Eredményesek a szoftverrobotok a gyógyszeripar gazdasági és adminisztrációs területén is

forrás: Prím Online, 2022. június 23. 13:17

Közel két éve állt munkába az első szoftverrobot az Egis Gyógyszergyár Zrt.-nél, napjainkra pedig már négy robot összesen tizennyolc feladat elvégzésében segíti a gyógyszeripari nagyvállalat gazdasági vagy adminisztrációs területen dolgozó munkatársait. Bár az időzítés külön nehézséget jelentett – a fejlesztés kezdete egybeesett a covid-járvány magyarországi kitörésével –, az eddigi eredmények ígéretesek: a megvalósult fejlesztések költségei egy éven belül megtérültek.

Beváltotta a hozzá fűzött reményeket, és a jövőben is számítanak a robotizált folyamatautomatizációra (RPA – Robotic Process Automation) az Egis Gyógyszergyár Zrt.-nél. A társaságnál közel két éve kezdtek el működni az első szoftverrobotok, segítve a gazdasági területen dolgozók munkáját: összesítették havi szinten a leányvállalatok pénzügyi adatait, valamint letöltötték a napi munkakezdés előtt a bankszámla-kivonatokat, hogy az SAP-ban friss pénzügyi adatok álljanak rendelkezésre. Napjainkra már négy szoftverrobot összesen tizennyolc feladat elvégzését támogatja a cégnél. A fejlesztések eredményeként ma már évente akár háromszáz újonnan belépő kolléga munkaszerződését és az ahhoz kapcsolódó mellékleteket is robot készíti el a vállalatnál. 

 

Az, hogy az eredeti ötlettől számítva mennyi ideig tart valamely folyamat robotizálása, a feladat komplexitásától függ. Az Egisnél volt olyan szoftverrobot-bevezetés, ami egy hónap alatt megvalósult, de arra is volt példa, hogy fél évet, vagy még többet szántak egy robot létrehozására. Az RPA alkalmazásával a monoton, ismétlődő, egyszerű folyamatok elvégzésétől lehet tehermentesíteni a munkavállalókat, akik így más, magasabb hozzáadott értéket képviselő feladatokkal foglalkozhatnak. 

 

Az Egisnél elvárás, hogy legfeljebb két éven belül megtérüljön egy szoftverrobot alkalmazása, azonban az eddigi tapasztalatok ennél jóval gyorsabb eredményekről tanúskodnak: az elkészült robotok általában kevesebb mint egy év alatt hozták vissza az árukat. Az érintett munkatársak körében végzett felmérés szerint a megkérdezettek 85 százaléka ítélte meg úgy, hogy teljes mértékben sikerült elérni az előzetesen tervezett munkaidő-megtakarítást, az átlagos ajánlási hajlandóság pedig egy tízes skálán 9,5. 

 

 

„Egyelőre jellemzően jól körbehatárolható és leírható feladatokra alkalmazzuk a szoftverrobotokat, de folyamatosan keressük azokat a lehetőségeket, hogyan tudnánk tágítani az általuk elvégzett műveletek körét, és bízhatnánk rájuk akár rövidebb folyamatokat is. Jó lehetőséget látunk a robotok bevetésére akkor is, ha egy masszívabb interfészfejlesztést kell átmenetileg kiváltani. Ilyen lehet például a piackutatás területe, ahol jellemzően előfizetéses adatbázisokkal kell dolgozni, amelyekhez a megfelelő azonosítókkal a szoftverrobot ugyanúgy hozzáférhet, mint egy emberi munkatárs, és így a gép végezheti el a rengeteg információ átnézésével és feldolgozásával járó feladatot. A »klasszikus« irodai területek után a közeljövőben többek között a gyártás és a törzskönyvezés területeken látunk még lehetőséget arra, hogy tovább szélesítsük a robotokkal támogatott területek körét” – mondta el Pintér László, az Egis folyamatmenedzsment tanácsadója, a vállalat RPA programjának vezetője. 

 

„A fejlesztés során az egyik legnagyobb kihívást az jelentette, hogy éppen a COVID-járvány alatt kezdtük meg a tényleges fejlesztést, amikor már személyes találkozókra nem volt lehetőség, így digitális platformokon tudtunk csak egyeztetni. Az első robotok elkészítése mellett az Egist támogattuk az automatizáláshoz kapcsolódó belső folyamatok, szervezet, keretrendszer, governance hatékony kialakításában is, elősegítve azt, hogy a lehető legjobb eredményt érhessenek el az RPA projektek során. Az Egis munkatársai részéről egyébként nagyon magas fokú rugalmassággal és segítőkészséggel találkoztunk, ami megkönnyítette a szoftverrobot bevezetéseket” – foglalta össze tapasztalatait Takács István, a gyógyszeripari céget az RPA projektben támogató BCA Hungary Kft. szenior tanácsadója és partnere.

 

Az IDC által, a UIPath megrendelésére készített elemzése szerint világszinten már most is több mint 350 millió – főként irodában dolgozó – munkavállaló monoton, nagy számban ismétlődő feladatait vehetnék át a szoftverrobotok, így ők nagyobb hozzáadott értéket képviselő tevékenységet végezhetnének. A kutatócég tanulmánya alapján ráadásul közülük közel 200 millióan olyan vállalatnál dolgoznak, ahol már most is adottak a technológiai feltételek ilyen megoldásokat bevezetéséhez. Ehhez képest azonban az IDC becslése szerint jelenleg mindössze 14 millióan dolgoznak olyan munkahelyen, ahol szoftverrobot is segít a feladatok elvégzésében. 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01