőpiac és a munkahelyi környezetek megismeréséhez.

 

A projekt során az Informatikai Karnak több, mint 43 ezer diákot sikerült elérni a különböző programokkal országszerte és határainkon túl is, összesen 173 településen.

 

Az elnyert összegből az alprojektekben szakköröket, diákolimpiai felkészítő és pályaorientációs foglalkozásokat, versenyeket, nyári táborokat, workshopokat szerveztek új tananyagok kifejlesztésével.

 

Kiemelten sikeres volt a kibővített, új programmal megrendezett e-HÓD verseny, amelyen minden eddiginél több diák és iskola vett részt – 41595 diák 301 iskolából határainkon innen és túl.

 

Népszerűek voltak az Informatikai Kar Nyílt Napjain a projekthez kapcsolódó programok, mint Budapesten a soft skillek jelentőségét bemutató workshop vagy Szombathelyen a gépészmérnök hallgatók bevonásával lezajlott pódiumbeszélgetés.

 

Sok érdeklődőt vonzott a projekt finanszírozásával megvalósult Lányok Napja rendezvény, valamint Szombathelyen a Nők a mérnökpályán elnevezésű program. Az Európai Lány Informatikai Diákolimpián (EGOI), a magyar diákok két ezüst, és egy bronzérmet, valamint egy dicséretet szereztek.

 

Az informatika különböző területei mutatkoztak be az országjáró roadshowk keretében, melyek 54 település általános és középiskoláiba jutottak el, kollégáink 100-nál több foglalkozást tartottak több, mint 1500 diáknak.

 

Az ELTE IK STEAM Kuckójában megvalósult mesterséges intelligencia témájú foglalkozásokra a meghirdetett helyek pillanatok alatt beteltek. Láthatóan nagy az igény az iskolákban ilyen jellegű foglalkozások szervezésére, hiszen a meglátogatott helyszínek mellett még több helyről érkezett megkeresés, érdeklődés.

 

 

Természettudományi Kar

 

2023-ban indította el a Talentum programot, aminek célja, hogy a tehetséges, a természettudományok iránt érdeklődő fiatalok már középiskolás éveikben bekapcsolódhassanak Magyarország vezető természettudományos képzését nyújtó egyetemének életébe, és mentortanárok segítségével fejlődhessenek, próbálhassák ki a kutatómunkát.

 

A program különlegessége, hogy sokféle módszerrel vonja be a fiatalokat az egyetem mindennapjaiba, akik így első kézből tapasztalhatják meg, milyen is egy kutató élete. Az általános bevezetés, az ELTE képzéseinek és a mentorok legújabb kutatási eredményeinek bemutatása még az online térben, előadások keretében történik, azonban az év során számos személyes találkozásra, látogatásra is lehetősége van a fiataloknak, így részt vehetnek vezetésen a Természetrajzi Múzeumban, ökológiai terepgyakorlaton, sőt a legérdeklődőbbek egy nyári projekthéten is.

 

A program végén pedig egy zárórendezvényen mutathatják be eredményeiket a diákok, akár a kutatók egy tudományos konferencián.

 

A mentorok mind az ELTE TTK oktatói közül kerülnek ki a legkülönfélébb tudományterületekről, így a diákok érdeklődésüknek megfelelően kapnak segítséget és kutatási témát, ami méginkább motiválja őket a fejlődésre, közös munkára.

 

„Közel 120 diák vett részt a programban az ország különböző középiskoláiból. Közülük kb. 60-an egészen a nyári táborig, terepgyakorlatig, projektmunkákig velünk tartottak, a többiek az érettségi és különféle versenyekre készülés miatt pedig az online programokba kapcsolódtak be – foglalta össze az évet Zsákai Annamária biológus, a program vezetője. – Nagy öröm, hogy egyre szélesebb a résztvevő iskolák köre és a legtöbb elit iskola is megjelent már a programban diákjaival, de nem csak nekik nyitott a lehetőség. Idáig 58 iskola diákja kapcsolódott be a programba, amire nagyon büszkék vagyunk.”

 

A legjobban természetesen a projektmunkák, laborgyakorlatok érdekelték a fiatalokat, amit az oktató kollégák számos egyéb feladatuk mellett, mégis lelkesen szerveztek számukra. Az élmények és a tanulás mellett komoly eredmény, hogy ezek a diákok az itt elért eredményeikkel TUDOK tanulmányi versenyen szerepeltek és tudományos folyóiratokban megjelent tanulmányok társzerzői lettek, sokan pedig szeptembertől már elsőéves hallgatóként folytatják a TTK-n a megkezdett munkájukat.

 

A pályázat futamideje: 2023. szeptember 01- 2024. augusztus 31.

Pályázatok ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára

Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.

2024. november 2. 10:12

160 ezer eurós pályázat indul egészségügyi innovátoroknak

Magyar egészségügyi startupok, kkv-k, kórházak, egyetemek és kutatóintézetek kapnak lehetőséget, hogy innovációikat gyorsabban piacra juttassák a SPICE program keretében. A hazánk mellett a régió 18 országában meghirdetett programban 160 000 euró támogatás érhető el, melyet a csapatok fejlesztéshez, innovációik kereskedelmi hasznosításához és mentorálásra használhatnak fel. A résztvevők számára elérhetővé válik továbbá az egészségügyi innovátorok legnagyobb európai ökoszisztémáját összefogó EIT Health teljes kapcsolatrendszere, know-how-ja, szakértelme és tőkéje is.

2024. október 22. 13:19

A Jane Goodall Intézet nyerte a Telekom pályázatát

Körforgásban, kölcsönhatásban, közösségben – címmel hirdetett pályázatot kifejezetten magyarországi nonprofit szervezetek számára a Magyar Telekom és a Hello Nonprofit. A felhívásban olyan szervezetek jelentkezését várták, melyek az e-hulladék és a digitális környezetszennyezés csökkentésére; a városi éghajlati alkalmazkodásra; vagy a hazai ökoszisztémák ellenállóképességének támogatására fókuszálnak. A zsűri 21 pályázatból választotta ki a győztes Jane Goodall Intézet „Passzold vissza, Tesó!” programját, amely 16 millió forint támogatásban részesül.

2024. október 11. 10:03

Jelentős szakmai sikerrel zárult az ELTE pályaorientációs és tehetséggondozó programja

A Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő, „STEMpont” komplex pályaorientációs és tehetséggondozó program (NTP-STEM-23) megvalósítására kiírt pályázatán az ELTE Informatikai Kar 20 millió forint, a Természettudományi Kar pedig csaknem 18 millió forint támogatási összeget nyert el.

2024. szeptember 20. 14:55

24. alkalommal lehet jelölni a reáltárgyak legjobb oktatóit a Rátz Tanár Úr Életműdíjra

Az Alapítvány a Magyar Természettudományos Oktatásért 2024-ben is várja a jelöléseket a Rátz Tanár Úr Életműdíjra, amelyet immáron 24. alkalommal ítélnek oda olyan tanároknak, akik különösen sokat tettek a hazai reáloktatásért. 

2024. szeptember 20. 13:17

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59