A mesterséges intelligencia feltartóztathatatlanul terjed
Dr. Réger József, a Fujitsu magyar származású technológiai vezérigazgató-helyettese az alábbiakban osztja meg gondolatait és tapasztalatait a mesterséges intelligenciával kapcsolatban.
A mesterséges intelligencia (Artificial Intelligence, AI) széles körben vitatott téma, és a jövőben is az marad. A vállalatok számos iparágban kezdik felismerni a benne rejlő értéket, miközben naponta új jelentések táplálják a félelmet, miszerint az AI elveszi az emberek munkáját. A mesterséges intelligencia villámgyors térhódítása és gyakorlati haszna tagadhatatlan. Az Egyesült Királyságban a durhami rendőrség most kezdte meg egy olyan rendszer próbaüzemét, amely az elítélteket alacsony, közepes vagy magas kockázati csoportokba sorolva segíti a rájuk kiszabott büntetés felülvizsgálatát.
Tekintve, hogy a mesterséges intelligencia, az automatizáció és a gépi tanulás szinte minden iparágban tágítja a határokat, a vállalatoknak is be kell vezetniük ezt a technológiát, és pozitívan kell hozzáállniuk a változáshoz. Ez a cikk a mesterséges intelligenciáról alkotott percepciót, a technológia gyakorlati hasznosítását és a vállalatok számára reális célokat járja körül.
A mesterséges intelligencia pozitív erő, amely forradalmasítja a vállalati működést
Az AI megváltoztatja az üzleti működést, de fontos, hogy a cégvezetők pozitívan és optimistán tekintsenek rá. A PwC megállapította, hogy a mesterséges intelligencia 14%-kal, azaz 15,7 billió (1012) dollárral fogja növelni a világ GDP-jét a 2016 és 2030 közötti időszakban. A részletes elemzésből kiderült, hogy a mesterséges intelligencia rendkívüli mértékben fokozza az üzleti produktivitást. 2030 távoli időpontnak tűnhet, de az üzleti világnak már most fel kell készülnie a változásra.
Ahogy a mesterséges intelligencia szervesen beépül a napi munkafolyamatokba, egyre nyilvánvalóbbak lesznek az előnyök. Az egyszerű feladatok automatizálása nyomán munkaerő szabadul fel a bonyolultabb és izgalmasabb feladatok elvégzésére. Vegyük például a Berwin Leighton Paisner innovatív ügyvédi irodát. A brit cég újszerű üzleti modellje AI-rendszert alkalmaz bizonyos ingatlanviták kezelésére. A rendszer kinyeri a nyers adatokat, és ellenőrzi, milyen alapvető információkra van szükség a másik félnek szóló hivatalos tájékoztatás elkészítéséhez. A költségmegtakarítás mellett az új modell az időbeni hatékonyság terén is meglepő eredményt hozott: a folyamatok automatizálásával percek alatt elvégezhetőek az emberi munkaerővel heteken át tartó feladatok. A jövőbeni rendszerek pedig ennél jóval átfogóbb feladatok végrehajtására lesznek alkalmasak.
Miközben a különféle típusú vállalatok már fontolóra vették az AI-beruházás végrehajtását, maga a terület gyors ütemben fejlődik, így szinte lehetetlen lépést tartani a változásokkal. A cégvezetőknek inkább a saját vállalatukra érdemes koncentrálniuk, és azt kell elemezniük, hogyan vehetné hasznát a szervezet a mesterséges intelligenciának.
Mire képes az AI jelenleg – és a jövőben
A mesterséges intelligencia elég széles körben alkalmazható, és a technológia a vártnál gyorsabb ütemben fejlődik. Az adatok rendezésétől kezdve a gyártási folyamatban működő automatizált gépekig az AI képességei elég sokrétűek ahhoz, hogy minden vállalatnak érdemes legyen azonnal beruháznia ezen a területen.
A japán Kawasaki Geological Engineering nemrég bemutatott mesterségesintelligencia-motorunkat, a Zinrait használja a föld alatti víznyelők pontos korai észlelésére és megelőzésére. A technológia mélytanulás segítségével elemzi és dolgozza fel a föld alatti radarberendezésekkel gyűjtött képeket. A megoldás javítja a vállalatok és a kormányzatok számára a működési hatékonyságot, hiszen még azelőtt észlelhetik az útburkolat alatti üregeket, hogy azok láthatóak lennének, és így megakadályozhatják a víznyelők kialakulását. Egy másik fantasztikus példa az a beszédelemző eszköz, amely képes azonosítani az érzelmeket az ügyfelek hívásaiban, lehetővé téve ezzel az ügyintéző számára, hogy az ügyfélnek megfelelő módon alakítsa a beszélgetést.
Látható, hogy a mesterséges intelligencia gyors ütemben fejlődik. Egyelőre a folyamat korai szakaszában tartunk, és a vállalatoknak fel kell ismerniük, hogy csak a mögöttes technológia fejlesztésével tudják kiaknázni az AI valódi előnyeit. Az imagifikáció (az üzleti adatok képpé alakítása) fejlesztése például kulcsfontosságú lesz ahhoz, hogy az adatokat emészthető és a gépi tanulás által is feldolgozható problémákká alakítsuk. Szintén prioritás a számítási teljesítmény gyorsítása, amellyel hatékonyan támogatható a gépi tanulás „betanítási” szakasza.
Miért érdemes a vállalatoknak már most AI-alapokon tervezniük?
