Cobotok és fenntarhatóság

forrás: Prím Online, 2022. április 22. 18:39

Tavaly július 29-re esett a Föld túllövés napja, ez az a nap, amikor ökológiai lábnyomunk meghaladja a bolygó biokapacitását. Kevesen kapcsolják össze a robotokat és a fenntarthatóságot, de a Föld világnapja lehetőséget ad az automatizálással foglalkozóknak arra, hogy újragondolják, a robotok segítségével hogyan csökkenthetik a hulladékmennyiségüket, az energiafelhasználásukat és hogyan csoportosíthatják jobban a kapacitásokat a bolygónk és társadalmunk védelme érdekében.

 

A hulladék csökkentése a gyártásban

Egyes gyártási folyamatok sok nyersanyagot igényelnek és emellett sok hulladékot termelnek, többek között a gyártási hibák miatt. A hulladék csökkentésének egyik leghatékonyabb módja az ilyen ágazatokban a gyártási eljárások minőségének javítása csúcstechnológia és a robotika alkalmazásával. A napjainkban bevetett együttműködő robotok nagy mértékben képesek csökkenteni a gyártási hulladékot, mivel az emberi munkaerővel szemben a cobotok képesek ciklusról-ciklusra ugyanúgy megismételni a folyamatokat, javítva ezzel a gyártási minőséget. A cobotok világszerte segítenek a különböző méretű vállalatoknak a selejt csökkentésében például olyan iparágakban, mint a hegesztés, az adagolás és az anyageltávolítás. Bár az egyes műhelyekben vagy gyárakban keletkező hulladékra gyakorolt hatás a világ kihívásainak összefüggésében jelentéktelennek tűnhet, a precíz robottechnológia alkalmazásának teljes globális hatása jelentős lehet.

 

 

 

Az ipar rugalmasságának növelése

Az elmúlt évtizedekben a hangsúly az alacsony árú tömegtermelésen volt. Globálisan számos komplex termelési lánc kialakulását láthattuk, de tapasztalhattuk a gyártók gondolkodásmódjának változását is. A világjárvány rávilágított az ellátási láncok sebezhetőségére, és számos vállalatot arra kényszerített, hogy alaposabban megvizsgálja termelési folyamatait. A világjárvány előtt már megindult a "reshoring" irányzata, ami a más országokban emelkedő munkaerőköltségek és a növekvő szállítási költségek következménye. Most a robottechnológia lehetőséget ad a vállalatoknak, hogy a termelést közelebb hozzák, így a hazai iparágak rugalmasabbá válnak és csökken a globális szállítás jelentős éghajlati hatása.

 

Helytakarékos cobotok

A jövőben az egyéni preferenciák eltolódását fogjuk látni a tömeggyártású árukról az egyénre és személyre szabottabb termékek felé. Míg a hagyományos ipari robotokat egyetlen feladatra összpontosító, nagyméretű, fix telepítésű berendezéseknek tervezték, az együttműködő robotok kevesebb alapterületet igényelnek, így a vállalatok könnyebben növelhetik termelésüket anélkül, hogy új cellákat és épületeket kellene építeniük. Emellett a cobotok sokoldalúsága hatalmas változást jelent a cégek számára, új lehetőségeket nyitva a változatos, kis volumenű, testre szabott gyártási folyamatok megoldására. Az együttműködő automatizálás komoly lehetőségeket rejt ezen a téren is.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

A vállalatok többsége digitálisan még éretlen, ha a HR folyamatok automatizációjáról van szó – derült ki egy friss felmérésből. A munkavállalók azonban korántsem tartanak annyira az AI előretörésétől, mint gondolnánk: mindössze tíz százalékuk gondolja azt, hogy a mesterséges intelligencia ténylegesen veszélyeztetné az állását. A kutatás arra a kérdésre kereste a választ, hogy a technológia gyors ütemű változása mellett mire számíthatnak az álláskeresők, a munkavállalók és a munkaadók a közeljövőben. 

2024. május 6. 18:10

Növényvédelmi drónpilótaképzést indít a Széchenyi-egyetem, az ABZ Drone és a CloudIA

A Széchenyi István Egyetem, az ABZ Drone Kft. és a Cloud for Intelligent Airplace Zrt. (CloudIA) együttműködési megállapodást kötöttek, amelynek keretében növényvédelmi drónpilóta-képzést indítanak, először május végén. Az oktatás az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karon valósul meg, elérhetővé téve a legmagasabb szintű drónképzést a régió szakemberei számára.

2024. május 6. 11:50

Mitől lesz okos a jövő hálózata

A jövőben a megújuló energiaforrások arányát növelnék a legtöbben, 2030-ra pedig a digitalizáció és az energiaellátás zöldülése a legmarkánsabban megmutatkozó igény - derül ki az E.ON Hungária Csoport reprezentatív kutatásából. A vállalatcsoport felkészülve a jövő kihívásaira, az elkövetkező években 1 milliárd eurót tervez költeni áramhálózatának fejlesztésére Magyarországon és folyamatosan keresi és alkalmazza azokat a megújuló energia használatát segítő innovatív eszközöket, amelyek a hálózat stabilitását és rugalmasságát szolgálják.

2024. május 6. 10:26

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55