Tévhitek és mítoszok a Cobotokról

forrás: Prím Online, 2020. április 23. 16:59

Az innovatív és jövedelmező teljesítményen kívül a munkavállalók biztonsága egy másik védelemre szoruló terület a gyártási szegmens sikeres működésének érdekében. Bármilyen munkahelyi sérülést vagy betegséget a szigorú biztonsági előírásoknak megfelelően kell kiértékelni és a nagy többletköltségek a vállalatokat terhelik. A kockázatos helyzetek elkerülése érdekében, az ipari robotokat korláttal tartják távol a munkavállalóktól. Az együttműködő robotok teljes mértékben megváltoztatták a szabályokat és lehetővé tették a robotok telepítését a kis - és középvállalati szegmensben anélkül, hogy magasabb biztonsági infrastruktúra magasabb költségeket és értékes helyet igényelne.

A UR cobotok fő versenyelőnyei között szerepel a könnyű használhatóság, a gyors telepíthetőség és az intuitív programozást biztosító felhasználói felület, amely a robotkarokkal való közvetlen fizikai érintkezés révén is megvalósítható. Annak ellenére, hogy a UR cobotok a biztonsági előírásoknak megfelelően az élen járnak, működésükhöz számos mítosz és tévhit kapcsolható.

 

A robotok korlátok nélkül nem biztonságosak 

Ez a legjellemzőbb mítosz, amely a sok cobot sikeres, gyakorlati telepítésének köszönhetően megcáfoltá vált. A Universal Robots cobotjai 17 biztonsági funkciót tartalmaznak, amelyek egyaránt beépítettek és testreszabhatók. A vész- vagy biztonsági leállítás a beépített funkciók közé sorolható, azonban a felhasználó testreszabhatja a robotok sebességét, a tagok forgását, az erőt, a lendületet, az teljesítményt, a megállási időt, a megállási távolságot és más egyéb paramétereket.

 

 

Az együttműködő robotok mindig biztonságosak

Egy másik szélsőséges vélemény, amely nem egyezik a valósággal. A teljes biztonság nem csak egy robotkarra értendő, hanem magába foglalja a hozzá kapcsolódó eszközt is. Ha a robotkar például vágó vagy heggesztő szerszámot használ, vagy potenciálisan veszélyes tárgyakkal dolgozik, akkor természetesen nem lehet biztonságos néhány külső biztonsági előírás nélkül. A piacon folyamatosan növekszik a robotkarhoz csatlakoztatható eszközt gyártó vállalatok portfóliója, amelyek különösen felelősek azok biztonságos működéséért. 

 

A UR azon ügyfelei, akik használják a UR+ programot biztosak lehetnek abban, hogy a UR+ működtető egységeivel igazoltan biztonságos a UR cobot karok alkalmazása. 

 

Minél nagyobb a robot, annál kevésbé együttműködő

Nagyobb teherbírású cobotok kialakításával, mint például a UR16e a 16 kg-os teherbírásával, az elmúlt évben a biztonságos együttműködés az egyik legvitatottabb kérdés lett. Minél nagyobb a robot, annál nagyobb a teherbírása, annál több energiát kell használnia az anyaggal való munkavégzéshez, és annál nagyobb kockázatot jelent üzemeltetői számára. Valójában a fő kérdés nem a robot mérete, hanem egy adott alkalmazás, és biztonsági paraméterek megfelelő testreszabása. A testreszabható paraméterek, amelyek lehetővé teszik a biztonsági szkennerek könnyebb integrálását, az összes e-Series cobot szerves részét képzik, beleértve a legújabb UR16e modellt is. 

 

A biztonsági paraméterek testreszabása túl bonyolult

Általánosságban, a UR rendszerek tanúsítása az ISO 13849 szabványoknak megfelelően a D teljesítményszint alapján történik, és az ISO/TS 15066 által lehetővé válik a telepítés során a kockázatok és a követelmények felmérése. Habár a 42 000 globálisan telepített UR cobot 80%-a külső biztonsági ellenőrzés nélkül tevékenykedik, a Universal Robots mindig javasolja, hogy dolgozzanak ki egy kockázatértékelési programot az adott alkalmazási terület esetén. Az előre meghatározott biztonsági módok használatával a testreszabható paraméterek beállíthatók. 

 

A cobotok veszélyessé válhatnak egy esetleges hekker támadás során

Ez a tévhit inkább okoz szenzációt, mintsem bemutatja a valódi helyzetet. Valójában a UR cobotok nem támadhatók meg olyan módon, hogy lehetőség nyíljon a beépített biztonsági funkciók megváltoztatására vagy kikapcsolására, amelyek MINDIG aktívak maradnak. Abban az esetben, ha jogosulatlan hozzáféréssel megkísérlik megváltoztatni működés közben a biztonsági funkciókat, akkor a cobotok automatikusan leállnak. Annak érdekében, hogy a rendszert újra tudják indítani, szükség van egy emberre a helyszínen, aki bármilyen lehetséges támadást felfedezhet. 

 

Természetesen a cobotoknak meg kell őrizniük bizonyos nyitottságukat, abból a célból, hogy az ügyfelek tudják frissíteni a rendszert, testreszabhasssák az adott alkalmazási paramétereket vagy összekapcsolhassák más eszközökkel az automatizálási megoldások megvalósítása érdekében. Mindenesetre, a cobotokat alapvetően nem úgy tervezték, hogy az interneten keresztül csatlakozzanak, azonban abban az esetben, ha az ügyfelek ragaszkodnak hozzá, hogy online legyenek, akkor a felelőség az informatikai osztályukra hárul. 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

A vállalatok többsége digitálisan még éretlen, ha a HR folyamatok automatizációjáról van szó – derült ki egy friss felmérésből. A munkavállalók azonban korántsem tartanak annyira az AI előretörésétől, mint gondolnánk: mindössze tíz százalékuk gondolja azt, hogy a mesterséges intelligencia ténylegesen veszélyeztetné az állását. A kutatás arra a kérdésre kereste a választ, hogy a technológia gyors ütemű változása mellett mire számíthatnak az álláskeresők, a munkavállalók és a munkaadók a közeljövőben. 

2024. május 6. 18:10

Növényvédelmi drónpilótaképzést indít a Széchenyi-egyetem, az ABZ Drone és a CloudIA

A Széchenyi István Egyetem, az ABZ Drone Kft. és a Cloud for Intelligent Airplace Zrt. (CloudIA) együttműködési megállapodást kötöttek, amelynek keretében növényvédelmi drónpilóta-képzést indítanak, először május végén. Az oktatás az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karon valósul meg, elérhetővé téve a legmagasabb szintű drónképzést a régió szakemberei számára.

2024. május 6. 11:50

Mitől lesz okos a jövő hálózata

A jövőben a megújuló energiaforrások arányát növelnék a legtöbben, 2030-ra pedig a digitalizáció és az energiaellátás zöldülése a legmarkánsabban megmutatkozó igény - derül ki az E.ON Hungária Csoport reprezentatív kutatásából. A vállalatcsoport felkészülve a jövő kihívásaira, az elkövetkező években 1 milliárd eurót tervez költeni áramhálózatának fejlesztésére Magyarországon és folyamatosan keresi és alkalmazza azokat a megújuló energia használatát segítő innovatív eszközöket, amelyek a hálózat stabilitását és rugalmasságát szolgálják.

2024. május 6. 10:26

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55