2025-re elképzelhetetlen lesz drón nélkül agrárvállalkozás
Az építőipar, a rendvédelem és a biztonságtechnikai területek mellett ma már az agráriumban is egyre nagyobb népszerűségnek örvend a drónozás. A tendenciát jól szemlélteti, hogy míg becslések szerint néhány évvel ezelőtt a mezőgazdasági vállalatok körülbelül 80 százaléka elzárkózott a technológiától, ma már 80 százalék nyitott arra. Török Gyula drónszakértő arról beszélt, az eszközök felhasználása az agráriumban a multispektrális mérésektől a vadállomány megfigyeléséig szerteágazó, és az elvégzendő feladatoktól függően a megtérülési idejük rendkívül gyors. Mint fogalmazott, 2025-re aligha lesz a szegmensben olyan cég, ahol nem alkalmaznak drónt.
Folyamatosan javul a magyarországi drónpiac helyzete, hazánkban nemcsak a kínálat, hanem a technológiához szükséges szaktudás is kimagasló az Európai Unió többi tagállamához képest. A másik oldalon a kereslet is élénkül: míg néhány évvel ezelőtt az agrárvállalatok 80 százaléka hallani sem akart a modern és hatékony megoldásról, ma már 80 százalék nyitott arra. Igaz, a napi szintű gazdálkodásba bevezetett eszközök száma egyelőre alacsony.
Török Gyula, az ABZ Drone ügyvezető-tulajdonosa arról beszélt, az agráriumban is számtalan területen lehet bevetni a drónokat.
„A legnépszerűbb felhasználási mód az úgynevezett monitoring. Multispektrális mérésekkel növényállapot-elemzéseket lehet végezni, ezáltal egyszerű detektálni a különféle betegségeket. A drónos permetezés szintén egyre elterjedtebb, a gazdákra az időjárási körülmények is nagy nyomást helyeznek, hogy térjenek át erre a módszerre. Bár Magyarországon még nem, Nyugat-Európában már jellemző az is, hogy a vadállomány megfigyelésére, számlálására és mentésére alkalmazzák a drónokat, de emellett földmérést és területszemlézést is rendkívül hatékonyan végre lehet hajtani a technológiával” - sorolta a szakember a teljesség igénye nélkül.
Rövid megtérülési idő
Mint mondta, a technológia a legkisebb agrárvállalkozásoktól a multikig mindenki számára elérhető, ráadásul a várható pályázatok meg is könnyíthetik majd az eszköz- és szoftverbeszerzést. Erre meglátása szerint szüksége is lesz mindenkinek, mert 2025-re elképzelhetetlen lesz egy olyan mezőgazdasági cég, ahol nem alkalmaznak drónt valamely munkafolyamatban.
Török Gyula kérdésre válaszolva arról is szót ejtett, a drónok a munkagépekhez viszonyítva kifejezetten olcsók, és az elvégzendő feladat típusától függően rövid megtérülési idővel lehet számolni. Példaként említette, hogy 100 hektárnyi táblának a növényvédelmi kezelése kétmillió forintba is kerülhet, de ha a multispektrális mérés azt mutatja, hogy elég a 15 százalékára kijuttatni a permetet, akkor 300 ezer forintból is meg lehet azt oldani.
Megjegyezte, a megtérülési idő függhet még az adott gazdaság vezetőjétől illetve attól is, hogy mennyire veszik komolyan a precíziót.
150 órás tanfolyamon magas szinten elsajátítható a drónkezelés
Az ABZ Drone ügyvezető-tulajdonosa úgy fogalmazott, a szakemberek képzésének ideje is változó.
„Egy kis drónos repülés egy 4-5 napos tanfolyammal elsajátítható, de a permeteződrónok esetében már 150 aktív órát kell ahhoz eltölteni, hogy valaki képes legyen a kezeléseket hibátlanul és felelősségteljesen megvalósítani. Vállalatunknál az eszközöket csak oktatást követően veszik át ügyfeleink, gyakorlatorientált képzéseinkkel is elősegítve, hogy a lehető legjobb és legbiztonságosabb legyen a repülés a légi forgalomra tekintettel is” – értékelt.
Török Gyula kiemelte, az ABZ Drone nagy hangsúly fektet arra, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű eszköz álljon partnereik rendelkezésére, de Magyarországon általánosságban hiány van a raktárkészletből a dinamikus keresletnövekedés miatt.
A cégnél egyedi igény szerint drónfejlesztésben is részt tudnak venni. A megvásárolt eszközöket minden esetben integrálják a gazdaságba, kiemelkedő szervizhátterük, support és cseregép szolgáltatásuk pedig biztosítja, hogy minden egyes nap zökkenőmentesen lássák el feladataikat a drónok.
Kapcsolódó cikkek
- Magyar tudást az agrotechnikába
- Drónok pásztázták a MATE rizsföldjeit
- Első plenáris ülésén megválasztotta elnökségét a Magyarországi Drón Koalíció
- Újra kelendők a drónok az Extreme Digitalnál
- Drónra telepítette gázszivárgást felderítő rendszerét az ABB
- Életmentő drónok fejlesztésén dolgozik a Vodafone Csoport
- Már közel hatezren töltötték le a mydronespace mobilalkalmazást
- A drónvizsga a biztosítás igénybevételéhez is elengedhetetlen
- Itt az új dróntörvény
- Az ellátási lánc jövője: cobotok, drónok és mesterséges intelligenciás kamerák
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.