Gyorsan elérkezik a jövő, és a vállalatok nem engedhetik meg magunknak, hogy figyelmen kívül hagyják a mesterséges intelligenciát. A technológia fejlődése gyökeresen átalakítja a vállalati működést, és a mesterséges intelligencia minden iparágra hatással lesz. Csupán az a kérdés, mennyire felkészültek a vállalatok az AI alkalmazására – ehhez pedig már ma meg kell vizsgálniuk a lehetőségeket. Lényeges, hogy a cégek mihamarabb elérjenek a digitális érettség szakaszába, mivel csak jól előkészített digitális üzleti adatok birtokában tudják valóra váltani a mesterséges intelligencia ígéretét.
A mesterséges intelligenciával támogatott, intelligensebb üzleti folyamatok támogatják az üzletvitel fejlődését, és munkaerőt szabadítanak fel az összetettebb feladatok elvégzésére. Minden cég számára a magas szinten képzett munkatársak jelentik a legértékesebb erőforrást. Ezeknek a dolgozóknak a lehető legkevesebb időt szabad ismétlődő, időigényes feladatokkal tölteniük. Az AI-rendszerek hatékonyabban, sőt pontosabban el tudják végezni feladataik a nagy részét vagy egészét. Az a lényeg, hogy behatároljuk, hol tudnak az emberek nagyobb értéket teremteni, és a többi tevékenységet legalább részben gépi tanulással támogassuk. A mesterséges intelligencia így beépül a csapatba, és lehetővé teszi az élő munkaerő számára, hogy az érdemi szakmai feladatokra összpontosítson.
A pénzügyi előnyök nyilvánvalóak. A mesterséges intelligencia nemcsak a hatékonyság terén hoz óriási megtakarítást, hanem a korábban elérhetetlen üzleti képességeket tesz hozzáférhetővé. Javítja a munkahelyi élet minőségét, és a munkával való elégedettség nem csupán az üzleti működést emeli magasabb szintre, hanem azt is lehetővé teszi, hogy a rutinfeladatok automatizálásával a dolgozók az innovációt állítsák a középpontba.
Egyértelmű, hogy a jövőbeni boldoguláshoz a vállalatoknak már most fel kell készíteniük a szervezetet a mesterséges intelligencia alkalmazására. A sikerhez feltétlenül szükség van a munkaerő képzésére, pénzügyi beruházásra és technológiai szakértők bevonására. Utóbbi főként azért elengedhetetlen, mert a technológia egyre összetettebbé és bonyolultabbá válik, és a cégek számára még lényegesebb, hogy pontosan megértsék, hogyan, hol és miért érdemes AI-megoldásokat alkalmazni. Az AI nem vásárolható meg kulcsrakészen. Sikeres bevezetéséhez mind a mesterséges intelligenciát, mind pedig magát a vállalatot jól kell ismerni.
A mesterséges intelligencia ma már megkerülhetetlen
A mesterséges intelligenciáról és az automatizációról gyakran úgy gondolják, hogy gátolják az üzleti folyamatokat, pedig a lényegük éppen az, hogy az erősen repetitív, időigényes feladatokat segítenek elvégezni. Ha a dolgozókat sikerül felszabadítani az ilyen unalmas tevékenységek alól, akkor fontosabb munkaköri kötelezettségeikre tudnak összpontosítani. Tagadhatatlan, hogy az automatizáció gyors ütemben terjed. Megfelelő felkészüléssel tehermentesíti a munkatársakat, akik így a bonyolultabb üzleti problémák megoldásával foglalkozhatnak.
A vállalatok a digitalizáció ihlette ötletek hasznosításával készülhetnek fel a technológiavezérelt jövőre. Társadalmi vitát kell kezdeményeznünk a mesterséges intelligencia széles körű bevezetésének következményeiről, és meg kell állapodnunk azokban a szabályokban és keretekben, amelyeket társadalmi szinten érvényesíteni kívánunk a mesterséges intelligenciára nézve. Különösen szükség van a minden szintre kiterjedő oktatásra, a meglévő munkaerő átképzésére és egy olyan, általánosan elfogadott keretrendszer kidolgozására, amely gondoskodik róla, hogy a produktívabb működés nyomán magasabb nettó érték szülessen – mind az egyes vállalatok szintjén, mind pedig a társadalom egészében.
A mesterséges intelligencia gyors ütemben fejlődik. Előnyei nyilvánvalóak. A felkészülés hiánya pedig egyértelműen kudarchoz vezet az AI alkalmazásában.
Dr. Réger József, technológiai vezérigazgató-helyettes, Fujitsu EMEIA
Kapcsolódó cikkek
- AI-jaj, ez itt és most a robotok őskora!
- Fujitsu ESPRIMO K557: minimál stílus, maximális teljesítmény
- A Fujitsu új Ipar 4.0 kompetenciaközpontja gyorsítja a gyártóipar digitális átalakulását
- A Fujitsu három új, innovatív munkaállomással bővítette CELSIUS portfólióját
- A Microsoft új szolgáltatásaival könnyen építhető mesterséges intelligencia a most készülő és a régi alkalmazásokba egyaránt
- A Fujitsu felméréséből kiderül, hogy a digitális átalakulás ösztönzi az üzleti növekedést
- A Fujitsu szerint a digitális átalakulás főszereplői az emberek
- Huawei stratégia a digitális okoskorszakra
- Fejlődő mesterséges intelligencia: a SUSE is segít
- Biztonságosan a felhőbe
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Ötödször is Családbarát Munkahely a Bridgestone
A Bridgestone Tatabánya 2024-ben ismét elnyerte a Családbarát Munkahely címet „Vállalati értékvállalásunk a mindennapokban is jelen van” című pályázatával. A vállalatnál megvalósuló változatos programok és kezdeményezések célja, hogy hozzájáruljanak a kollégák munkahelyi, családi és magánélete közötti egészséges egyensúly megteremtéséhez.