Fenntartható járműipar és közlekedés: nemzetközi mérnöki konferenciát rendezett a Széchenyi-egyetem

forrás: Prím Online, 2024. október 27. 13:41

A győri Széchenyi István Egyetem Audi Hungaria Járműmérnöki Kara és Járműipari Kutatóközpontja közös szervezésében valósult meg az a fenntartható mobilitásról és közlekedésről szóló nemzetközi konferencia, amelyen járműipari kutatók és vállalati szakemberek mutatták be legújabb eredményeiket. A háromnapos eseményen többek között amerikai, francia, olasz és német szakértők is részt vettek.

A XXI. század egyik legnagyobb ipari kihívását a fenntartható közlekedés jelenti, ebben a témában a Széchenyi István Egyetem hosszú évek óta végez kutatás-fejlesztéseket. A mobilitás élenjáró technológiáival az intézmény Audi Hungaria Járműmérnöki Kara és Járműipari Kutatóközpontja egyaránt foglalkozik, így közösen rendezték meg az első SMTS konferenciát (Sustainable Mobility and Transportation Symposium), amely a fenntartható mobilitás és közlekedés nemzetközi szakértőinek fórumaként a legfrissebb tudományos eredmények megvitatására szolgált.

 

 

A megnyitón elhangzott, hogy az egyetem számos tudományterületet lefedő tevékenységét meghatározza a jövőbe mutató technológiák fejlesztése és a fenntartható fejlődés iránti elkötelezettség. Prof. dr. Bokor József, az intézmény kutatásért és innovációért felelős elnökhelyettese elmondta: az egyetem számos hazai és nemzetközi kutatási programban vesz részt a mesterséges intelligencia és az önvezető járművek terén, amelyhez olyan innovatív területek kapcsolódnak, mint a dróntechnológia. Kiemelte továbbá, hogy a rendezvény kiváló lehetőség a tudományos kapcsolatok erősítésére, hiszen akár közös publikációk létrejöttét is elősegítheti.

 

 

A programban olyan rangos intézmények elismert szakértői mutatták be kutatási eredményeiket, mint a holland Delfti Műszaki Egyetem, az olasz Cataniai Egyetem, az amerikai Közép-missouri Egyetem és Floridai Műszaki Egyetem. Utóbbi képviseletében dr. Rahul Razdan, a Széchenyi István Egyetemen ebben a félévben Fulbright-ösztöndíjjal kutató professzorok egyike plenáris előadást is tartott az autonóm rendszerek mérési és ellenőrzési lehetőségeiről.

 

A felsőoktatási intézmények mellett az ipar is kiemelt szerepet kapott a konferencián, az európai járműfejlesztés meghatározó vállalati szereplői szintén bemutatták legújabb eredményeiket. A Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban, dr. Szászi István az autóipar jelenéről és jövőjéről beszélt a hallgatóságnak, kiemelve az elektromos autók fejlesztésének kihívásait, különös tekintettel annak fenntarthatósági és gazdasági aspektusaira. A résztvevők egy különleges vállalati kooperációval is megismerkedhettek, az Audi Hungaria és a Lamborghini közös  motor-minőségbiztosítási és kvalifikálási projektjéről magyar részről dr. Gubicza Gábor, olasz részről pedig Silvio Biasi számolt be. A járműipar egyik legégetőbb kérdéséről, az üzemanyagokról prof. dr. Thomas Garbe, a Volkswagen csoport szenior menedzsere tartott előadást.

 

 

A háromnapos esemény 14 szekciója között minden járműiparral vagy közlekedéssel foglalkozó kutató megtalálhatta a szakterületéhez leginkább illőt. A témák között megtalálható volt a járműfejlesztés, a diagnosztika és tesztelés, az anyagtechnológia, az autonóm rendszerek, a közlekedés és logisztika, a mesterséges intelligencia, az elekromobilitás, a hajtóanyagok, sőt még a menedzsment, valamint a motorsport és egészség is. A szimpóziumot az idei rendezvény sikerének köszönhetően 2025-ben is megtartják.

 

Fotók: Adorján András

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Az AI használata a munkavállalók 22%-át érinti a magyar ingatlanpiacon

A mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet kap az ingatlan- és építőiparban, de vajon hogyan áll Közép-Európa ezen a téren? Egy friss kutatás szerint a magyar ingatlanpiacon dolgozók mindössze 22%-a használ mesterséges intelligenciát, 23%-uk napi szinten, 46%-uk pedig heti rendszerességgel, de mégis érzékelhető a változás: az ingatlan- és építőiparban dolgozók 60%-a mindhárom piacon kifejezte, hogy szívesen elsajátítaná az új technológia alkalmazását.

2024. december 3. 15:10

Az állam megteheti, hogy digitalizál, kérdés, hogy miként fogjon hozzá

A modern közigazgatás támogatja a modern gazdaságot, és a kormányok és a közszféra szervezetei is haladnak a digitális átalakulás útján. Most azonban gyorsítaniuk kell a tempón, és dolgozniuk kell azon, hogy megfeleljenek állampolgáraik elvárásainak. A KPMG a Global Tech Report 2024 adatai alapján igyekezett választ adni a digitális közigazgatással kapcsolatos aktuális kérdésekre, és felvázolni azokat a lehetséges lépéseket, amelyeket a kormányzati tisztviselők tehetnek meg a digitális átalakulás érdekében. Az adatok 118 kormányzati technológiai vezető és döntéshozó válaszain alapulnak, többségében (60%) Európából, továbbá Ázsia és a Csendes-Óceán térségéből (21%), valamint Észak-, Közép- és Dél-Amerikából (19%).

2024. december 3. 12:03

A félelem és a kapzsiság irányítja a kriptopiacot

A befektetői hangulat jelentősen befolyásolja a kriptovaluták értékét a metaverzum kriptopiacán visszaeséskor – derül ki a Budapesti Corvinus Egyetem új kutatásából. 

2024. december 3. 10:20

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

December 15. éjfélig lehet nevezni Az Év Honlapja pályázatra!

2024. december 2. 11:38

Megvannak az idei év legjobb webshopjai

2024. november 29. 17:16

Megjelent a legfrissebb, immár 27. Ericsson Mobility Report

2024. november 26. 20:37

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40