Nemzetközi tudományos konferenciát rendeztek az MTA-n a #neumann120 emlékév alkalmából
A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Felolvasótermében 2023. szeptember 14-én került sor a Neumann 120 Tudományos Konferenciára, amelynek fővédnöke Freund Tamás, az MTA elnöke. Az angolul zajló nemzetközi konferencián több rangos előadó foglalkozott Neumann János élettörténetével, más kutatók viszont olyan témákban – például kvantuminformatika, számítógépes intelligencia – adtak elő, amelyek nem valósulhattak volna meg a Neumann-elvek kidolgozása nélkül.
A Neumann 120 Tudományos Konferenciát a Magyar Tudományos Akadémia (1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.) Felolvasótermében rendezték meg 2023. szeptember 14-én. A reggel 9 órától 16 óráig tartó esemény a Magyar Tudományos Akadémia, valamint a Kulturális és Innovációs Minisztérium jóvoltából ingyenes volt mindenki számára.
Az eseményt Kollár Péter László, az MTA főtitkára nyitotta meg. Az üdvözléseket Marina von Neumann Whitman, Neumann János lányának üzenete követte, amelyet Robbert Dijkgraaf, holland oktatási miniszter, az Institute for Advanced Study (Princeton) korábbi igazgatójának videoüzenetével zárta.
Az előadássorozatot Rédei Miklós, a London School of Economics filozófia professzora kezdte meg Neumann János munkásságának bemutatásával. Majd 11 órától Abraham Neyman izraeli matematikus és játékteoretikus, a Jeruzsálemi Héber Egyetem Einstein Matematikai Intézetének matematikaprofesszora ismertette a Neumann által megalapozott játékelmélet történetét.
Még mindig a matematikai teóriáknál maradva, Szász Domokos matematikus, az MTA rendes tagjának előadásából kiderült, hogy miért jelentett „kis lépést egy zseninek, óriási ugrás a tudománynak” Neumann ergodikus tétele – mivel az ún. operátorgyűrűk problémája Neumann János fő érdeklődési területét jelentette az 1930-as évek első felében. Imre Sándor, a Kvantuminformatika Nemzeti Laboratórium szakmai vezetője (az MTA rendes tagja) pedig a sokak által a Neumann-elvű számítógépek utódjának tartott kvantuminformatika rejtelmeibe és újdonságaiba avatta be az érdeklődőket.
Az ebédszünetet követően, 14 órától három külföldi kutató előadásával folytatták a konferenciát: David Alan Grier amerikai író, a washingtoni Elliott School tudomány- és technológiapolitika professzora Neumann János élettörténetét tekintette át a matematikus tudományos eredményein keresztül. Peter J. Denning amerikai informatikus és író, a Haditengerészeti Posztgraduális Iskola számítástudományi részlegének vezetője a számítógépes gondolkodás működéséről, változásairól és kihívásairól beszélt. Végül Jim Keller, a Missouri-Columbia Egyetem professzora és az IEEE Számítógépes Intelligencia Társaságának elnöke a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségekről és irányelvekről fejtette ki véleményét a konferencia zárásaként.
A 2023-ban zajló #neumann120 emlékév kapcsán a Neumann Társaság egy dedikált honlapot indított, amely a www.neumann120.hu címen érhető el. Ezen az oldalon minden fontos információ megtalálható a 2023-as emlékév kapcsán zajló eseményekről, a Kaleidoszkóp menüpont alatt pedig Neumann János életéből fennmaradt vizuális emlékeket lehet böngészni.
Képek: mta.hu/Szigeti Tamás
Kapcsolódó cikkek
- A gondolkodás architektúrái – előadások Neumann János életművéről az ELTE IK szervezésében
- Emlékfaültetés, minikonferencia és meetup Neumann János tiszteletére
- Magyar robotkaticák rajzanak tovább a nemzetközi versenyre
- Öt alkalommal lehet megnézni a Neumann-család relikviáit
- Neumann János hiánypótló életrajzi kötetét adja ki a Neumann Társaság
- A 120 éves Marslakó – Neumann 2023 programév
- Elindult a Neumann 120 év!
- Konferencia az egykori keleti és nyugati blokk tudósait fél évszázada összekötő intézet munkájáról
- Növényekből is lehet műanyag
- Már lehet regisztrálni Magyarország legnagyobb informatikai versenyére
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
EY: csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán
Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – emeli ki Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere.
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede kínálja ezt az átvételi módot, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az egyre növekvő kereslet az egyik fő oka lehet a szolgáltatók kapacitásproblémáinak – állapította meg a Nagy Webáruház Felmérés.
A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.
Ez most Magyarország 10 legjobb munkáltatója a dolgozói vélemények alapján
A Munkahelyeink.hu nemzetközi karrierplatform közzétette a legnépszerűbb munkaadók rangsorát. A Top Employers Hungary lista jelenleg az egyetlen független rangsor, amely kizárólag a munkavállalók értékeléseire épül. Az idei toplistát a Coloplast Hungary, a Yettel Magyarország és a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary vezeti.
Robotokkal segíti a hatékonyabb oktatást a Yettel
Megkezdődött a felkészülési és jelentkezési időszak a 2024/2025-ös ProSuli robotikaversenyre. A mára országos jelentőségű, nemzetközi versenyrészvételt is kínáló eseménysorozatra új iskolák és robotikacsapatok jelentkezését is várják. Az újoncokat és kezdő csapatokat online oktatóanyaggal és konzultációs lehetőséggel segítik a szervezők, illetve nyílt pályázatot indítanak az iskoláknak ingyenesen megszerezhető LEGO robotkészletekre.