Szabaduljon meg a PUP-jától!
A potenciálisan kéretlen programok ellophatják személyes adatait, reklámokkal áraszthatják el a képernyőjét és használhatatlanságig lassíthatják a számítógépét. Biztos, hogy erre vágyik, amikor egy népszerű torrent klienst telepít?
A vírusok, férgek, trójaiak és más kártevők után a potenciálisan kéretlen programok (angolul potentially unwanted programok, azaz PUP-ok) okozzák a legtöbb problémát az internetezőknek, és egyben a legnagyobb fejtörést a vírusvédelmi szoftverek készítőinek. Ennek oka, hogy az ingyenes szoftverek vezető gyártói közül sokan döntöttek úgy az elmúlt években, hogy nem elégednek meg a freemium értékesítési modellből származó haszonnal, hanem a programjaik alapverzióival is pénzt szeretnének keresni.
Free, prémium, freemium
Az ingyenes szoftverek készítői hagyományosan önkéntes adományokért cserébe fejlesztik termékeiket. A fizetős – azaz prémium – alkalmazások fejlesztői azonban pénzt kérnek az általuk gyártott, jellemzően az ingyeneseknél bővebb funkcionalitással rendelkező termékekért. A freemium üzleti modell esetében a gyártó a termék alapverzióját ingyenesen hozzáférhetővé teszi, de az extra funkciókért, szolgáltatásokért vagy virtuális javakért már díjakat számol fel. A freemium kifejezés az angol free (ingyenes) és a premium (fizetős, prémium) szavakból tevődik össze.
A BitTorrent által gyártott uTorrent fájlmegosztó klienst például havonta 170 millióan használják, akik több mint 3 milliárd gigabájt adatot forgalmaznak egymás között. A szoftvernek létezik 19,95 dollárért megvásárolható prémium verziója, a legtöbben mégis a hirdetésmentesnek mondott ingyenes változatot telepítik, amely elvileg közvetlenül nem termel hasznot a készítői számára. Hacsak persze a gyártó el nem rejt benne egy másik programot, ami azután megszerezheti a felhasználók adatait (hogy például az e-mail címeiket eladhassa spammereknek), reklámokat jeleníthet meg számukra, vagy adott esetben titokban feltelepíthet egy bitcoinokat bányászó alkalmazást, ami a készenléti állapotban lévő számítógépek erőforrásait rejtett módon kisajátítja.
Ezzel pedig elérkeztünk a PUP-okhoz, azaz a potenciálisan kéretlen programok világához. A sok ingyenes szoftver mellett egy sor olyan alkalmazás is felkerül a számítógépekre, amelyeket a felhasználók eredetileg nem akartak telepíteni. A gépek pedig lelassulnak, és kéretlen reklámokat jelenítenek meg.
Az egyik probléma mindezzel, hogy a PUP alkalmazásokba jogilag nehéz belekötni: az internetezők a beleegyezésüket adják az adataik továbbításához és a reklámok megjelenítéséhez, amikor elolvasás nélkül kattintanak rá egy ingyenes szoftver felhasználói szerződésének elfogadására. A másik oldalról a vírusirtó szoftverek készítői is nehéz helyzetben vannak: ha blokkolják a PUP-okat tartalmazó rendkívül népszerű ingyenes programokat, azzal a saját felhasználóikat is magukra haragíthatják.
Ennek köszönhető, hogy a legnagyobb magyar szoftverbázisból eddig több mint 1,6 millió alkalommal letöltött ingyenes KMPlayer videolejátszó alkalmazást a Virustotal.com oldal szerint 54 vírusirtóból mindössze 15 blokkolja annak PUP tartalma miatt. Az ismertebb ilyen gyártók közé tartozik a német G Data, amely már korábban egyértelműen kinyilvánította, hogy a PUP szoftvereket kártevőnek tekinti. A szoftvercég szerint ezt a szigorú német adatvédelmi törvények is kötelezővé teszik: egyértelmű követelmény, hogy egyetlen program sem továbbíthatja harmadik fél számára a felhasználók adatait.
