Szingapúrban díjazták a magyar techcég famentő megoldásait
Szingapúr környezetvédelmi és fenntarthatósági miniszterétől vett át rangos környezetvédelmi elismerést a magyar hátterű greehill vezetése a városi növényzet digitális eszközökkel történő tervezésében használt úttörő megoldásaiért. A magyar gyökerű, az intelligens városi megoldások globális piacán meghatározónak számító techcég évek óta jelen van a városi erdészet (urban forestry) terén a világ legfejlettebb régiójának számító városállamban, a Szingapúri Nemzeti Parki Igazgatóság technológiai partnereként, a közelmúltban pedig a budapesti Népligetben is megkezdte a fák egészségének felmérését.
Mintha egy Mars-járó szállt volna a földre: a növényeket pásztázó, szokatlan külsejű járműre figyelhettek fel a közelmúltban a Népligetben járók. A marsi párhuzam nem csak a külsőségekre igaz – a Mattro Rover hasonló digitális szemmel van felszerelve, mint amilyen a vörös bolygón járt önjáró szondán is megtalálható. A greehill Mattro Rovere természetesen nem életjelek után kutat (mint a Mars-járó lézerspektrométere) Budapest legnagyobb közparkjában: a Terrestrial Laser Scanning (TLS) a fák állományát és egészségi állapotát méri fel a csúcstechnológia segítségével, minimális emberi közreműködéssel. Bármennyire futurisztikusnak tűnik, az eljárást a világ egyre több nagyvárosában használja a magyar hátterű greehill, amelynek vezetői a napokben vehettek át egy rangos környezetvédelmi díjat (EuroCham Sustainability Awards 2022 – Start- Up Rising Star Award) Ms Grace Fu-tól, Szingapúr környezetvédelmi és fenntarthatósági miniszterétől.
Szingapúr egyebek mellett arról nevezetes, hogy olyan várostervezési módszereket használ, amelyek a legmagasabb szintű összhangot biztosítják a természettel. A magyarországi gyökerű, a nemzetközi terjeszkedés ellenére a kutatás-fejlesztést továbbra is Magyarországon végző greehill története erős szálakkal kapcsolódik a városállamhoz: a gyorsan fejlődő technológiai vállalkozást a Szingapúri Nemzeti Parki Igazgatóság K+F-projektjeként alapította meg Goertz Gábor és Fekete Gyula. Bár a vállalat azóta Új-Zélandtól Franciaországig, az Egyesült Államoktól Németországig és Magyarországig a világ számos országában megjelent a növényzet egészségi állapotát fejlett eszközökkel (robotokkal drónokkal, mesterséges intelligenciával, adatelemzéssel) vizsgáló különösen hatékony, fenntartáshoz és a tervezéshez és nélkülözhetetlen információkat biztosító megoldásaival, a szingapúri kapcsolat változatlanul erős maradt, aminek eredményeit a mostani díj is igazolja.
A greehill küldetése, hogy fejlett digitális eszközei révén a városok a fák segítségével képessé váljanak a klímaváltozással szembeni ellenállóképesség és az emberi életminőség javítására. A techcég megoldásai világszerte proaktív karbantartással csökkentik a városi fákat érintő külső – rovarkártevők, betegségek, szennyezések vagy fizikai hatások általi – kockázatokat, és növelik a fák által nyújtott ökológiai szolgáltatások értékét. A nagy pontosságú adatgyűjtés révén számszerűsítik és tudatosítják a növényzet által a városi területek számára nyújtott szolgáltatásokat és előnyöket; időben jelzik, ha beavatkozásra van szükség a fák védelmében, és hozzájárulnak, hogy a városok kevésbé legyenek kitéve a klímaválságnak. A vállalat egyik zászlóshajó-projektje a szingapúri városi fagazdálkodás digitalizálása volt, jelentősen javítva a városállamban a városi erdészet hatékonyságot, és átfogó információkat biztosítva a stratégiai tervezéshez.
“Minél többet tudunk a fákról, annál világosabb, hogy a szolgáltatásaik nélkül lehetetlen megfelelni azoknak a fenntarthatósági kihívásoknak, amelyeket a népességnövekedés, a klímaváltozás, illetve a jobb életminőség iránti igény támaszt a jelen és a jövő városaival szemben. Ugyanakkor az is egyre egyértelműbb, hogy a városi növényzet csak akkor tudja ezeket a feladatokat ellátni, ha naprakész adatokkal rendelkezünk a fák egészségéről, az esetleges károsító hatásokról, és ha megfelelő minőségű és mennyiségű adatállományra támaszkodva tudjuk elvégezni a városi erdészettel kapcsolatos tervezési teendőket. A városban élő embereknek szükségük van a fákra, a fáknak pedig arra a gondoskodásra, amelyet hatékonyan, minimális élőmunka ráfordítással kizárólag a fejlett digitális technológiák révén lehet biztosítani. A Szingapúrban kapott díj azért különösen értékes számunkra, mert demonstrálja, hogy megoldásaink ott is kitűnnek a versenyben, ahol talán az egész világon a legtöbb figyelmet fordítják a városi növények jólétére” – nyilatkozta Goertz Gábor.
Kapcsolódó cikkek
- Világújdonság: a magyar fűpapír, ami megmenti a fákat
- HONOR: „Zöld” működéssel a fenntartható jövőért!
- A K&H ismét díjazta a Trans-Sped munkáját!
- Több mint egymillió embernek vitt zöld áramot a Schneider Electric
- Tíz tipp, amivel csökkenthetjük a laptopok környezetre gyakorolt hatását
- Összefognak a nagyágyúk a bolygónkért
- Nyolc éven belül nettó nullára csökkentené az üvegházhatású gázok kibocsátását a Unisys
- Hogyan lehetnek még zöldebbek épületeink?
- Az ABB új szolgáltatásszerű megoldással segíti a vállalatokat
- Fontos-e a környezet védelme a hazai vállalkozásoknak?
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.
Térképen is kereshető kultúrprogramokat kínál a megújult Port
Letisztultabb dizájnnal, modern keresési funkciókkal jelentkezik Magyarország legismertebb kulturális programmagazinja, a Port. A közel 30 éves múlttal büszkélkedő site ettől a héttől még inkább felhasználóbarát formában köszönti olvasóit. A megújítás során figyelembe vették a kultúra iránt érdeklődők igényeit.