3 éves projekt a városi adatközpontok energiahatékonyságának növelésére
Az Európai Bizottság 2,9 millió euró vissza nem térítendő támogatást ítélt oda egy gyártókat, felhasználókat és felsőoktatási intézményeket tömörítő konzorciumnak, melynek célja olyan új technológiák kifejlesztése, melyek segítségével intelligensebb és energiahatékonyabb adatközpontok építhetők.
A GreenDataNet projektet az energiagazdálkodással foglalkozó Eaton vállalat vezeti, együttműködő partnerei a Svájci Szövetségi Technológiai Intézet (EPFL), a Nissan, az ICTroom, a Credit Suisse, a Francia Alternatívenergia- és Atomenergia Bizottság (CEA), valamint a Trentói Egyetem (UNITN).
A GreenDataNet projekt célja olyan korszerű technológiák kifejlesztése, melyek segítségével a városi adatközpontok 80%-os megújuló energiafelhasználást érhetnek el, energiafelhasználási hatékonyságuk (PUE) pedig a mai 1,6-2,0-ás átlagértékről 1,3 alá javítható. A GreenDataNet az energiafelhasználás monitorozását, valamint az informatikai rendszerek, az energiaellátás, a hűtés és a tárolás optimalizálását három szinten fogja lehetővé tenni: a szerverek és rackek, az önálló adatközpontok és az adatközpont-hálózatok szintjén.
A hálózati villamos energia iránti igény további csökkentése érdekében a GreenDataNet a helyben termelt fotovoltaikus energia és egy innovatív, nagyüzemi tároló megoldás integrációján is dolgozni fog, amely megkönnyíti az adatközpontok intelligens hálózatokba történő bevonását. E projekt részeként megvizsgálják az elektromos járművek elhasznált Li-ion akkumulátorainak továbbhasznosítási lehetőségeit is – e megoldás révén az adatközpontok még előnyösebb módon válhatnának intelligens hálózati csomópontokká.
A megoldás teljes egészében nyílt forrású platformon valósul meg, ami egyrészt lehetővé teszi, hogy azt külső szereplők is további optimalizáló modulokkal bővíthessék, másrészt biztosítja a projekt hosszú távú fenntarthatóságát. A GreenDataNet koncepció tesztelése és igazolása három bemutató helyszínen történik: egy svájci, a Credit Suisse által üzemeltetett adatközpontban, egy – egy nagy fotovoltaikus területet és egy kis intelligens hálózati platformot is magában foglaló – francia adatközpontban a CEA-nál, valamint egy zöld informatikai technológiákat fejlesztő holland konzorcium által használt hollandiai teszthelyszínen.
A GreenDataNet a projekt végeredménye alapján olyan irányelveket fog kibocsátani, melyek segítségével az adatközpontok a jövőben fenntarthatóbbak lesznek.
„A GreenDataNet célja könnyebbé tenni olyan adatközpontok tervezését, melyek egyensúlyt teremtenek a szolgáltatásaik iránti növekvő igények és a fenntartható energia használatát szorgalmazó irányelvek között” – mondta Cyrille Brisson, a konzorciumot vezető Eaton vállalat minőségi energiaellátás üzletágának európai, közel-keleti és afrikai alelnöke.
„Három célt akarunk elérni ezzel a projekttel: az adatközpontok jelentős hatékonyságnövekedését – átfogó környezeti előnyök mellett; bemutatni olyan adatközpont-hálózatokat, melyek megújuló energiát használnak; és végül új piaci lehetőségeket teremteni a megújuló energia felhasználására, tárolására és megosztására képes adatközpontok számára.”
„Az adatközpontok növekedése az utóbbi időben ugrásszerűen felgyorsult – a felhasználók, gyártók és felsőoktatási intézmények felelőssége, hogy felhasználásukat a lehető leghatékonyabbá és legfenntarthatóbbá tegyék” – mondta Brisson. „Ez a projekt túlmutat az adatközpontok üzemeltetőinek közvetlen igényein: az egymással összekötött adatközpontok és városi hálózatok nyújtotta kollektív megtakarításokra és lehetőségekre irányul, melyeket nem csak az ipar, hanem a közösség egésze is élvezhet.”
Kép: utilities-me.com
Kapcsolódó cikkek
- Szaklap vizsgálta meg az energia-megtakarítást ígérő készüléket
- Kizöldíti adatközpontjait az SAP
- Jönnek a vezető nélküli autók
- Átalakulóban a hazai energiapiac
- Felhőalapú nyomtatási megoldások KKV-nak
- Legújabb ESET védelem Macre
- A Dell Precision munkaállomáson kelnek életre a jövő innovációi
- Rugalmasság és költséghatékonyság a kkv szektor biztonsági hívószavai
- Videóalapú tolmácsszolgáltatás indult hallássérülteknek
- SAP az ALDI-nál
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.