Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód
A Neumann Társaság és az ELTE Informatikai Kar tizennegyedik alkalommal rendezte meg Magyarország egyik legjelentősebb informatikai megmérettetését a BEBRAS (motiváció és gondolkodás az informatika területén) nemzetközi mozgalom részeként. Az e-HÓD online versenyen a szervezők hagyományosan öt korcsoportban, a 3-4. osztályos kishódoktól egészen a 11-13. osztályos seniorokig várták a versenyzőket.
A verseny célja, hogy fejlessze a diákok problémamegoldó képességét, megmutassa az informatika sokszínű lehetőségeit. A 45 perces, tanórai keretek között zajló versenyen a részvételhez nem szükséges programozói tudás vagy informatikai előképzettség, hiszen a feladatok alapvetően a logikai és strukturált gondolkodást helyezik előtérbe. A diákoknak a mindennapi életben is alkalmazható informatikai gondolkodás segítségével kellett megoldaniuk a feladatokat.
Az e-HÓD idén újabb rekordot döntött, hiszen november 11. és 22. között csaknem 50 ezer diák mérte össze tudását, 402 iskolából. Az elmúlt öt évben a verseny résztvevőinek száma majdnem kétszeresére nőtt, a tavalyi évhez képest pedig 20 százalékos növekedést regisztráltak a rendezők, míg a résztvevő iskolák száma harmadával emelkedett. A korábbi évekhez hasonlóan idén is a 9-10. osztályos tanulók körében volt a legnépszerűbb az e-HÓD, az ebbe a korcsoportba tartozó juniorok közül közel 14 ezren oldották meg a feladatokat.
Az informatikai megoldások napjainkban mindenhol megtalálhatóak. Mindenkinek fontos, hogy meg- és átlássa ezeket, tisztában legyen az alapvető elvekkel, lehetőségekkel. Ehhez ad támogatást mind a diákoknak, mind a tanároknak a kezdeményezés – mondta Pluhár Zsuzsa, az NJSZT Közoktatási Szakosztályának elnöke, az ELTE IK oktatója, a verseny főszervezője.
Kapcsolódó cikkek
- Új elnökkel és részben új elnökségi tagokkal folytatja működését a Neumann Társaság
- A Neumann Társaság átadta az év informatikai szakembereinek és kutatóinak járó hagyományos díjait
- Óriási sikerrel zárult a budapesti ISSEP 2024 nemzetközi konferencia
- Valódi robotkutya a Neumann Társaság és a HUN-REN SZTAKI konferenciáján
- 42 év után jelenik meg játék egy legendás magyar számítógépre
- Az űrhajósokat is kisegítő, ötvenéves kézi számítógépet is bemutatnak a Kutatók Éjszakáján
- Szenzációs eredmény a Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpián
- Kiváló magyar eredmény a Nemzetközi Informatikai Diákolimpián
- Éremeső az Európai Junior Informatikai Diákolimpián
- Összetett harmadik helyezés az első Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpián
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra
Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.
Valami különlegeset karácsonyra: Tokenek vagy kriptovaluták ajándékcsomagolásban
Az ünnepi szezon közeledtével az BITmarkets kriptovaluta-tőzsde is bővítette a karácsonyi virtuális ajándékpiacot saját BTMT tokenjével. A digitális ajándékok világszerte egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, különösen céges eseményeken, például „Secret Santa” (Titkos Télapó karácsonyi ajándékozás) alkalmával, így ez a lépés egy növekvő globális trendet céloz meg. A Copilot AI eszköz cégének kutatása szerint a legnépszerűbb digitális ajándékok közé jelenleg a film- és zenestreaming-platformokra szóló előfizetések, digitális könyvek és hangoskönyvek, valamint online kurzusok tartoznak.
Szigorodik az ellenőrzés a webáruházak felett
A fogyasztóvédelmi hatóság már 2024-ben is kiemelten vizsgálta a webáruházakat és a nemzetgazdasági miniszter legutóbbi bejelentése alapján ezek a vizsgálatok csak szaporodni fognak a jövő évtől. Ráadásul, 2025-től egy fogyasztóvédelmi csúcshatóság is létrejön, amelynek kiemelt célja lesz a fogyasztók védelmének biztosítása az online térben. Webáruház üzemeltetőjeként nem árt ezért felkészülni arra, hogy mik is azok a főbb gyakorlatok és hiányosságok, amikre ugrik a hatóság. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segítségével ismertetjük a részleteket.
A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében
A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.
Új vezetőt kap az EIT InnoEnergy
Mikołaj Budzanowski lett az EIT InnoEnergy Közép-Európa új vezérigazgatója. A 2025 januárjában hatályba lépő stratégiai kinevezés célja, hogy a fenntartható energetikai fejlesztések mellett elkötelezett szervezet növelje a szerepét a tiszta technológiák közép-európai elterjesztésében és felgyorsítsa az energetikai átmenetet ebben a régióban.