Mesterséges intelligenciával küzd a Microsoft a klímaválság ellen

forrás: Prím Online, 2023. június 21. 12:49

A Microsoft nemcsak a saját működését szeretné fenntarthatóbbá tenni, hanem az ügyfeleiét, sőt rajtuk keresztül az egész társadalomét is. A legfrissebb fenntarthatósági jelentés szerint a technológiának az eddigieknél is jelentősebb szerepe lesz abban, hogy minden szervezet fenntarthatóbban működhessen. A Microsoft eddig 1 milliárd dollárt fektetett zöld megoldások kifejlesztésébe, de a jövőben is készek hozzájárulni minden olyan kezdeményezéshez, amely a fenntarthatósági piacok gyorsabb kiépülését, a munkavállalók képzését és a károsanyag-kibocsátás megbízhatóbb mérését szolgálja. Maga a vállalat 2022-ben nagy lépéssel került közelebb 2030-ra kitűzött fenntarthatósági céljai teljesítéséhez: miközben 18 százalékos forgalomnövekedést ért el, számottevően csökkentette kibocsátásait.

A Microsoft nemrégiben közzétett 2022. évi Környezetvédelmi és Fenntarthatósági Jelentéséből kiderül: a tavalyi évet az innováció, az együttműködések és a vállalat céljai mentén történt jelentős előrehaladás jellemezte. A nyilvános eredmények azt mutatják, hogy a Microsoft képes volt az ügyfeleit, a partnereit, ezen keresztül pedig az egész társadalmat támogatni egy fenntarthatóbb jövő megteremtésében.

 

2022 volt a hatodik legmelegebb év az emberiség történetében. A szélsőséges időjárás ijesztő gyakorisággal okozott pusztító szárazságot, erdőtüzeket, éhínséget, áradásokat, hőhullámokat világszerte. A klímaváltozás ma nagyobb befolyással van a mindennapokra, mint valaha, és ahogy a bolygó melegszik, egyre többször lehet tapasztalni ennek az ökoszisztémára és a közösségekre kifejtett negatív hatásait.

 

A Microsoft ugyanakkor derülátó a globális gazdaság dekarbonizációját illetően, és bízik abban is, hogy törekvései széles körben visszhangra találnak. A vállalat három területen tervez további befektetéseket eszközölni a klímaválság leküzdése érdekében: újabb, mesterséges intelligenciára alapuló megoldások fejlesztése, a fenntarthatósági piacok gyorsabb kiépülésének támogatása, valamint a károsanyag-kibocsátás mérését szolgáló eszközök kifejlesztése terén. A jelentés szerint, az évtizedünk a további innovációkról és az újabb kezdeményezésekről fog szólni, amelyekben többek között a nagyobb fenntarthatóság érdekében alkalmazott mesterséges intelligencia és az új együttműködések fognak hangsúlyos szerephez jutni. A Microsoft globális nagyvállalatként, felelős vállalati polgárként és technológiai innovátorként elkötelezett a fenntarthatóság mellett.

 

A Microsoft egy évtizede fejleszti a technológiát és hajt végre fontos programokat a fenntarthatóság érdekében

 

