A jövő múltja
Kiállítás, konferencia, könyv…és Neumann János, vagyis „a marslakó lánya” Magyarországon
Június 25-én lesz Szegeden a „A jövő múltja - A lyukkártyától az információs társadalomig” című konferencia, ahol az Informatika Történeti Kiállítást kiegészítve, a teljes informatika történeti anyagot nyilvánosságra hozzák, most először.
A földtörténet legrövidebb időszámítása az IT-eszközök fejlődésének néhány évtizede. Ennyi idő alatt lett a több tonnás gépszörnyetegből laptop, a lyukkártyából érintőképernyő és a telefonközpontból 4G. Ezt az elképesztő tempójú fejlődést és a máshol még nem látott Neumann-ereklyéket mutatja be a szegedi Informatika Történeti Kiállítás, amit a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság talált ki és rakott össze. A teljes anyagot 2013. június 25-én egy különleges, „A jövő múltja - A lyukkártyától az információs társadalomig” című konferencia keretében most először hozza nyilvánosságra.
A konferencia díszvendége Marina von Neumann Whitman közgazdász, volt washingtoni kormányzati tanácsadó, Neumann János lánya lesz, aki most másodszor jár Magyarországon. Előadásában többek között bemutatja - és a szünetekben dedikálja - „A marslakó lánya” című könyvét, amely a 110 éve született Neumann Jánosról és önmagáról szól. Arról, hogy miként éli meg egy zseni lánya apja elvárásait, és hogyan valósítja meg önmagát kiemelkedő gazdasági szakemberként.
Az esemény fővédnöke Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. Az előadók között van Kroó Norbert, az akadémia volt alelnöke, Veres Zsolt, az IBM igazgatója, Kutor László, az Óbudai Egyetem docense, az NJSZT Informatika-történeti Fórumának elnöke, Z. Karvalics László, a Szegedi Tudományegyetem tanára és az információs társadalom kutatója; valamint egy kerekasztal-beszélgetésen néhány meghatározó gazdasági makro-elemző: Szalay-Berzeviczy Attila, Sarkadi Szabó Kornél és Barcza György. Ők azt a témát járják körbe, hogy hogyan kezelhetők az IT-eszközök majdnem fénysebességű fejlődése miatti globális pánikreakciók, hogyan csökkenthető a hatásuk
A jövő múltja – konferencia és kiállítás – 2013. június 25. 10:00-16:00-ig, Szeged, Kálvária Sgt. 23. Regisztrálni ajovomultja.hu, illetve az njszt.hu oldalakon lehet.
Kapcsolódó cikkek
- Innovációs kiállítást és konferenciát rendeznek Budapesten
- A jövő múltja – az informatika hőskorától a közelmúltig
- Számítógéplegendák Szolnokon
- Informatika-történeti kiállítás az Agorában
- A legnagyobb hazai és nemzetközi gazdasági szereplők előtt mutatkozhatnak be a legjobbak
- Készül Európa legjelentősebb informatikatörténeti gyűjteménye
- DOStalgia a Közlekedési Múzeumban
- Budapesten az EuroNanoForum konferencia, indul a Nanocsodák kiállítás
- A török miniszterelnök nyitja meg - Angela Merkel társaságában - február 28-án a CeBIT-et
- 60 ezer feletti látogatószámmal zárt a Mobile World Congress
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.