A BT folytatja a vagyonleépítést
A BT várhatóan megerősíti Yell szakmai tudakozói üzletágának eladását is egy pénzügyi befektetői konzorciumnak; ebből 3 milliárd fontot remél. A piaci várakozások szerint a cég bejelenti azt is, hogy részben vagy egészben kiszáll az amerikai AT and T-vel fenntartott, erősen veszteséges vegyes vállalatából, a Concertből.
A gyors ütemű karcsúsítás már zajlik egy ideje: a múlt héten jelentették be, hogy a Vodafone brit-amerikai mobilszolgáltató 4,8 milliárd fontért megvásárolta a British Telecom részesedését a spanyol Airtel mobiltelefon csoportból, továbbá a Japan Telecomból és annak J-Phone mobiltelefon-vállalkozásából. A Vodafone 3,7 milliárd fontot (5,35 milliárd dollárt) fizet a BT 20 százalékos részesedéséért a japán cégekben, és 1,1 milliárd fontot a spanyol Airtelben lévő 17,8 százalékos BT-tulajdonrészért. A brit-amerikai mobilszolgáltató készpénzben fizet a British Telecomnak, és 3 milliárd font (4,29 milliárd dollár) értékben új részvénykibocsátást tervez az üzlet finanszírozására.
A BT-t jelenleg 30 milliárd font adósság terheli, jórészt a harmadik generációs mobiltelefon-hálózat (UMTS) engedélyszerzési költségei miatt. A cég az idén 10 milliárd fonttal ígéri csökkenteni adósságát; ennek sikere a hitelminősítők szerint az egyik feltétele a jó adósi besorolás megtartásának.
A BT - a német Deutsche Telekommal együtt - máris adósi leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alatt áll a Moody'snál. Egyelőre mindegyikük a még elsőrendűnek számító A2-es besorolással szerepel a hitelminősítő listáján, de ez is meredek visszaminősítések eredménye: a BT Aa1-ről, a DT Aa2-ről esett jelenlegi szintjére.
A múlt hónapban kiadott - a British Telecomra, a Deutsche Telekomra, a France Télécomra, a spanyol Sonerára és a holland KPN-re összpontosító - szektorjelentésében a Moody's azt írta: a távközlési szektor európai vállalatai továbbra is sebezhetők, mivel olyan időszakban kellene végrehajtaniuk jelentős adósságleépítést, amikor a piacon nincs fogadókészség sem új részvénykibocsátásra, sem vállalati érdekeltségek eladására.
A Londonban kiadott Moody's-jelentés szerint a cégek csak a licencdíjak megszerzéséért is már irdatlan költségekbe verték magukat, s az UMTS-technológia tényleges üzembe helyezése további beruházásokat fog igényelni. A Moody's már tavaly arra figyelmeztette az európai távközlési szektort, hogy 300 milliárd dollárba is kerülhet a harmadik generációs mobiltelefon-hálózatok kiépítése. A mostani jelentés szerint még a legkedvezőbb forgatókönyvek is azzal számolnak, hogy az UMTS-hálózatok az üzemeltetés negyedik-ötödik éve előtt nem válhatnak nullszaldóssá.
Kapcsolódó cikkek
- Regionális központot nyit Debrecenben a BT
- Jó évet zárt a British Telecom
- BT: Tíz egymást követő negyedévben nőtt a bevétel
- BT - KDDI közös vállalat
- Megveszi a Deutsche Telekom a British Telecom-ot?
- Az Unilever meghosszabbítja a BT outsourcing szerződését
- Csökkent a British Telecom adózott eredménye
- Cisco-díjak a BT-nek
- Erős negyedévet zárt a BT
- A Nokia Itáliában erősít