Ipar 4.0 már az iskolában is

forrás: Prím Online, 2018. december 1. 10:58

Az Ipar 4.0 már nem a jövő kérdése többé, minden társadalomnak haladnia kell a korral, és szembenéznie a kihívásaival. Az ipari folyamatok megértetéséhez következetes és módszeres oktatásra és képzésre van szükség. 

Ezentúl nem csak azt kell megtanulnunk, hogy hogyan működnek a minket körülvevő berendezések, hanem azt is, hogy ezt az információt hogyan tudjuk továbbadni a következő generációknak. A robotika jelenleg olyan helyzetben van, hogy a fizikát és a műszaki tudományokat szórakoztató, tanulható, és szemléletes módon képes bemutatni.

 

Magyarországon a duális képzések indítása jelentős részét teszi ki a legtöbb egyetem által kitűzött fejlesztési lehetőségeknek. A hallgatókat érdeklik a munkaerőpiacon is használható, gyakorlatorientált képzések; minél specifikusabb a szakirány, annál nagyobb szakértelmet igénylő állások nyílhatnak meg a fiatalok előtt miután elhagyják az egyetemet.

 

 

A tanulók érdeklődésének felkeltése nem csak a felső-, hanem a középiskolai oktatásban is kulcsfontosságú. Számos tudományos központ és tudományos alapú, szórakoztató program fókuszál a játékalapú tanulásra: érdekes ötletekkel és interaktív játékokkal a gyerekek más megközelítésből kerülhetnek közelebbi kapcsolatba az addig unalmasnak, vagy nehezen érthetőnek ítélt területekkel.

Egy jó példa erre a Future Park, amely egy olyan interaktív kiállítás, ami tudományos játszótér is egyben: a kreatív készségek és a logika fejlesztése áll a központban, egy lenyűgözően látványos modern környezetben. Egy másik példa lehet a Csodák Palotája, Magyarország első interaktív tudományos kiállítása gyermekek számára, amely egész napos programokat kínál több mint 250 játékkal és különböző fizikai jelenségeket bemutató eszközökkel.

 

A CEE régió tanulói felfedezhetik mire képes a robotika az iQLANDIA-ban

A közép- és kelet-európai régió más országaiban is találunk jó példákat arra, ahogyan a technológia és a fiatal generáció találkozik. Az iQLANDIA tudományos központ már tíz éve sikeresen népszerűsíti a tudományokat gyerekek körében a csehországi Liberecben. A szakértők most a Universal Robots-hoz fordultak egy interaktív robot kiállításuk kapcsán. A kiállítás során a tanulók első kézből tapasztalhatják meg milyen egyszerű is egy UR robotot programozni, ami hozzájárul ahhoz, hogy ne úgy tekintsenek a robotokra, mint veszélyes és bonyolult gépekre.

 

 

Az iQLANDIA tudományos központ szakértői és előadói egy mai, kortárs robotot szerettek volna kiállítani, amivel megmutathatják a vendégeknek mekkora fejlődésen ment keresztül a robottechnológia az elmúlt évek során. A robot kiállítás így szemléltetni tudja, hogy mennyire felhasználóbarátokká, könnyen használhatóakká és biztonságosakká váltak az elmúlt években robotok. A tudományos központot Csehország minden részéről érkező általános és középiskolás tanulók látogatják rendszeresen.

 

Az iQLANDIA a Robot Run nevű interaktív játékot választotta a kiállítására. Az UR5 robot köré épített játék során a játékosoknak egy labirintus-szerű szerkezeten kell végigirányítaniuk a robotot. A játék kiemeli és dramatizálja a robotkar pontosságát, a könnyű programozhatóságát és a vele elvégeztethető feladatok széles körét.

 

Az alkalmazás egy UR5 Universal Robots robotkaron alapul. A robotkar biztonságos és rugalmas működést biztosít, melyhez nincs szükség biztonsági kerítéshez, és mivel 360 fokos fordulatra is képes, tökéletesen kielégíti a játék által felállított igényeket. A kiállítás rendkívül népszerűnek bizonyult, sikeresen nyűgözte le az évi 50 ezer fiatal látogatóval rendelkező központ vendégeit.

 

A magyarországi egyetemek is felismerték a robotika bevezetésének fontosságát a műszaki és mérnöki karokon, hiszen a piacnak szakképzett profikra van szüksége, amit a Nemzetközi Robotikai Szövetség adatai is alátámasztanak: 2017-ben a szállított ipari robotok száma 244%-al emelkedett Magyarországon, ami így már 2470 telepített egységet számlál. A növekedés mozgatórugója az autóipar volt, amely 203-ról 1752 egységre növelte a robot alkalmazások számát 2016 és 2017 között, és az összes telepített egység 71%-ért felel. A robotok összesített eladási száma 2017 végére kb. 8500 egységet ért el. Jelenleg a becslések szerint 7700 robot dolgozik Magyarországon, ami 42%-al több, mint 2016-ban.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán

A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.

2024. november 22. 13:17

Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz

Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére. 

2024. november 22. 11:39

A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai

Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.

2024. november 22. 10:15

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01