A Vodafone legmodernebb távfelügyeleti rendszere óvja az állatok életét

IoT technológiai megoldások a Fővárosi Állat-és Növénykertben

forrás: Prím Online, 2016. október 27. 11:08

A Vodafone IoT (Internet of Things) megoldásai teszik biztonságosabbá a világ legérzékenyebb állatainak életét, valamint könnyítik meg gondozóik munkáját a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A Vodafone és alvállalkozó partnere, a CubiLog által kifejlesztett távfelügyeleti megoldás gondoskodik arról, hogy a világ legkülönlegesebb rágcsálójának, a csupasz turkálónak és az egyik legritkább rovarnak, a levélvágó hangyának a terráriumában állandó legyen a hőmérséklet. 

Afrika száraz éghajlatú területein, Szomáliában, valamint Etiópia és Kenya keleti felében élő csupasz turkáló rendkívül érzékeny a hőingásokra, ezért az állatkertben látható állatoknak is állandó hőmérsékletet kell biztosítani. A terráriumokban alkalmazott IoT megoldásnak köszönhetően a gondozók azonnali értesítést kapnak arról, ha az állatok férőhelyének hőmérséklete valamilyen ok miatt eltér a kívánatostól, és még azelőtt tudnak reagálni a jelzésre, mielőtt baj történne az állatokkal. Az állatkertben élő csupasz turkáló családot a Vodafone örökbe is fogadta. 

 

Azonos elven működő IoT rendszert fejlesztett a Vodafone a világ egyik – testméretéhez képest − legerősebb állata, a Dél-Amerikában honos levélvágó hangya terráriumába is, amely a hangyakolónia táplálékát adó, felszín alatti „gombakert” hőmérsékletét figyeli a nap 24 órájában. 

 

 

Az IoT technológia méréseinek köszönhetően a hőmérséklet mellett a gondozók mindkét állat esetében folyamatosan nyomon tudják követni a terráriumok páratartalmának, illetve a tereket megvilágító fény erősségének alakulását is. Ezeknek a tényezőknek a folyamatos felügyelete szintén fontos az állatok szakszerű ellátásához. 

   

A felhőalapú távfelügyeleti rendszer mérési eredményei folyamatosan nyomon követhetőek és elemezhetőek az interneten, akár egy mobiltelefon képernyőjén, vagy bármilyen számítógépen is. A rendszer lehetővé teszi, hogy a szakemberek a lehető leggyorsabban észleljék a csupasz turkálók és a levélvágó hangyák számára biztosított környezet jellemzőinek esetleges megváltozását, és időben közbe is avatkozhassanak. 

 

„Az állatkert mint sokaknak, nekem is az egyik kedvenc időtöltési helyem volt gyermekkoromban. Különösen nagy öröm számunkra, hogy immár szakmailag is támogatni tudjuk ennek a lenyűgöző, 150 éve töretlen sikerrel működő intézménynek a napi működését. Az egymással a megfelelő technikai feltételek mellett kommunikáló gépek az élet egyre több területén nagy mértékben képesek hozzájárulni a folyamatok, rendszerek biztonságához és stabil üzemeltetéséhez” - mondta Király István, a Vodafone vállalati szolgáltatásokért felelős vezérigazgató helyettese. Király István hozzátette, hogy az IoT megoldások állandóan fejlődnek, és ahogyan ebben az esetben is, további funkciókkal bővíthetőek. 

 

 

A Fővárosi Állat-és Növénykert 2014 óta működik együtt a Vodafone-nal, az első két megoldás sikere pedig biztosítja, hogy a jövőben egyre több állat életében is - bár átvitt értelemben, de szerepet kapjon az Internet. 

 

„Az állatkert munkatársaként kollégáimmal együtt érdeklődéssel és nagy örömmel fogadtuk az együttműködést, valamint a közös fejlesztésű technológiai megoldást. Gondozóként különösen megnyugtató érzés számomra, hogy a hozzám tartozó, rendkívüli érzékeny állatok a nap 24 órájában biztonságban vannak, környezeti hőmérsékletüket bármikor ellenőrizhetem és az esetleges változásokról azonnal értesítést kapok. Az ilyen és hasonló 21. századi technológiai megoldások hozzájárulnak ahhoz, hogy a munkánkat még magasabb színvonalon végezzük és még több érdeklődő arcot láthassunk a Varázshegy terráriumai előtt” - mondta Benyó András, a Fővárosi Állat-és Növénykert zoológiai szakértője, a csupasz turkáló, valamint a levélvágó hangya gondozója. 

 

A Vodafone és a CubiLog közös megoldása

A Vodafone és a CubiLog monitorozó rendszere egy sokoldalúan alkalmazható plug and play kialakítású készülék és egy felhő alapú felület összessége, amely érzékelők csatlakoztatásával alkalmazható környezeti paraméterek mérésére, épületek villamos ellátásának felügyeletére, elektromos berendezések vezérlésére, szabályozására. A központi egység alkalmas internet csatlakozásra, így a távoli elérés lehetősége is biztosított. Ennek köszönhetően a világ bármely pontján értesülhetünk rendszerünk aktuális állapotáról. Az egyedi igényeknek megfelelően szerkeszthető webes felület alkalmas riasztási üzenetek azonnali küldésére, amennyiben a mért, vizsgált paraméterek bármelyike eléri, vagy meghaladja a beállított határértéket, időintervallumot.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01