A SES az Arianespace-szel karöltve indítja útjára az EAGLE-1 műholdat
A SES és az Arianespace az ESA (Európai Űrügynökség) végponttól végpontig tartó biztonságos európai kvantumkulcs-kiosztásos (QKD) rendszerének támogatása céljából közösen engedi útjára az EAGLE-1 műholdat. A műholdas és földi infrastruktúrából álló EAGLE-1 projekt fejlesztését a SES egy 20 másik európai vállalatból álló csoport, az Európai Űrügynökség (ESA), valamint az Európai Bizottság támogatásával valósítja meg. A 2024 utolsó negyedévére tervezett művelet az Európai Hírügynökség által kivitelezett Vega C hordozórakétával fog megvalósulni Európa francia guyanai űrkikötőjéből, melyet követően a műholdat a szakemberek alacsony Föld körüli pályára állítják.
A SES és partnerei az Európai Hírügynökséggel nemrégiben aláírt megállapodás részeként egy végponttól végpontig tartó kvantumkulcs-kiosztásos (QKD) műholdas rendszert fejlesztenek és indítanak annak érdekében, hogy tesztelhessék és validálhassák a kriptográfiai kulcsok űralapú biztonságos továbbítását. Az első európai szuverén űralapú QKD-rendszer az EAGLE-1 alacsony Föld körüli pályán (LEO) keringő műholdat és a legmodernebb luxemburgi QKD-műveleti központot foglalja magában. Az Európai Kvantumkommunikációs Infrastruktúra (EuroQCI) keretében az EAGLE-1 műhold lehetővé teszi az EU-tagállamok számára az űralapú QKD korai hozzáférését, validálását és integrálását.
„Az EAGLE-1 biztonságos adatátvitelt biztosító végponttól végpontig tartó rendszer kiépítése és a nagy távolságú kvantumkulcs-elosztási technológia validálása egy olyan innovatív projekt, amely az EU tagállamainak javát fogja szolgálni. Évtizedek óta együttműködünk az Arianespace-szel műholdjaink pályára állításában, ezért külön nagy örömünkre szolgál, hogy az EAGLE-1 projekten is közösen dolgozhatunk" – mondta Ruy Pinto, a SES technológiai igazgatója.
„Nagy megtiszteltetéssel tölt el bennünket a SES belénk vetett bizalma. Az elmúlt 38 év során az Arianespace 42 indítást hajtott végre nagy múltú partnere számára, és a Vega C-vel most folytatjuk ezt a sikertörténetet. Óriási öröm számunkra, hogy támogathatjuk ügyfelünk törekvéseit, és részesei lehetünk ennek a küldetésnek, amelynek célja az európai műholdakkal támogatott kiberbiztonsági technológia megvalósítása" – jegyezte meg Marino Fragnito, az Arianespace Vega üzletágának igazgatója.
Az indítást követően az EAGLE-1 műhold egy 3 éves küldetést fog végrehajtani az Európai Bizottság támogatásával. Ebben az üzemeltetési szakaszban a műhold lehetővé teszi az Európai Unió kormányainak és intézményeinek, valamint a kritikus üzleti ágazatoknak a korai hozzáférést a nagy távolságú QKD-hez, amely megnyitná az utat az EU előtt a rendkívül biztonságos adatátvitelt lehetővé tevő uniós konstelláció felé.
Az EAGLE-1 projektet az ARTES keretében Németország, Ausztria, Luxemburg, Olaszország, Hollandia, Svájc, Belgium és a Cseh Köztársaság, valamint a Horizont Európa program keretében az Európai Bizottság társfinanszírozza.
A Vega C, az új európai könnyű hordozórakéta július 13-án sikeresen teljesítette első repülését, és most az Arianespace felügyelete alatt megkezdi üzemeltetési szakaszát. Ezzel a szerződéssel a Vega C szerződésállománya több mint 40 műholdra vonatkozó szerződést tartalmaz.
A Vega C fejlesztési program ESA irányítása alatt áll az ügynökség 12 tagállamának közreműködésével. Az Avio Spa (Colleferro, Olaszország) a Vega hordozórakéta-rendszer ipari fővállalkozója. A Vega C-t nagyobb teljesítményű első és második fokozatú szilárd rakétahajtóművekkel és egy nagyobb burkolattal fejlesztették tovább, ami jelentősen növeli a hasznos teher tömegét és a Vega-hoz képest megduplázza a megengedett térfogatot. A hordozórakéta jobban megfelel a kis űrhajók speciális igényeinek is, köszönhetően a továbbfejlesztett SSMS adagolónak és az AVUM+-nak, amely öt helyett hét újbóli gyújtást tesz lehetővé. A Vega C így egyazon küldetésen belül több hasznos teherrel három különböző szétválasztó pályára tud szállítani, a Vegával korábban lehetséges kettő helyett.
Kapcsolódó cikkek
- A SES bemutatta első sporteseményekre szabott műholdas platformját
- Az űrbe készül a Széchenyi-egyetem
- A SES és a CANAL+ új földi szolgáltatási megállapodással bővíti kapcsolatát
- Sikeres évet zárt 2021-ben a SES
- Két új csúcstechnológiás műholdat rendelt a SES
- A HIGH VIEW megújította szerződését a SES vállalattal
- A SES globális vezető pozíciót tölt be a műholdas tartalomközvetítés terén
- Megerősödni látszik a SES vezető tartalomközvetítői pozíciója
- Űrtávközlési vállalatot alapított a 4iG
- Az Orange és a SES új korszakot nyit a műholdas kapcsolatok innovációjában
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.