NFM-közlemény a magyarországi domain-regisztráció egyszerűsítéséről
A Magyarországi domainek regisztrációja június 1-étől jelentősen egyszerűsödik, a korábbi kötelező két hetes kivárás helyett már 1-2 munkanap alatt használatba vehetik az új domaint a magánszemélyek, vállalkozások és civil szervezetek. A korábban már kiszivárgott híreket a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közleménye is megerősítette.
Magyarországon a bő másfél évtizede fennálló szabályozás gyökerei azokra az időkre nyúlnak vissza, amikor az internet még elsősorban a tudományos élet, az akadémiai szféra kiváltsága volt, így a szabályozás nem vette figyelembe kellőképpen azokat a szempontokat, hogy az internet a 90-es évek második felére a versenyszféra egyik meghatározó motorjává vált, és hát a versenyben az idő döntő tényező, a hazai cégek - de akár magánszemélyek számára - kifejezetten hátrányt jelentett, hogy a határokon túl gyorsabban, hatékonyabban haladtak az ilyen típusú ügyintézések is, egy-egy termék, szolgáltatás bejelentésére, ismertté tételére nem kellett heteket várni.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Infokommunikációért felelős Államtitkársága Nyitrai Zsolt államtitkár vezetésével az elmúlt hetekben egyeztetéseket kezdeményezett a domain-regisztrációt felügyelő Internet Szolgáltatók Tanácsával annak érdekében, hogy a magyar domain-regisztráció két hetes átfutási ideje radikálisan rövidüljön le. A napokban megszületett egyezség nyomán a jövőben 1-2 munkanapra csökken a magyar (.hu) domain-regisztráció időigénye. A megváltoztatott rendszer az esetleges jogsértő igények kiszűrését továbbra is biztosítja azzal, hogy a korábbi várólista helyett az igényelt domain feltételes használatba adása mellett 8 napon belül lehet az igényléssel szemben panasszal élni.
A domain az igény benyújtását követő műszaki és adminisztrátori ellenőrzést követően "Feltételes használatba adás" státuszt kap, azaz az igénylő műszakilag használni kezdheti, de még nem lesz "Bejegyzett". Ezzel egyidejűleg a domain megjelenik a nyilvános kihirdetési listán.
A feltételes használatba adást – a jelenlegi várólistához hasonlóan – a Nyilvántartó egy listán közzé teszi azzal, hogy az igénnyel szemben 8 napon belül terjeszthető elő panasz. Ha panasz nem érkezik, akkor a domain delegált (Bejegyzett) státuszba kerül, ezt követően már csak Regisztrációs Döntnök előtt, vagy bírósági úton lehet vitatni. Ha nem érkezik panasz, akkor az igény teljesítve lesz, és a domain Bejegyzett állapotba kerül. Ellenkező esetben a jelenlegi Tanácsadó Testület eljárásnak megfelelő lépések történnek, azonban ez is a korábbinál rövidebb határidőkkel, azaz a döntés max. 3 hét alatt megszületik.
A jelenlegi prioritásos, illetve nem prioritásos igények közötti megkülönböztetés megszűnik. Ez azt is jelenti, hogy a “first come first served” elve érvényesül minden igényre. Ugyanarra a névre mindig csak egy igény lehet nyilvántartásba véve.
A 2011. június 1-től érvényes teljes Domainregisztrációs Szabályzat teljes egészében letölthető a http://
Kapcsolódó cikkek
- Magyarországon is liberalizálódik a domain-regisztráció
- Megkétszereződött a .eu domain regisztrációk száma az elmúlt öt évben
- Külön tartományi kódot kapnak a netes felnőtt-tartalmak
- A lengyel kormány töröltetné a ".pl" kiterjesztést a náci haláltáborok múzeumainak internetes címéből
- A Google a Yahoo és a Facebook kezdi az IPv6-os webcímek tesztelését
- Januárra elfogynak az IPv4-es internet címek
- Elárverezték a Facebook.com doménnév előfutárát
- Ismét elkelt a sex.com, ezúttal 13 millió dollárért
- Bárki regisztrálhat .co végződésű doménneveket
- Ismét eladó a sex.com
hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.