A Microsoft az erőforrásait és befolyását latba vetve küzd világszerte a fenntarthatóságot erősítő kormányzati intézkedések bevezetéséért. Így azoknak az irányelveknek a gyakorlatba ültetését is támogatja, amelyek felgyorsíthatják a szén-dioxid-kibocsátás mérését, a kibocsátás csökkentését, a szén-dioxid eltávolítását a légkörből, a tiszta energiaforrások használatára történő átállást, az ívóvízhez való jobb hozzáférést és az ívóvízbázist érő környezeti terhelés csökkentését, valamint az ökoszisztéma felmérésére, menedzselésére és védelmére irányuló erőfeszítéseket. Ezzel összehangban, a Microsoft támogatja az Európai Unió dekarbonizációs tervét is és részt vesz a szén-dioxid-eltávolítás tanúsítására vonatkozó szabályozási keret kidolgozásában. 2022-ben a Microsoft, a ClimateWorks Foundation és további több mint húsz, a fenntarthatóság területén vezető szerepet betöltő szervezet indított útjára egy fontos kezdeményezést Carbon Call (Karbonfelhívás) néven. A Microsoft a Climate Innovation Fund (CIF) alapítványon keresztül 1 milliárd dollárt fordít a klíma-innovációk felgyorsítására. 2022 novemberében a Microsoft és a BCG egy jelentést adott közre, Closing the Sustainability Skills Gap: Helping Businesses Move from Pledges to Progress (Azonos képességek a fenntarthatóság terén: hogyan támogassuk a vállalkozásokat célkitűzéseik teljesítésében?) címmel. Ez a jelentés ismételten hangsúlyozza, hogy mind a munkaadóknak, mind a kormányoknak be kell fektetniük a munkavállalók képzésébe. Ezek a képzési programok a fenntarthatósággal kapcsolatos tudás és képességek átadását szolgálják, felkészítve a következő generációt a jövő fenntarthatósági munkaköreinek betöltésére.

 

A Microsoft technológiai innovációi közül kiemelkedik a Planetary Computer, amely több mint 50 petabájtnyi adat feldolgozásával nyújt átfogó képet a természeti környezet aktuális állapotáról. Az eszköz az érzékelők millióiból származó, valósidejű adatokat nagyfelbontású műholdképeken összegzi, és segít például az éghajlatváltozásra vonatkozó prediktív modellek megalkotásában. Az innen származó információk olyan adatvezérelt döntéseket is támogatnak, amelyekkel hatékonyabbá tehető a mezőgazdasági termelés.

 

 

A Microsoft fenntarthatósági kezdeményezései és 2030-ra kitűzött céljai

 

A Microsoft számára a klímaválság globális kezelésében az első lépés a saját működésének fenntarthatóbbá tétele volt. 2020-ban a vállalat ambiciózus célokat tűzött ki maga elé: 2030-ra eléri a karbonnegativitást (azaz több üvegházhatású gáz kivonásához és semlegesítéséhez járul hozzá, mint amennyi a tevékenysége során keletkezik), több vizet fog visszajuttatni a természetbe, mint amennyit felhasznál (water positive) és nullára csökkenti a hulladékkibocsátását (zero waste).

 

2022-ben, a Microsoft elérhetővé tette a Microsoft Cloud for Sustainability megoldását – amely tavaly kiegészült a vízfelhasználás nyomon követésével – miközben folytatta globális fenntarthatósági kezdeményezéseinek megvalósítását. A Microsoft elosztóközpontjai például ma már 100%-ban napenergiával működnek. A vállalat továbbra is eltökélt, hogy elérje a 2030-ra kitűzött fenntarthatósági célokat, amelyek megvalósíthatósága tudományosan igazolható, és a földi ökoszisztéma védelmét, valamint a klímaváltozás negatív hatásainak megelőzését szolgálják. A vállalat 2020-ban kötelezte el magát a karbonnegativitás mellett, amellyel nemcsak a saját, hanem a Föld minden közösségének tevékenységét is fenntarthatóbbá szeretné tenni. A tavalyi évben a vállalat – azon túl, hogy folytatta erőfeszítéseit a karbonnegativitás megteremtéséért – a víz- és hulladékgazdálkodás, valamint az ökoszisztéma védelme terén is jóval közelebb került a 2030-as célok teljesítéséhez:

 

Karbonnegativitás

 

Annak ellenére, hogy a Microsoft az elmúlt évben 18 százalékos növekedést produkált, a teljes szén-dioxid-kibocsátását így is sikerült 0,5 százalékkal mérsékelnie. Miközben a cél továbbra is a saját és a Microsoft felelősségi körébe eső szervezetek károsanyagkibocsátásának nullára csökkentése, a jövőben nagyobb hangsúlyt kívánnak fektetni a közvetett (Scope 3) kibocsátásra, amely a vállalat teljes kibocsátásának 96 százalékát teszi ki. Ehhez elengedhetetlen az ügyfelek és partnerek hathatós támogatása.

