Nagy változások a hazai IT piacon
Emelkedett a Rentaserver IT Finanszírozási Index
A Rentaserver Kft. hazai KKV-k és nagyvállalatok körében végzett immár második alkalommal felmérést, amely a hazai IT piac dinamikáját és finanszírozási hátterét vizsgálja. A tavalyi eredményekhez képest jelentős változások tapasztalhatóak: az IT eszközpark-beruházások terén jelentős növekedés várható, ám visszaesőben a készpénzes finanszírozási megoldás, helyét egyre inkább az EU-s támogatások és a bérlet veszi át. A tavaly megszületett IT Finanszírozási Index és IT Beruházási Barométer igen pozitív elmozdulást mutatnak.
A Rentaserver immár második, 120 céget megkérdező telefonos felmérése hazai KKV-kat és nagyvállalatokat vizsgált. A friss felmérés szerint a cégek kevéssel több mint 28%-a 2-4 évente, közel 34% 4-8 évente hajt végre jelentős IT eszközpark frissítést, míg 23,1% ad hoc módon, ahogy éppen szükség van rá. A tavalyi adatokhoz képest sokkal kisebb az ad hoc módon történő frissítés aránya.
2016 – ugrásszerű fejlődés várható
A megkérdezett KKV-k a korábbiaknál nagyobb hajlandóságot mutatnak az IT-beruházások növelésére. Míg 2014-ben a megkérdezett vállalatok közel 80 %-a vélte úgy, hogy 2015-ben IT beruházásaik stagnálni, közel 17 %-uk szerint kis mértékben növekedni fog, és csak 2,5 % tervezett jelentős bővítést, addig 2016-ra ezek a számok jelentős változást mutatnak: már csak közel 60% válaszolta, hogy stagnálni fog, kevéssel több mint 28% kismértékű, de már 7,4% jelentős mértékű növelést tervez.
A 2016-os IT befektetések összegét a megkérdezettek közel 54%-a 2 M Ft alatt tervezi, míg tavaly ez az arány közel 85% volt, a többiek ennél nagyobb összegben gondolkoztak és gondolkoznak. A nagyvállalatok 12%-a azonban 50 M feletti beruházásban gondolkozik. A tavaly évhez hasonlóan idén is leginkább szintén hardver és szerver fejlesztést akarnak, bár úgy tűnik, a nagyvállalatoknál jóval nagyobb arányú a hardver, a hálózat és a mobil fejlesztés terve.
A Rentaserver tavaly két mutatót is megalkotott, ezek közül egyik a „Rentaserver IT Beruházási Barométer”, amely az IT beruházások stagnálásának/csökkenésének, illetve növelésének egymáshoz viszonyított arányát vizsgálja. Ez a tavalyi évben 0,25 volt, vagyis négyszer annyi cég tervezett idénre stagnálást/csökkentést, mint növelést. (Ha az IT Beruházási Barométer magasabb, mint 1, akkor beszélhetünk arról, hogy nagyobb a növelés, mint a stagnálás/csökkentés). Idén ez az érték 0,55, ez azt mutatja, hogy már csak kb. kétszer annyi cég tervezi szinten tartani vagy csökkenteni beruházásait, mint amennyi növelni. A kutatást végző, IT eszközök bérbeadására szakosodott Rentaserver Kft. ügyvezetője, Székely Balázs szerint nem meglepetés a piac bővülése, és ha a jelentősebb piaci szereplők rájönnek, hogy szoftvert is lehet már ily módon finanszírozni, az további bővülést eredményezhet. „E mellett egyre képzettebb a magyar vállalkozói szféra is, míg korábban beruházás- és tulajdon orientált volt az üzleti gondolkodás, addig mára a marketing, a kutatások, a fejlesztések, a képzések és az emberi erőforrások szerepe értékelődött fel. Jobban megtérülnek, mintha IT eszközben kötné le a tőkét a vállalkozás, így inkább ebbe fektetnek a dinamikus cégek”, véli Székely Balázs.
Kevesebb készpénz, több bérlet
Tavaly – jövőbeli finanszírozási eszközként – leginkább készpénzben (80%) és EU támogatásokban (31,7%) gondolkoztak, a tartósbérlet/operatív lízing mindössze 7,5%-os arány tett ki. Most a készpénz jelentős visszaszorulása (66,9%), ám az EU támogatás (39,7%) és bérlet (14%) előtérbe helyezése látható. A másik mutatószám, amelyet a Rentaserver a tartósbérleti piac hazai alakulásának vizsgálatára alkotott meg, a „Rentaserver IT Finanszírozási Index”, amely a tartós bérlet és saját készpénzállomány finanszírozási formák egymáshoz viszonyított arányát vizsgálja. A 2014-es tényleges arányszám a tavalyi kutatási eredmények alapján 0,028 volt, míg az akkor 2015-re tervezett arányszám 0,093-as értéket mutatott. A mostani mérések alapján a 2015-ös tényleges arányszám a tervezettel alig elmaradóan 0,081 lett, azaz a vállalatok nagyon pontosan követték terveiket. A 2016-os irányérték pedig 0,209, vagyis szemmel látható a tartós bérlet további térhódítása a saját készpénzállománnyal szemben.
A Magyar-Mikrohitelező Központ Pénzügyi Szolgáltató Zrt. és partnervállalatai több mint három év alatt már 5 milliárd Ft kihelyezésével támogatták mintegy 500 KKV fejlesztési elképzeléseit. Gyöngyösi László ügyvezető a kutatási tendenciákat ezen ügyletek lebonyolítása során is érzékeli. „A bérlet ugrásszerű előretörése racionális folyamat eredménye. A vállalatok levetkőzik régi beidegződéseiket, és új szemlélettel fejlesztik üzletüket, főleg akkor, amikor bizonytalanok az EU-támogatások, de látszik, hogy már akkor is nő az érdeklődés a bérleti megoldások iránt, amikor pozitív hírek jönnek ki az EU-s pályázatokról. Kedvelt az a bérleti konstrukció, amellyel az EU-támogatás elnyeréséig használhatóvá, üzembe helyezhetővé lehet tenni az IT rendszert. Ilyenkor a pályázati összeg megérkezésekor – bizonyos pályázatok esetén – a bérlet lezárható, és a rendszer a pályázati pénzből megvásárolható”.
A felmérés eredményei szerint a nagyvállalatoknál nagyobb a tájékozottság, ha hardverek tartósbérletéről, mint finanszírozási lehetőségről van, a szoftverek esetében viszont kevésbé ismert, hogy finanszírozással is működhet a beszerzésük. Az IT eszközök finanszírozását biztosító szolgáltatóknál a válaszadók a hozzáértést, a pénzügyi kondíciókat valamint a hátteret tartják fontosnak.
Kapcsolódó cikkek
- Innováció az ICT ökoszisztémában
- A vizualitás egyre fontosabb a közösségi térben
- Gazdaságélénkítő és társadalomfejlesztő hatása van a szélessávú internetnek
- 2015 október 21: a nap, amikor bepillanthatunk a jövőbe
- Alig volt hatással a PC-piacra a Windows 10
- Lassan többet facebookozunk mobilon, mint PC-n
- Újra lesz C Space a 2016-os CES-en
- Szakértő: el kell érni a kritikus tömeget az okos hálózatoknál
- Magyarországon az egyik legnagyobb az infokommunikáció súlya a GDP-ben
- Internet Hungary: a közösségi média az Iszlám Állam titkos fegyvere?
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.