A méret a lényeg - Milliméter méretű számítógépek
A Michigeni Egyetem számítástechnika kutatói és mérnökei két rendszer terveit mutatták be a San Franciscoban megrendezett International Solid-State Circuits Konferencián. Az egyik egy beültethető szemfenék nyomás mérő készülék prototípusa zöld hályog betegségben szenvedőknek, a másik egy vezeték nélküli hálózatokat érzékelő kompakt rádió. A közös bennük, hogy mindkét rendszer körülbelül egy köbmilliméter méretű. Ezek az első milliméter nagyságú számítógépek.
A szinte láthatatlan szerkezet tartalmaz egy nagyon alacsony feszültségű mikroprocesszort, egy vékony film-elemet, egy napelemet, memóriát, nyomás érzékelőt és egy vezeték nélküli rádiót antennával.
„A milliméter-méretű szerkezetek rengeteg új alkalmazási lehetőséget rejtenek, legyen szó akár az emberi szervezet működésének megfigyeléséről, akár épületek monitorozásáról” – mondta David Blaauw professzor egy közleményben.
A 70-es évektől kezdve egyre kisebb és olcsóbb számítógépek jelennek meg. Eközben az integrált áramkörbe helyezhető tranzisztorok száma két évente megduplázódik. A Michigan Egyetem új rendszerei az elsők a milliméter méretű számítástechnikai rendszerek között. A fejlesztők elsősorban az orvosi alkalmazást célozták meg, de a rendszer lehetőséget ad más alkalmazásokra is.
A szem nyomását mérő készülék nem csak beültetésre alkalmas, de ellenőrizhető vele a vakságot okozó glaukóma, azaz zöldhályog alakulása. A szerkezetben a harmadik generációs Phoenix processzor található, amelyben egyedül álló feszültségszabályozó található. (Átlagosan 5,3 nanowatt fogyasztású). A rendszer 15 percenként kapcsol be és végez méréseket, napi 10 óra nappali fény, vagy 1,5 óra napfény elegendő az elemek teljes feltöltéséhez. A szerkezet a következő években kerül kereskedelmi forgalomba.
A kutatók egy chip antennás rádión is dolgoznak, ez egy metal-oxid-félvezetővel (CMOS) működne, amely ellenőrzi az antenna méretét, alakját, és az elektromos jelekre adott válaszát, ezáltal nincs szükség a nagyméretű kristályokra a frekvenciák kiválasztásához, így hihetetlenül lecsökkenthető a rádió mérete.
Az egyetem szabadalmaztatni szeretné a kicsi, ámde óriási fejlesztéseiket, és keresi azon kereskedelmi partnereket, akik segítenék ezen termékek kereskedelmi forgalomban való megjelenését.
Kapcsolódó cikkek
- A pulzusellenőrző mobiltelefon mentőt is hív, ha kell
- 10 emberből 8 használja az internetet egészséggel kapcsolatos információk szerzésére
- LUMImask: délután is ébredhetünk napfelkeltére
- A világ legkisebb karácsonyi üdvözlőlapja
- Színvakoknak is színes a világ okostelefonnal
- A közösségi hálók segíthetnek a világjárványok megelőzésében
- Kilenc nanométernél járnak a tajvani chipfejlesztők
- Junior Prima Díj a cikk-cakk élű grafén nanoszerkezetekért
- Bőrráktól védő alkalmazás iPhone készülékekre Ausztráliában
- Allergiás reakciót válthat ki az állandó mobiltelefon-használat
hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.