Magyar siker a zöld innovációs versenyen

forrás: Prím Online, 2019. november 26. 13:55

Magyarországról az Apro'Tech csapatát díjazták a Schneider Electric Alapítvány és az Ashoka nemzetközi szervezet közös, energiaszegénység elleni programjának brüsszeli döntőjében. A régió öt országából összesen 14 kezdeményezés mutatkozott be a zsűri előtt, a nyertes projektek között napenergiával hajtott kerékpár és különleges társasjáték is van.  

Öt országból öt projektet díjaztak a Schneider Electric Alapítvány és a társadalmi vállalkozásokat tömörítő Ashoka nemzetközi szervezet által meghirdetett Tackle Energy Poverty program brüsszeli döntőjében. A nyertes projektek 3500 eurós díjban részesültek és további mentori támogatást kapnak. 

 

A régió öt országában - Magyarország mellett Bulgáriában, Csehországban, Lengyelországban és Romániában – keresték a legígéretesebb ötleteket, megvalósítási szakaszban lévő kezdeményezéseket, amelyek választ adnak, illetve adhatnak az energiatermelés és -felhasználás gazdasági, környezetvédelmi, társadalmi hatásaiból eredő problémák kezelésére. A brüsszeli döntőben összesen 14 kezdeményezés mutatkozhatott be a zsűri előtt. 

 

A három magyar döntős közül az Apro’Tech kapott díjat. A cég egy tömegkályhát hozott létre az energiaszegénység enyhítése céljából, alacsony jövedelmű családok számára. A 2000-ben alakult cég célja, hogy Magyarország olyan ország legyen, amely erőforrásait fenntartható módon használja, illetve, hogy hozzáférhető szolgáltatásokat nyújtson a legkiszolgáltatottabb közösségek számára, elsősorban a téli fűtés és az energiafogyasztás területén. 

 

Bulgáriából a John Atanasov School diákjainak napenergiával hajtott elektromos kerékpár projektje bizonyult a legjobbnak a zsűri döntése szerint, míg Csehországból Obec Kněžice település közössége nyert egy elektromos és fűtési rendszerrel, ami 500 ember számára csökkenti a rezsiköltséget és példát mutat a decentralizált, biztonságos villamos hálózatra is. Lengyelországból a FOSa kapott díjat, az általuk létrehozott Monopoly-szerű társasjáték az energiaszegénységgel küzdőknek segít abban, hogy apró lépésekkel javítsanak helyzetükön. A romániai World Vision Romania projekt pedig a hátrányos helyzetű térségekben lévő, veszélyeztetett gyermekek otthonául szolgáló otthonok felújítására vonatkozó kezdeményezésével vívta ki a zsűri elismerését.

 

A brüsszeli döntőbe jutott magyarok között ott volt a W-heat csapata, akik környezetbarát, helyi alapanyagokból előállított szigetelőanyag gyártásával pályáztak. A cég egy szalmaalapú szigetelési módszert fejleszt ki, amely a jelenleg rendelkezésre álló és széles körben használatos habanyag alternatívája lehet.

 

Az Igazgyöngy Alapítvány a már korábban biobrikett gyártására létrehozott pilotját fejlesztené tovább egy fenntartható vállalkozás létrehozásával, hogy a lehető legtöbb kedvezményezettnek adjon megoldást. 

 

A programban mentorszervezetként részt vett a Schneider Electric Magyarország is. A társaság kollégái mentornak jelentkezhettek a három magyar döntős mellé, és szakmai tudásukkal segítették őket a felkészülésben. „Büszkék vagyunk arra, hogy egy olyan előremutató, most már nemzetközi szinten is bizonyított kezdeményezés mellé állhattunk, mint az Apro'Tech tömegkályha. Az innováció mindig is fontos szerepet játszott a Schneider Electric életében, és fontosnak tartom, hogy olyan programokat támogassunk, amelyek kapcsolódnak a mi tevékenységünkhöz is. A közös munka nagy élmény volt munkatársaink számára is, nem csak ők segítették a csapatokat, de a beszámolóik alapján ők is sokat tanultak a lelkes újítóktól” – jelezte Veres Zsolt a Schneider Electric vezérigazgatója.

 

A 20 évvel ezelőtt alapított Schneider Electric Alapítvány minden országban jelen van, ahol a franciaországi központú cég érdekeltséggel rendelkezik. Az alapítvány egyéni és társadalmi szinten járul hozzá a fejlődéshez az energiához köthető oktatáson, innováción, figyelemfelhíváson és felsőfokú képzéseken keresztül. 

 

Az alapítvány három programot futtat:

  • az energia mindenkié: olyan fejlődő térségben működő vállalkozások támogatása, amelyek oktatás és fenntartható energiaforrások biztosítása nélkül nem maradnának talpon;
  • energiaszegénység elleni küzdelem: még a fejlett világ számos térségében sem megoldott az energiaellátás, vagy nem olyan áron, ami reális lenne – erre kínálnak innovatív megoldásokat;
  • fenntarthatóság tudatosan: ez a program a bolygónkon már jelentkező energia- és éghajlatváltozással kapcsolatos problémák orvoslását tűzte ki, különböző fenntartható megoldás segítségével.

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán

A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.

2024. november 22. 13:17

Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz

Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére. 

2024. november 22. 11:39

A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai

Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.

2024. november 22. 10:15

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál

A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról. 

2024. november 21. 19:31

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01