Folyosón sétáló drónkutyák és víz alatti drónok

forrás: Prím Online, 2024. november 19. 16:19

Kiemelt érdeklődés övezte az oktatási innovációban élen járó Gábor Dénes Egyetem immár második alkalommal megrendezett Dróntechnológia adatfeldolgozási és adatbiztonsági kihívásai konferenciáját. A november 15-én megtartott esemény idén is lehetőséget biztosított a hazai és a nemzetközi dróntechnológia – és piac bemutatkozására, valamint szakmai tapasztalatok cseréjére. A rendezvényen 30 izgalmas előadás és 4 kiállító partner várta a technológia iránt érdeklődő szakembereket és az egyetemista hallgatókat. 

Előadás az orosz-ukrán háborúban használatos drónokról, a víz alatti drónokról, a konferencia szünetében pedig a folyosón drónkutyák sétálnak – a laikusok számára minden bizonnyal így foglalhatnánk össze röviden a II. Dróntechnológia adatfeldolgozási és adatbiztonsági kihívásai konferenciát. 

 

 

A szakmai eseményen részt vevő 120 szakembert azonban számos izgalmas szakmai téma várta: adatbiztonság és információbiztonság, a dróntechnológia és képfeldolgozás újdonságai, támadási pontok és védelmi megoldások a drónrendszerekben, képi metaadatok AI alapú osztályozása, a kutatás-fejlesztés és a mesterséges intelligencia bevonása, négylábú, kétlábú és víz alatti robotok, valamint több témakör is érintette a dróntechnológia oktatásának kérdéskörét.

 

A neves szakemberek előadásaiban olyan speciális témák és felhasználási területek is felmerültek, mint többszenzoros UAV rendszerrel történő objektumkeresés, a gombakörök felismerése drónos légifelvételezéssel és MI feldolgozással, drónos felmérések adatain alapuló prediktív modellezés az örökségvédelem területén, hőkamerás adatelemzés alkalmazása az öntözött és öntözetlen területek összehasonlításában, valamint hőkamerák és drónok használata a naperőművek karbantartásánál. 

 

A nemzetközi és hazai szakemberek előadásaihoz a Gábor Dénes Egyetem felújított Technológia terme biztosított méltó helyszínt.

 

 

„Büszkék vagyunk arra, hogy élen járunk az innovációban és egyre gyarapodnak a kutatásaink a drónok képfeldolgozása területén, valamint Magyarországon elsőként indítottunk mérnökinformatikai és gazdaságinformatikai mesterképzést dróntechnológia specializációval. A hallgatóink a repülés megtervezésétől a mesterséges intelligenciával történő képfeldolgozásig történő elméleti és gyakorlati oktatással a munkaerőpiacon igen keresett komplex tudást kapnak. Bízom benne, hogy a konferencia tudásmegosztása során született egy-két kiváló ötlet, amelyből korszakalkotó kutatás, vagy olyan termék illetve szolgáltatás lesz, amely a tudomány határait kitolva a holnap kihívásaira ad pozitív választ!” – mondta el nyitóbeszédében Dr. Dietz Ferenc, a Gábor Dénes Egyetem elnöke.

 

„Egyetemünkön kiemelt hangsúlyt fektettünk a kutatás alapú gyakorlatorientált oktatásra, amely nem csak a tanulást támogatja, hanem lehetőséget ad a hallgatóink számára, hogy valódi kutatási projektekben vehessenek részt. Ennek jegyében több tudományos műhely is működik intézményünkben, ahol kiemelt figyelmet kap, hogy a fejlesztéseket és azok eredményeit miként lehet a társadalom javára fordítani” – nyitotta meg az eseményt Dr. Zimányi Krisztina, a Gábor Dénes Egyetem rektora. „Jelen konferencia nemcsak a dróntechnológiához kapcsolódó legújabb eredményeket hozza közelebb hozzánk, de lehetőséget ad arra is, hogy együtt gondolkodjunk és megvitassuk az előttünk álló adatfeldolgozással és adatbiztonsággal összefüggő kihívásokat.”

 

A konferencia 30 teltházas előadása között helyet kapott a dróntechnológia társadalmi és gazdasági szerepe, a benne rejlő óriási potenciál. „A drónpiac robbanásszerű növekedés előtt áll, annak fejlődésébe való aktív bekapcsolódás Magyarország számára kiemelkedő jelentőségű. A hazai drón ipar általános víziója egy olyan iparági ökoszisztéma kialakítása, amely a hazai adottságok kihasználása mellett 2-3 fókuszterületen globálisan is a világ élvonalába helyezi hazánkat. Becslések szerint 2030-ra ennek eredményeként közel 14 ezer munkahely létesülhet, 2.500 új iparági vállalkozás indulhat el, és a dróntechnológia fejlődése 289,7 milliárd forinttal járul majd hozzá Magyarország GDP-jéhez” – mondta el Szolnoki Szabolcs, a Nemzetgazdasági Minisztérium technológiáért felelős helyettes államtitkára.

 

 

Az esemény nemcsak a tudásmegosztásról, az izgalmas előadásokról, bemutatókról, és talán még érdekesebb folyosói szakmai beszélgetésekről szólt, hanem egy közös munka elindulásáról is: hosszú távú együttműködési megállapodást kötött a Gábor Dénes Egyetem és a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége (GTTSZ) közös pályázatok, kutatások és szakmai rendezvények előkészítésére. 

 

A GTTSZ 1992 óta működő, országos hatáskörű civil szervezet, amelynek célja a szakmai és tudományos élet élénkítésén belül a tudásháromszög – oktatás, kutatás, ipar – erősítése, benne mindhárom szféra képviselőivel. A most aláírt együttműködés első kézzelfogható eredménye a 2024. december 10-12. között megrendezendő, a „Jövőnk a Jövőben” 3 napos pályaorientációs konferencia, ahol a szakközépiskolák végzős hallgatói innovatív technológiai megoldásokkal – mesterséges intelligencia, a dróntechnológia, a kibervédelem, a robotika és űrtechnológia – találkozhatnak majd szakmai előadások és bemutatók formájában. Az együttműködésről szóló megállapodást a Gábor Dénes Egyetem képviseletében Dr. Dietz Ferenc, elnök és Dr. habil Horváth Bianka, a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetségének (GTTSZ) elnöke írta alá. 

 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

TECHXPO 2024: Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást

Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.

2024. november 22. 19:55

A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG

Az LG Electronics (LG) és a Tenstorrent bejelentette, hogy kibővítették együttműködésüket, amelynek célja a globális piacra szánt SoC-k, (System-on-Chips, azaz egylapkás rendszerek) fejlesztése. A partnerség révén az LG célja, hogy tovább bővítse a termékeihez és szolgáltatásaihoz használt AI-chipek tervezésében és fejlesztésében rejlő lehetőségeket. A vállalat elkötelezett az AI-alapú innovációk előmozdítása mellett, különösen a háztartási készülékek, az okosotthon-megoldások, valamint a jövőbeli mobilitási és kereskedelmi fejlesztésének területén.

2024. november 22. 18:14

Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat

Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.

2024. november 22. 14:58

A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán

A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.

2024. november 22. 13:17

Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz

Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére. 

2024. november 22. 11:39

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36