 

Zéró vízfelhasználás

 

A Microsoft több mint 15,6 millió köbméter víz igénybevételére szerződött le tavaly, miközben több mint 850 000 embert, köztük 160 000 brazil, indiai, indonéziai és mexikói fogyasztót lát el tiszta, csatornázott vízzel. Jelenleg összesen 35 millió köbméter tisztított víznek a globális vízkörforgásba történő visszajuttatásán dolgozik a vállalat.

 

Zéró hulladékkibocsátás

 

A felhő hardver-infrastruktúra újrafelhasználási és újrahasznosítási aránya elérte a 82 százalékot a Microsoftnál, amivel a vállalat nagyon közel került a 2030-ra kitűzött 90 százalékos szinthez. A vállalat 3,3 százalékra szorította le az egyszerhasználatos műanyagcsomaglások arányát a gyártásban, 2025-re pedig teljesen ki akarja vonni azokat, 12 159 tonna szilárd hulladéktól mentesítve ezzel a hulladéklerakókat.

 

A hulladékkibocsátás csökkentését szolgálja a Microsoft azon törekvése is, hogy a lehető legtovább kitolja a legújabb, Energy Star tanúsítvánnyal rendelkező Surface laptopjainak és táblagépeinek élettartamát. Ennek érdekében alkalmaz a Microsoft egyre több cserélhető, alkatrészt ezekben az eszközökben, amelyeket a folyamatosan bővülő szervízhálózat üzleteiben lehet javíttatni.

 

Az ökoszisztéma védelme

 

2022-ben a Microsoft a tulajdonában lévő 12 000 hektár földterületet nyilvánított védetté, ami azt jelenti, hogy az általa gondozott védett területek kiterjedése ma már nagyobb annál a 11 200 hektárnál, amelyen a vállalat üzleti tevékenységet folytat. A Microsoft a jövőben kész tovább növelni a védett területek nagyságát.

 

A legtöbb Microsoft-ügyfél vállalásai között szerepel, hogy csökkenteni fogják a karbonlábnyomukat, a vállalat pedig támogatja őket célkitűzéseik megvalósításában. Ennek egyik eszköze a Microsoft Cloud for Sustainability, amely 2022-ben vált elérhetővé, és digitális eszközöket kínál a kibocsátás mérésére, illetve csökkentésére. Az Emissions Impact Dashboard-hoz készült frissítések az Azure ügyfeleknek segítenek felmérni, miként befolyásolja és csökkenti a kibocsátásukat a felhőhasználat. A Microsoft Planetary Computer előzetese mesterséges intelligencia és térinformatikai adatok alkalmazásával járul hozzá az ügyfelek ökoszisztéma- és klímakockázatainak menedzseléséhez.

 

“Tovább haladunk a megkezdett úton, és szilárdan kitartunk a fenntarthatósági célkitűzéseink mellett, vagyis el fogjuk érni a karbonnegativitást, több vizet fogunk a természetben visszajuttatni, mint amennyit felhasználunk, nullára csökkentjük a hulladékkibocsátásunkat, segítve a földi ökoszisztéma megvédését. Mindezt 2030-ig kívánjuk megvalósítani. Technológiai vállalatként hiszünk abban, hogy a hozzájárulásunkkal az ügyfeleink és partnereink is közelebb kerülnek a saját klímacéljaik megvalósításához. Közép-Európában kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy felhő- és digitális megoldásainkkal, mint amilyen a Microsoft Cloud for Sustainability, illetve a munkaerő képzésével és a mesterséges intelligenciára alapú technológia elérhetőségének megteremtésével segítsük ügyfeleinket és partnereinket fenntarthatósági törekvéseikben” – mondta Petra Čiček, a Microsoft közép-európai fenntarthatósági vezetője.

 

A jelentés teljes terjedelmében itt érhető el: 2022 Environmental Sustainability Report

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01