Fájlok biztonságos tárolása másként

forrás: Prím Online, 2018. január 23. 16:24

„A tárhely megtelt.” Önnek is egyre gyakrabban okoz fejtörést ez az értesítés? Az óriási mértékben növekvő adatmennyiséggel csak az tud lépést tartani, aki hatékony módszert talál a fájlok tárolására. A SUSE szakértői szerint a szoftveresen vezérelt tárolórendszerek kínálják a legjobb, minden szinten ideális megoldást.

Világszerte elképesztő mennyiségű adatot termelnek és tárolnak a magánszemélyek és a vállalatok. 2014-ben az IDC 4,4 zettabájtra becsülte ennek az információhalmaznak a mennyiségét, és 2020-ra tízszeres növekedést jósolt ezen a téren. Az IDG Group kutatása szerint 2017 elején már 16,3 zettabájtnál járt ez a szám, és 2025-ig a tízszeresére bővül majd. 

 

Adatok, adatok mindenhol!

Kevés olyan szervezet és iparág van, amelyet ne érintene a probléma. Mindenhol óriási mennyiségű adat termelődik, amelyet rengeteg esetben hosszú távon is meg kell őrizni még akkor is, ha nincs szükség rájuk a mindennapi működéshez. Számos vállalatnak kell például eleget tennie bizonyos megfelelőségi előírásoknak, amelyek sokszor nagy mennyiségű információ megőrzését is kötelezővé teszik. Ezeket a fájlokat rendszerint csak egy-egy ellenőrzés során kell előkeresni, akkor viszont akár bírsággal is járhat, ha nincsenek meg. 

 

Nagy helyet foglalnak továbbá a különféle film- és videóarchívumok is, és ezeket sem veszik elő napi szinten. Az irodaházakban, telephelyeken és raktárakban a biztonsági kamerák felvételeit szokták tárolni bizonyos ideig, visszanézésre azonban csak elenyészően kevés esetben van szükség. Az egészségügyben az orvosdiagnosztikai eszközökkel készített leletek, például röntgen- vagy MRI-felvételek foglalnak nagy tárterületet, amelyeket hosszú távon kell megőrizniük az egészségügyi intézményeknek, hogy megfelelően láthassák el betegeiket. Nagy mennyiségű adatot generálnak továbbá a mobil-, illetve az IoT-eszközök, amit nem kell minden esetben azonnal feldolgozni, viszont hasznos, ha később is elérhető.

 

 

Szoftveres vezérléssel okosabb!

A jelenleg elterjedt, hagyományos tárolórendszerekkel lehetetlen lépést tartani ezzel a növekedéssel. Hatalmas költségekkel jár, ha pusztán új tárolók vásárlásával próbálják orvosolni a problémát, és ezek a rendszerek nem is méretezhetők megfelelően. Ráadásul nem illeszkednek megfelelően a szoftveresen vezérelt infrastruktúrákba és adatközpontokba, márpedig szakemberek szerint ez a jövő útja a vállalati informatikában.

 

Hatékonyabb módszert kell tehát találni az adatok tárolására, és pontosan erre kínálnak lehetőséget az olyan szoftveresen vezérelt tárolási rendszerek, mint amilyen például a SUSE Enterprise Storage. Ezek a megoldások elkülönítik a tároláskezelést és tárolásvirtualizációt a fizikai hardvertől, így lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy alacsony beruházási és működtetési költségek mellett építsenek ki és üzemeltessenek tárolási rendszert, általánosan elérhető szerverek és lemezmeghajtók használatával. 

 

 

Nyerő a nyílt

Természetesen ez esetben is rendelkezésre állnak különféle technológiák a vállalatok számára. A SUSE szakértői szerint a Ceph nyílt forráskódú rendszer kínálja a legjobb funkciókat, ezért lett ez a megoldás a SUSE termékének is alapja. A Ceph mögött széles körű iparági támogatás áll, így gyorsan fejlődik és megbízhatóan működik, tehát ideális választás a vállalatok számára. További fontos előnye, hogy általános célú megoldás, mivel blokk-, objektum- és fájlalapú tárolást is képes biztosítani. Vagyis mindhárom klasszikus adatelérési mechanizmusnál használható: megfelel fájlmegosztásra, alkalmazások támogatására és kliensek is csatlakoztathatók hozzá.

 

A Ceph technológiájának, valamint a saját (tovább)fejlesztésnek köszönhetően a SUSE megoldása rendkívül rugalmas és jól skálázható, valamint önkezelő és önjavító funkciókat is biztosít. A SUSE Enterprise Storage magas rendelkezésre állást is lehetővé tesz, és használatával üzemmegszakítás nélkül bővíthető a kapacitás. Emelett az openATTIC nyílt forráskódú Ceph- és tárolófelügyeleti keretrendszert is magában foglalja, még egyszerűbbé téve így a rendszer menedzselését. 

 

Szinte végtelen azoknak a felhasználási területeknek a száma, ahol hatékonyabbá tehető a tárolás egy ilyen szoftveresen vezérelt rendszerrel, amely olyan esetekben segíti igazán az optimalizálást, amikor nagy mennyiségű adatot kell megőrizni hosszú távon, és ezeket a fájlokat nem nyitják meg gyakran. Ezek a megoldások ráadásul jól alkalmazhatók különféle rendszerekben. Bevezethetők backup rendszerek vagy archívumok támogatására vagy éppen virtuális gépekhez rendelt tárolók biztosítására, továbbá tökéletesen működnek fizikai és felhőalapú infrastruktúrákban is.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01