A félelem és a kapzsiság irányítja a kriptopiacot
A befektetői hangulat jelentősen befolyásolja a kriptovaluták értékét a metaverzum kriptopiacán visszaeséskor – derül ki a Budapesti Corvinus Egyetem új kutatásából.
A Google "kriptovaluta" szóra vonatkozó kereséseit használta fel a befektetők kriptovaluta-piacra irányuló figyelmének mérésére Dr. Samet Günay, a Corvinus Egyetem kutatója munkatársaival. A befektetői hangulatot a félelem-kapzsiság tengely segítségével érzékeltették, annak alapján, hogy a befektetők kockázatkerülőnek (félelem) vagy kockázatkeresőnek (kapzsiság) érzik-e magukat. A bitcoin értékeinek változását a kriptovaluta-piac általános teljesítményének ábrázolására használták, és a következő metaverzum tokeneket figyelték 2018 és 2022 között: WAXP, ONT, MANA, THETA és ENJ.
A napokban közzétett eredmények azt mutatják, hogy a befektetői hangulat jelentős hatással van a metaverzum tokenek hozamára, de csak meredek piaci visszaesések, úgynevezett medvepiacok idején. Például, amikor a kriptovaluta-piac rosszul teljesít, a félelem befolyásolhatja az egyéneket, hogy eladják metaverzum tokenjeiket a veszteségek elkerülése érdekében. Alternatív megoldásként a kapzsiság hirtelen vásárlásra késztethet, hogy a vevő profitáljon a piac jövőbeli fellendüléséből. A befektetői hangulat hatása azonban nincs jelen a javuló, ún. bikapiacokon vagy piaci stabilitási időszakokban.
A hatás késletetett
"Mind a bitcoinpiac, mind a tanulmányunkban használt metaverzum tokenek 2021-ben, március és november körül összeomlásnak voltak tanúi. Jelentős ok-okozati összefüggések azonban csak 2022-ben alakultak ki és erősödtek meg. Ez arra utal, hogy a befektetői hangulat késleltetve befolyásolja a metaverzum piacának hozamát" – mondja Dr. Günay.
A kutatók azt javasolják, hogy a befektetők és a politikai döntéshozók vegyék figyelembe ezt a késedelmet. Enélkül a Google keresési trendjeit vagy a félelem-kapzsiság mutatót használó portfóliókezelési stratégiák hajlamosak lehetnek a veszteségekre. A kutatás eredményei hasznosak lehetnek mindazon befektetők, elemzők és vállalkozók számára, akik a kriptovaluta és a metaverzum metszéspontjában navigálnak. Annak megértésével, hogy a hangulat hogyan alakítja a piacokat visszaesés idején, jobban előrejelezhetőek a kockázatok és a lehetőségek.
A szerzők az eredményeket először az International Review of Financial Analysis című folyóiratban tették közzé idén novemberben.
Kapcsolódó cikkek
- Az év top 10 kriptós meglepetése
- A KPMG a Corvinus stratégiai partnere lett
- A nők kevesebb kriptovalutával rendelkeznek, mégis nyitottabbak a tanulásra
- Lehet tökéletes jövőnk, de csak tudatos tervezéssel érhetjük el
- Zsákutcába kerülhet az AI a Corvinus kutatása szerint
- A legjobb európai diákvárosok közé került Budapest
- Ezek a MI legnagyobb veszélyei az oktatásban
- Nem féltik az állásukat a ChatGPT-től a magyar újság- és szövegírók
- Tekintélyes nemzetközi fenntarthatósági minősítést nyert el a Corvinus
- A Corvinus a vállalkozók egyetemévé vált
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Szigorodik az ellenőrzés a webáruházak felett
A fogyasztóvédelmi hatóság már 2024-ben is kiemelten vizsgálta a webáruházakat és a nemzetgazdasági miniszter legutóbbi bejelentése alapján ezek a vizsgálatok csak szaporodni fognak a jövő évtől. Ráadásul, 2025-től egy fogyasztóvédelmi csúcshatóság is létrejön, amelynek kiemelt célja lesz a fogyasztók védelmének biztosítása az online térben. Webáruház üzemeltetőjeként nem árt ezért felkészülni arra, hogy mik is azok a főbb gyakorlatok és hiányosságok, amikre ugrik a hatóság. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segítségével ismertetjük a részleteket.