A lányoké a jövő az informatikában?
Becslések szerint Magyarországon 20 ezernél is több informatikust tudna felvenni a munkaerőpiac, de egész Európát tekintve ez a szám akár az 1 milliót is elérheti a következő években.
A trendek azt mutatják, hogy a STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), azaz a természettudományi, technológiai, mérnöki és matematikai irányban továbbtanuló fiatalok helyezkedhetnek el a legjobb eséllyel az informatikához közel álló területeken. Azonban ma még mindig azt látni, hogy a lányok közül lényegesen kevesebben választják a matematikai-informatikai szakirányokat. Ezen változtatna a Morgan Stanley és a NaTE (Nők a Tudományban Egyesület) közös programja, a Smartiz.
„A Smartiz tulajdonképpen egy különleges fejlesztő program ahol középiskolás lányok tanulhatnak a matematika gyakorlati oldaláról és ismerkedhetnek meg játékos, könnyed módon az informatika alapjaival. Az ingyenes készségfejlesztő foglalkozások célja, hogy az erre fogékony fiatalok számára megmutassuk az informatika tudományának alapjait. A foglalkozások középpontjában a matematika áll, elsősorban a tudomány gyakorlatias oldalát mutatjuk meg, a tárgyi tudás gyakorlati alkalmazására összpontosítva. Azt szeretnénk, hogy egyre több fiatal nő ismerje fel, hogy a matematika és az IT igen vonzó karrierutat kínál.” – mondta el Fogarasi Norbert, a Morgan Stanley budapesti irodájának vezetője. A Morgan Stanley budapesti irodájában dolgozó szakemberek közel fele informatikával és programozással foglalkozik, de jelentős számban dolgoznak matematikusok is a vállalatnál, főképp a kockázatelemző csapatban. A szakember hozzátette, hogy azért összpontosítanak a programban a matematikára, mert ez adja meg azt a keretet és logikai gondolkodásmódot, amit aztán gyakorlatilag bármilyen STEM területen kamatoztathatnak a lányok, köztük az informatika területén.
Smartiz-tábor: „Eddig csak filmekben láttam… nagyon élveztem”
A márciustól júniusig tartó programon 25 lány vett részt, amelyet a nyári szünet előtt egy közös táborozás zárt. A három napos tábor során a fiatalok csapatban dolgozhattak különféle izgalmas projekteken. „Programozást eddig csak a filmekben láttunk, amikor is nagy monitoron tele betűkkel dolgoznak a szakemberek, az iskolában pedig csak alap informatikai készségeket sajátíthattunk el. Ám itt végre megtanulhattuk, hogy mi is az az igazi kódolás és beleláttunk végre, hogy ez nem csak random szavak egyvelege, hanem komoly logika van mögötte.” – mesélte Kinga, akinek csapata egy sajátos Sudoku játékot fejlesztett. A tetris, ping-pong játék és ügyességi játékok (gyorsuló esőcseppek, égből potyogó gyümölcsök) csak néhány azokból az alkalmazásokból, amelyeket a középiskolás lányok készítettek a Smartiz-tábor záró napjára.
A program során a lányokat Morgan Stanley mentorok segítették, akik a matematikai és programozási alapok oktatása mellett a diákok kommunikációs képességeinek fejlesztésével is foglalkoztak és segítettek dönteni abban is, hogy merre lehet érdemes továbbtanulniuk a résztvevőknek. „Nagy öröm számunkra, hogy Morgan Stanley-vel közösen elindíthattuk a Smartiz programot, melynek a mottója, a legfiatalabb Nobel-békedíjas lánytól, Malala Yousafzaitól származik: „Minden lány megérdemli, hogy részt vegyen annak a technológiának a kifejlesztésében, ami megváltoztatja a világunkat”. A Smartiz programram résztvevő csillogó szemű lányok lelkesedése pedig a legjobb visszaigazolás arra, hogy jó úton járunk” – mondta Szigeti Fanni, a Nők a Tudományban Egyesület ügyvezetője.
„Nagyon büszkék vagyunk a Smartiz programban résztvevő lányokra, és arra, hogy ilyen remek, izgalmas és előremutató kezdeményezést támogathatunk. A gratuláció és elismerés jár a diákoknak és az őket felkészítő mentoroknak is. Fontos számunkra, hogy támogassuk a tehetséges fiatalokat és ösztönözzük őket arra, hogy egyre többen mélyüljenek el a matematikában, az informatikában és a társ-tudományágakban.” – összegezte Fogarasi Norbert. A szakember hozzátette, hogy ősszel folytatódik a program és bízik abban, hogy egyre több középiskolás csatlakozik majd a Smartiz csapathoz, valamint hogy ennek hatására egyre több lány kedveli majd meg a matematika és az informatika világát.
Kapcsolódó cikkek
- Piaci körkép: átlagosan 4 hónap alatt és 1 millióért bárki szoftverfejlesztő lehet, akár állásgaranciával is
- Erős éve lesz az informatikai szektornak
- A karrierváltás sikere programozóként garantált
- Tudod mit teszel jövő nyáron?
- Új élményközpontot kap a Bátor Tábor
- Nem gyerekként kezdik a programozást a profi fejlesztők
- Felsőkategóriás életkilátások diploma nélkül
- Az ötszázadik beiratkozónál jár a Codecool programozóiskola
- Melyik programozóiskola való neked?
- Kódolást hozott a Mikulás a Mozgásjavító Iskolába
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.
Térképen is kereshető kultúrprogramokat kínál a megújult Port
Letisztultabb dizájnnal, modern keresési funkciókkal jelentkezik Magyarország legismertebb kulturális programmagazinja, a Port. A közel 30 éves múlttal büszkélkedő site ettől a héttől még inkább felhasználóbarát formában köszönti olvasóit. A megújítás során figyelembe vették a kultúra iránt érdeklődők igényeit.