Okosszenzorok az élelmiszeriparban
forrás: Business Online, 2018. szeptember 10. 16:28
Az Olam International, piacvezető agráripari cég az ABB Ability Smart Sensor alkalmazásával digitalizálja tevékenységeit. A cég néhány gyárában kisméretű okosszenzorokat telepít, hogy távolról tudja felügyelni a kisfeszültségű motorok működését.
Az Olam International élelmiszeripari és ipari nyersanyagokat, így például dióféléket, gabonát, kávét, gyapotot és gumit szállít a világ számos pontján működő 22 000 vevője számára. A vállalat több százezer villanymotorral rendelkezik, amelyek az anyagmozgatás terén például a szállítószalagokat hajtják, vagy más berendezéseket működtetnek.
Az Olam globális szinten mintegy 30 000 villanymotort üzemeltet 70 gyárüzemében, amelyekben nem ritkán egyetlen gyártósorhoz több száz villanymotor tartozik. Ezek a motorok gyakran folyamatosan működnek, ezért a megbízhatóságuk és a teljesítményük kritikus tényező a zökkenőmentes termelés biztosítása szempontjából. A motorok folyamatos használata kopást eredményezhet, így a hatásfok leromlásának megelőzése rendszeres karbantartást tesz szükségessé. A motor meghibásodása lelassíthatja a termelést, vagy költséges, előre nem tervezett állásidőt okozhat.
A motorok monitorozása egész a közelmúltig manuálisan végzett, idő- és munkaerő-igényes folyamat volt. Az Olam az ABB AbilityTM okosszenzor motoroknál történő alkalmazását először a szingapúri kakaógyárában, majd a malajziai tejfeldolgozó üzemében próbálta ki. Az utóbbi időben újabb okosszenzorokat telepített a malajziai, közép-jávai központtal működő cukorfinomítójában is. Az Olam Ázsia-szerte közel 100 okosszenzorba ruházott be, amelyeket termelő létesítményekben kíván beépíteni.
„Az Olam jó példával jár elöl az üzemek vezetői számára, hogy miként lehet fenntartani az optimális termelést a digitális technológiákkal, így például az okosszenzorokkal, a felhő alapú informatikával, és az előrejelző (prediktív) analitikával” – nyilatkozta Sami Atiya, az ABB Robotika és Gyártásautomatizálás divíziójának vezetője. „Ezek a technológiák biztosítják, hogy a gyártósorok állandóan megbízhatóan és biztonságosan működjenek, és jelentősen lecsökkentsék a tervezett és a nem tervezett állásidőt. Ezek az előnyök különösen fontosak az élelmiszer- és italiparban, ahol a higiénia kritikus szempontnak számít, és a termelő berendezéseknek szennyeződéstől mentesnek kell lenniük.”
Az ABB Ability okosszenzor ideálisan alkalmazható az élelmiszer- és italiparban, mivel egy okostelefonra telepített alkalmazás vagy egy webes portál segítségével képes folyamatosan távolról felügyelni és ellenőrizni a motorok állapotát. A motorokat távolról monitorozó szenzorok lehetővé teszik az állapotfüggő karbantartás bevezetését, aminek köszönhetően jelentősen csökkenthető az állásidő, és meghosszabbítható a berendezések élettartama. Az üzembe helyezést és az alkalmazást megkönnyítendő, a szenzorok kialakítása lehetővé teszi, hogy azokat vezetékezés vagy gépi megmunkálás nélkül egyszerűen a motorokhoz rögzítsük.
„Nekem a szenzorban leginkább az egyszerűsége tetszik. A készülék bármilyen motortípusra felszerelhető, az adatok továbbítását pedig Bluetooth alkalmazásával biztosítja. Az általános költségek alacsonyak, így a szenzor még széleskörű alkalmazás esetén is gazdaságos” – mondja Ravi Yadav, aki az Olam ázsiai és csendes-óceániai régiójának elnökhelyettese és regionális műszaki vezetője. Egyetlen motor meghibásodásának megelőzésével elért megtakarítás máris fedezi az Olam azon ráfordításait, amelyek annak kapcsán merültek fel, hogy a vállat a gyáraiban okosszenzort telepített számos motorra.
A telepítés során, az Olam malajziai tejfeldolgozó üzemében felszerelt okosszenzorok egyike problémát azonosított, és jelezte, hogy az egyik motor rezgése túllépi a normális szintet. A szenzor által továbbított adatok azt mutatták, hogy a rezgési szintek már a riasztási zónába esnek, és gyorsan közelítenek a megengedett küszöbértékhez. A szenzor adatai alapján az Olam zökkenőmentesen végrehajtotta a meghibásodott motor tervszerű cseréjét. A szenzort áttelepítették az új motorra, amelyen a készülék már normális rezgési szinteket mért.
„A gyáraink szívesen lecserélik korábbi monitoring rendszerüket a digitális távmonitoringra, amivel könnyebben megelőzik a leállásokat és növelik a berendezések megbízhatóságát,” – mondta Yadav. Majd hozzátette: „A várt eredmények jelentősen megkönnyítették az átállási folyamatot.”
Kapcsolódó cikkek
- Az ABB bemutatja az áramhálózat tervezésének digitális jövőjét
- A Fortune magazin az első 10 közé sorolja az ABB-t a “Change the World” ranglistáján
- Miként segíthetik az adatok az ipart a globális felmelegedés fő forrása elleni harcban?
- Az ABB villámtöltői is hozzájárulnak Izland energetikai fenntarthatóságához
- Az ABB és a Kawasaki megalkották a világon az első, kollaboratív robotokhoz kifejlesztett közös interfészt
- Az ABB díjnyertes szolár invertere akár 65%-kal is csökkentheti a logisztikai és a telepítési költségeket
- A cseh burgonyakeményítő-gyár az ABB Ability alkalmazásával korszerűsíti termelését
- Idén ismét Business Superbrands díjat nyert az ABB Kft.
- Az ABB befejezte a GE Industrial Solutions akvizícióját
- Az ABB értékes műszerekkel támogatja a BME szakmai oktatási tevékenységét