Gyakorlati teszttervezés

forrás: Prím Online, 2020. január 27. 12:11

Az IT szakemberek jelentős szakmai fórumaként ismert British Computer Society gondozásában jelent meg Kovács Attila, az ELTE IK docense és szerzőtársa, Forgács István angol nyelvű szakkönyve a számítógépes tesztelésről.

A Practical Test Design (Gyakorlati teszttervezés) a gyakorlatban használt specifikáció alapú teszttervezési technikákat mutatja be az ISTQB terminológiájával, tárgyalva az automatizált teszttervezési módszereket is. Minden fejezet értékeli az ismertetett módszereket, példákat hoz, elméleti összefoglalást nyújt, és feladatokat is ad (megoldással). A fejezetek 3 fő téma köré csoportosulnak: 

  •     a teszttervezéshez szükséges lépések
  •     tradicionális teszttervezés
  •     automatizált teszttervezés

 

Az egész könyvet átfogja egy komplex példa. A jegyautomata programjába egy ügyes fejlesztő hibákat rejtett el. Az egyes módszerek alkalmazásánál a könyv szerzői ezeket a „beültetett” hibákat próbálták megtalálni, hogy aztán az utolsó – konklúziót megelőző – fejezetben ezek alapján hasonlítsák össze a különböző módszereket. Újdonság az automatizált teszttervezés rész, amely többek között ingyenes eszközök bemutatásával segíti az olvasókat egy olyan területen, amely egyértelműen a jövő felé tekint.

 

 

A könyv több új gondolatot tartalmaz, egyebek mellett a kockázatelemzés, a határpontok elemzése és az állapot-átmenet tesztelés területén.

 

Legfontosabb eredménye a „kombinatív tesztelés” bevezetése.

 

Számos hibát ugyanis csak úgy találunk meg, ha különböző paraméterek értékeit kombináljuk. A hagyományos módszerek túl sok tesztet eredményeznek, a tesztek száma az input paraméterek számában nemlineáris. Az új módszer úgy kombinálja a paraméterek értékeit, hogy a tesztszám lineáris marad, miközben nem csorbul a teszthalmaz megbízhatósága. A teszttervezési módszerek kizárólag gyakorlással sajátíthatók el, ezért a szerzők létrehoztak egy honlapot is, amely erre ad módot a teszttervezéssel foglalkozók számára.

 

Kovács Attila az ELTE Informatikai Kar Komputeralgebra Tanszék habilitált egyetemi docense. Kutatási területe sokrétű, az algoritmikus számelmélettől a szoftverek és tesztrendszerek skálázódásának vizsgálatáig több mindennel foglalkozik. Meghatározó szerepe volt a kar szoftvertechnológiai és informatikai biztonsági képzéseinek kidolgozásában. A vezetésével készített szakdolgozatok, diplomamunkák száma 150 körüli, végzett doktori hallgatói száma 4. Alapító és rendes tagja a Magyar Szoftvertesztelői Tanács Egyesületnek, az ISTQB magyar tagszervezetének. 2016-ban a legnagyobb közép-európai, teszteléssel foglalkozó szakkonferencia programbizottsági elnöke volt. Szerzőtársa, Forgács István a matematikai tudományok kandidátusa, a 4Test-Plus alapítója, akinek szakterülete az adatfolyam-analízis használata komplex szoftvertesztelő rendszerekben, illetve az interprocedurális adatfolyam analízis.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Ilyen lesz az első, személyzet nélkül is működő magyar bolt

A tervek szerint már idén nyáron elindulnak az első távfelügyelt boltok Magyarországon. A technológia révén a hagyományos üzletek átalakítást követően személyzet jelenléte nélkül is nyitva tarthatnak, akár 24/7-es üzemmódban. 

2024. május 11. 12:01

A régiós pénzügyi vezetők harmada már teszteli a generatív AI megoldásokat

Közép-Európában már minden harmadik szervezetnek közvetlen tapasztalata van a generatív mesterséges intelligenciával, és mindössze a vállalatok négy százaléka várja passzívan, hogy a versenytársak tegyék meg az első lépést. A régióban négyből három pénzügyi vezető (73%) véli úgy, hogy az AI fontos a vállalatuk stratégiája szempontjából. A Deloitte legfrissebb CFO felmérése szerint a megkérdezett pénzügyi vezetők fele költségcsökkentést vár a mesterséges intelligencia bevezetésétől. 

2024. május 11. 10:22

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36