A G Data védelmi termékei ezért folyamatosan tiltják a PUP-ot tartalmazó ingyenes programok telepítését, a cég pedig ezzel párhuzamosan arra biztatja a felhasználókat, hogy keressék meg az ilyen alkalmazások tiszta alternatíváit. Emellett a most kiadott ingyenes PUP- és adware-eltávolító alkalmazás segítségével azok is kitakaríthatják a gépüket, akik nem akarják megvásárolni a cég vírusirtóját. A Clean Up a G Data magyar weboldaláról tölthető le, nem igényel telepítést, csak futtatni szükséges. Ennek során megkeresi és eltávolítja a gépről az egyébként csak rendkívül nehezen leszedhető kéretlen reklámprogramokat, böngészőbővítményeket és kiegészítőket.
Adware és PUP
A reklámprogramok (adware) önmagukban nem lennének károsak, azonban jellemzően összegyűjtik a felhasználók böngészési szokásaira vonatkozó adatokat, majd ezeket megosztják készítőikkel és adott esetben a hirdetőkkel is.
A PUP kategóriába a reklámprogramokon kívül beletartoznak a böngészőkiegészítők és eszköztárak is. Különösen szarkasztikus, hogy sok ilyen kéretlen programot különböző hamis kémprogram-eltávolítókkal és rendszeroptimalizáló alkalmazásokkal terjesztenek. Így a gyanútlan felhasználó, miközben azon igyekszik, hogy a kéretlen programok miatt már egyébként is lelassult számítógépét valahogy rendbe hozza, további kéretlen programokat telepít. Ezek azután gyakran valamilyen hamis hibaüzenettel igyekeznek rávenni őt arra, hogy megvásárolja a szoftverek prémium verzióit.
Infovideó a PUP működéséről:
Kapcsolódó cikkek
- Vírusok, veszélyek és kockázatok tavaly és idén
- 30 éves a Brain vírus
- Újabb kibertámadás Ukrajnában
- A top 10 listában a mobil banki fenyegetések
- Fellélegezhetnek a CoinVault és Bitcryptor zsaroló vírusok áldozatai
- Augusztus kedvenc vírusai és a kártevők elnevezésének titkai
- Autorun vírus: eltűntnek nyilvánítva
- A Kaspersky bemutatta Security Scan programjának legújabb verzióját
- Vírusvédelem régen és most
- Magyar áldozatai is vannak a CoinVault zsaroló vírusnak
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
EY: csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán
Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – emeli ki Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere.
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede kínálja ezt az átvételi módot, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az egyre növekvő kereslet az egyik fő oka lehet a szolgáltatók kapacitásproblémáinak – állapította meg a Nagy Webáruház Felmérés.
A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.
Ez most Magyarország 10 legjobb munkáltatója a dolgozói vélemények alapján
A Munkahelyeink.hu nemzetközi karrierplatform közzétette a legnépszerűbb munkaadók rangsorát. A Top Employers Hungary lista jelenleg az egyetlen független rangsor, amely kizárólag a munkavállalók értékeléseire épül. Az idei toplistát a Coloplast Hungary, a Yettel Magyarország és a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary vezeti.
Robotokkal segíti a hatékonyabb oktatást a Yettel
Megkezdődött a felkészülési és jelentkezési időszak a 2024/2025-ös ProSuli robotikaversenyre. A mára országos jelentőségű, nemzetközi versenyrészvételt is kínáló eseménysorozatra új iskolák és robotikacsapatok jelentkezését is várják. Az újoncokat és kezdő csapatokat online oktatóanyaggal és konzultációs lehetőséggel segítik a szervezők, illetve nyílt pályázatot indítanak az iskoláknak ingyenesen megszerezhető LEGO robotkészletekre.