Öregebb az univerzum, mint gondoltuk
Sokáig élt egy fix álláspont az univerzum koráról. Egy kutatás azonban most rávilágított, hogy valójában 80 millió évvel elszámolták magukat a tudósok. Az European Space Agency's (Európai Űrkutatási Hivatal) űrszondái kimutatták, hogy idősebb, mint korábban gondolták, valójában 13,82 milliárd éves.
Talán ez a felfedezés nem tűnik nagy horderejűnek, de ahhoz mindenképpen hasznos lépés, hogy egyre többet és többet tudjunk meg az általunk lakott univerzumról. Mindezt pedig egy fénytérkép támasztja alá, amelynek adatait a négy évbe az űrben keringő Planck műhold gyűjtötte össze.
A kutatás során kiderült, hogy az eddigi elgondolásokkal ellentétben lassabban tágul a világegyetem, ennek fényében pedig kora is módosult. Az univerzum anyagösszetétele is változott. A korábbi adatokkal ellentétben más arányokat állapítottak meg. Ami érdekes, hogy a sötét energia, amely gyorsítja a tágulását, a korábbi 72,8%-hoz képest csupán 68,3%-át alkotja, a szokványos anyag összetétele viszont nagyobbnak bizonyul, 4,5 helyett 4,9%. A feketelyuk-állomány aránya is több mint a korábban vélt, ez 26,8%-át teszi ki az univerzumnak.
Forrás: Washingtonpost, Gizmodo
Kapcsolódó cikkek
- A NASA „őrlángra teszi” a Curiosity-t
- Nemzeti Koordinációs Központ alakul a Pannon Egyetemen
- Tudományos konferencia fúziós erőművekről, a botnetről, járműipari fejlesztésekről a BME-n
- Mi ösztönzi az online követőket?
- Az amerikai felnőttek többet SMS-eznek vezetés közben
- Az ízek hangzó párjait keresik egy internetes teszt során
- Ivóvizet "fakaszt" a reklámtábla
- Ötezer forintból épült akadálykerülő robot Szegeden
- Tudományos kalandokra hívja a diákokat a Chemgeneration Roadshow
- Szuperszámítógépes kutatást segítő program indult három vidéki egyetemen