IDC: növekedésnek indultak az informatikai beruházások Kelet-Közép-Európában
Túljutott a nehézségeken és az egészséges fejlődés jeleit mutatja a kelet-közép-európai informatikai piac - állapítja meg az International Data Corporation (IDC) amerikai informatikai és távközlési piackutató vállalat regionális elemzésében.
Az elemzés szerint a következő években ennek a folyamatnak köszönhetően évi átlagban az informatikai kiadások 8 százalékos növekedésére lehet számítani. Az olyan, viszonylag nagy lemaradásban lévő piacokon, mint Oroszország, Ukrajna, a balkáni országok és a szovjet utódállamok a növekedés mértéke meghaladhatja majd a 10 százalékot is. A kelet-közép-európai uniós tagországok olcsó gyártóbázisként szolgálnak nyugati szomszédjaik számára. Az európai gazdasági helyzet javulásával párhuzamosan a feldolgozóipar informatikai beruházásai is növekedésnek indulnak. Az IDC számításai szerint a kelet-közép-európai uniós tagországokban a feldolgozóipari informatikai beruházások 2014-ben 5,9 százalékkal, 2015-ben 5,7 százalékkal emelkednek. Oroszországban a növekedés még ennél is gyorsabb ütemű lesz, 2017-ig évente átlagosan 7,3 százalékra.
A lakosság után a távközlési szektor támasztja a legnagyobb keresletet az informatikai berendezések iránt, a térségben a teljes piacnak a 14,5 százalékát képviseli. A távközlési vállalatok a felhő alapú szolgáltatásaik növelésével párhuzamosan hálózati berendezések és megoldások beszerzésére fordítják majd informatikai beruházásaik nagy részét.
A közüzemi vállalatok részéről is az informatikai beruházások növekedésére lehet számítani a térségben a szabályozási környezet változása és a megújítható energiaforrások fokozott kiaknázásának köszönhetően. A szektorban 2017-ig évi átlagban közel 7 százalékos növekedéssel lehet számolni - írja az IDC regionális elemzése.
Kapcsolódó cikkek
- Az IT és a telekommunikáció uralja a felvásárlások piacát Magyarországon
- Növekszik a félvezető áramkörök világpiaci forgalma
- Megelőzték az okostelefonok a hagyományos mobiltelefonokat
- Fordított áfát javasol az IT-szektorban a Microsoft Magyarország ügyvezetője
- Gartner: az idén tovább nő az informatikai világpiaci forgalom
- IDC: emelkednek az idén az informatikai beruházások az Egyesült Államokban
- IDC: csökkentek a negyedik negyedévben a PC-eladások az EMEA régióban
- IDC: a mobil- és a felhő-technológia előretörésének éve lesz 2013
- IDC: közel 50 százalékkal nőhet az okostelefonok piaca
- Erős növekedés várható a PC-piacon
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.